گوشی های اندرویدی به جز گوشی های سامسونگ و نکسوس در معرض خطر یک بد افزار امنیتی

0

گوشی های اندرویدی به جز گوشی های سامسونگ و نکسوس در معرض خطر یک بد افزار امنیتی

امنیت و حفاظت از حریم شخصی بدون شک یکی از دغدغه های اصلی کاربران گوشی های هوشمند است. با توجه به اینکه امروزه گوشی های هوشمند در بسیاری از کارهای روزمره ی انسان ها نقش مهمی ایفا میکنند، بنابراین اطلاعات محرمانه ی مهمی نیز در این دستگاه ها نگهداری میشوند و بدین ترتیب هدف خوبی برای سارقین اطلاعات محسوب میشوند. طراحان پلتفرم های نرم افزاری همواره سعی داشته اند که با تدابیری که لحاظ میکنند، امنیت سیستم عامل های خود را تا حد امکان بالا ببرند. اما در این میان، اندروید که یک سیستم عامل متن باز به شمار میرود بیش از دیگر پلتفرم ها در معرض حمله های نرم افزاری قرار میگیرند.

 

در کنفرانس توسعه دهندگان 2016 گوگل، توسعه دهندگان این پلتفرم پر طرفدار ، مهم ترین نگرانی خود را مسائل امنیتی اعلام کردند. با وجود اینکه کمپانی گوگل و حتی کمیسیون ارتباطات و کمیسیون تجارت فدرال بر روی بروزرسانی های امنیتی تاکید کرده اند، اما همچنان برخی سازندگان طبق یک برنامه ی کاری منظم و زمان بندی مقرر این کار را انجام نمیدهند. همان طور که میدانید گوگل در اندروید 6.0 جهت بالا بردن ایمنی سیستم عامل اندروید، قسمتی به نام Security Patch را اضافه کرده است که سازندگان هر ماه از این طریق با ارائه ی بروزرسانی های امنیتی باگ های امنیتی را رفع میکنند.

اما در بین سازندگان فقط گوشی های سامسونگ و نکسوس های گوگل هستند که با زمان بندی مشخصی این بروزرسانی ها را دریافت میکنند و به همین دلیل، یک کارشناس امنیتی ارشد، به کاربران پیشنهاد کرده است که از بین دستگاه های اندرویدی، فقط گوشی های سامسونگ و نکسوس ها را خریداری کنند. آقای Gal Beniamini از محققین امنیتی ارشد و حرفه ای تیم امنیتی محصولات کوالکام هستند و اعلام کرده اند که تمامی دستگاه های اندرویدی که هنوز بسته ی امنیتی ماه مه را دریافت نکرده اند، در معرض خطر یک حفره ی امنیتی جدی هستند. این در حالیست که هنوز 57 در صد از تمامی دستگاه های اندرویدی این بسته ی امنیتی را دریافت نکرده اند و در معرض این خطر جدی قرار دارند.

در بین تمامی دستگاه های اندرویدی، فقط گوشی های نکسوسی و برخی از مدل های جدید سامسونگ این بروزرسانی امنیتی را دریافت کرده اند و نسبت به آزمایشاتی که در ماه ژانویه صورت گرفته بوده است، به طور قابل ملاحضه ای از امنیت بالایی برخوردار هستند. به همین دلیل محققین امنیتی میگویند که در حال حاضر نمیتوانند پیشنهادی مبنی بر خرید محصولات برند های دیگر ارائه دهند و فقط گوشی های جدید سامسونگ و نکسوس های گوگل هستند که سریعا بروزرسانی های امنیتی را دریافت میکنند.

به هر حال همواره این ناهماهنگی ها بین گوگل و سازندگان استفاده کننده از اندروید وجود داشته اند و مهم ترین ناهماهنگی در مورد همین بروزرسانی های نرم افزاری بوده است که بسیاری از سازندگان پشتیبانی نرم افزاری مناسبی از محصولات خود ارائه نمیدهند. در این میان نکسوس های گوگل که مستقیما توسط گوگل پشتیبانی میشوند پشتیبانی بسیار خوبی دارند و سامسونگ نیز که مهم ترین سازنده ی گوشی های اندرویدی است، پشتیبانی مناسبی را به کاربران ارائه میدهد.باید صبر کرد و دید گوگل برای رفع این مشکلات با سازندگان چه اقداماتی انجام خواهد داد.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید