گوگل گزارش سهم نسخه های مختلف اندروید در ماه جولای را منتشر کرد

0

گوگل گزارش سهم نسخه های مختلف اندروید در ماه جولای را منتشر کرد

همان طور که میدانید گوگل هر ماه، میزان سهم نسخه های مختلف اندروید در بازار گوشی های هوشمند را به روز میکند و این گزارش را به صورت عمومی منتشر میکند. این آمار بر روی وب سایت توسعه دهندگان اندروید قرار میگیرد تا توسعه دهندگان، در جریان این مسئله که کدامیک از نسخه ها محبوبیت بیشتری نزد کاربر دارند و استفاده بیشتری دارند، در جریان باشند. همچنین این مسئله به توسعه دهندگان کمک میکند تا در این مورد که برنامه ی خود را بیشتر با کدام یک از نسخه ها سازگار تر کنند، تصمیم بگیرند. به طور معمول نسخه های جدید سهم کمتری را در بازار در اختیار دارند زیرا دیوایس های زیادی به نسخه های جدید مجهز نیستند و بسیاری نیز به نسخه های جدید بروزرسانی نخواهند شد. اما به هر حال با گذشت زمان سهم این نسخه ها نیز بالا خواهد رفت.

 

این اطلاعات بر اساس یک دوره ی هفته روزه که در 11 جولای به پایان رسیده، بر اساس دستگاه هایی که در طول این مدت به گوگل پلی دسترسی داشته اند، جمع آوری شده است. از قسمت بالایی جدول آغاز میکنیم جایی که نسخه ی Froyo همچنان خود را با سهم 0.1 در صد در جدول نگه داشته است. هر چند انتظار میرفت این ماه دیگر خبری از این نسخه در جدول گوگل نباشد . پس از این نسخه، Gingerbread، که نسخه های 2.3.3 تا 2.3.7 را تشکیل میدهد بر روی 1.9 در صد از دیوایس های اندرویدی در حال اجرا است. اولین نسخه از سری 4 یعنی اندروید “ساندویچ بستنی” سهمی معادل 1.7 در صد را از آن خود کرده است و پس از این نسخه، ” لوبیا ژله ای” با مجموع سهم 17.8 در صد میزان قابل توجهی از دیوایس های های اندرویدی را در اختیار دارد. اما اندروید کیت کت یعنی نسخه ی 4.4 همچنان مانند ماه قبل با سهمی معادل 30.1 در صد به عنوان یکی از پرکاربر ترین نسخه های سیستم عامل اندروید شناخته شده است. این در حالیست که که حدود 3 سال از معرفی نسخه ی کیت کت توسط گوگل میگذرد. اما در حال حاضر پر کاربر ترین نسخه از سیستم عامل اندروید، نسخه ی لالی پاپ است که به طور مجموع، یعنی دو نسخه ی 5.0 و 5.1 بر روی 35.1 در صد از دستگاه های اندرویدی ثبت شده است. در نهایت اندروید مارشملو 6.0، که جدیدترین نسخه ی سیستم عامل اندروید در بازار به شمار میرود، بر روی 13.3 در صد از دستگاه های اندرویدی نصب شده است. سهم این نسخه در ماه قبل حدودا 10 صد بود و افزایش حدودا 3 در صدی را تجربه کرده است. میزان سهم دو نسخه ی لالی پاپ و مارشملو همچنان در حال افزایش است زیرا تمام دستگاه های جدیدی که در حال معرفی شدن هستند، به یکی از این دو نسخه مجهز شده اند. همچنین کمپانی ها به بروزرسانی دستگاه های خود به نسخه های جدید در حال ادامه هستند و همین باعث بالا رفتن سهم این دو نسخه شده است. این در حالیست که سهم نسخه های Fryo، Gingerbread، IceCream Sandwich، Jelly Bean و KitKat همچنان در حال کاهش است.

با اینکه این ماه سهم نسخه های جدید از جمله لالی پاپ و مارشملو افزایش پیدا کرده است، اما مقدار افزایش با در نظر گرفتن تعداد دستگاه های اندرویدی فعال، چندان زیاد نبوده است و همچنان پشتیبانی ضعیف سازندگان از محصولات خود در زمینه ی ارائه ی بروزرسانی ها زیر سوال است. مدتیست که اندروید Nougat معرفی شده است و احتمالا طی چندین ماه آینده شاهد معرفی نکسوس های جدید با این سیستم عامل خواهیم بود و این در حالیست که بسیاری از دستگاه های اندرویدی به اندروید مارشملو بروزرسانی نشده اند. به هر حال سهم مارشملو هر چند با سرعتی بسیار کم در حال افزایش است اما سرعت در بروزرسانی به هیچ عنوان رضایت بخش نیست. این در حالیست که گوگل مدت زیادیست که نسخه ی جدید را در اختیار سازندگان قرار داده است و مشکل این تاخیر فقط به سازندگان باز میگردد.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید