گلایه ستاد توسعه فناوری نانو از خلف وعده شرکت های داخلی

0

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو جزئیاتی از خلف وعده پتروشیمی غدیر که خلاف روند معمول عمل کرده است خبر داد.

سرکار دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو‌ صبح امروز در نشست خبری که در این ستاد برگزار شد،  بیان کرد: تحریم‌ها هر چند که به فعالیت‌های اقتصادی صدمه می‌ زد اما وجه مثبتی را برای ما داشت آن هم این که ما را به حرکت وا داشت تا محصولات مبتنی بر تکنولوژی پیشرفته را در داخل تأمین کنیم اما نگرانی ما این است که بعد از شرایط تحریم فضایی به وجود آوردند که دستاوردهای ما در حال نابودی است.

وی افزود: بعضی از بنگاه‌های داخلی که وابسته به بخش خصوصی نیستند متأسفانه با ایجاد روابط ناسالم به گونه‌ای هدایت می‌شوند که به جای مصرف محصولات داخلی آن ها را از خارج وارد می‌کنند که نتیجه آن می‌شود که دستاوردهای ملی نهایتا به بن بست رسیده و دیگران با شکست آن‌ها چنین راهی را ادامه نمی‌دهند. 

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو بیان کرد: مسئله دیگر درباره شکست قیمت‌ها است کالاهایی که چندین برابر قیمت وارد می‌کردیم و بنگاه داخلی با قیمت‌های رقابتی وارد بازار می‌شدند متأسفانه با شکستن قیمت‌ها، قیمت‌هایی زیر قیمت جهانی را به ایران پیشنهاد می‌دهند که این امر باعث می‌شود بنگاه‌ها به سمت تولیداتی بروند که برایشان مقرون به صرفه باشد. اما تولیدکننده‌های خارجی از این که بنگاه‌های داخلی را به محصولات خارجی وابسته کردند مجددا کار خود را افزایش داده و کمبود‌هایی را در بازه زمانی جبران می‌کنند.

وی تأکید کرد: این خطری است که متوجه ما می‌شود و باید گفته شود که نباید این شرایط فریبنده و کاذب را باور کرد چرا که بیش از پیش صدمه می‌خوریم.

سرکار در خصوص خلف وعده یکی از بنگاه‌ها در حوزه پتروشیمی‌ اعلام کرد: این بنگاه علی‌ رغم اینکه نانو‌کاتالیست مصرف داخل استفاده کرده و برای بار دوم قرار بسته و کالا را به طور کامل تحویل گرفته اما متأسفانه همان محصول را واردکننده‌های خارجی خریداری کرده و نسبت به بی‌کیفیتی محصولات داخل اعتراض کرده‌اند.

در ادامه مسعود ضیغمی‌ مسئول حوزه نفت و انرژی ستاد نانو‌ درباره جزئیات این اقدام پتروشیمی مذکور اعلام کرد: کارشناسان واحد بررسی نانو‌مقیاس ستاد نانو‌ به شرکت‌های مذکور مراجعه کرده و از مرحله صفر تا تولید نهایی را در کنار آن شرکت می‌ایستند و وقتی که محصول تولید شد خط را پلمپ‌ کرده و محصول تولید شده را تست می‌کنند.

وی با ارائه مدارک مربوط به نانو‌کاتالیست تولید داخل اظهار داشت: نانو‌کاتالیست‌های تولید داخل طبق تست‌های انجام شده کاملا کیفیت‌های لازم را داشته و مورد تأیید پتروشیمی آبادان (پتروشیمی که حدود 2 سال از این نانو‌کاتالیست استفاده کرده) قرار گرفته است.

این خبر در حال تکمیل است.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید