یادداشتی به بهانه روز ملی جمعیت

0

یادداشتی به بهانه روز ملی جمعیت

سرمایه اصلی هر کشوری نفت و گاز و دیگر منابع طیعی نیست، بلکه سرمایه اصلی هرکشوری را جمعیت جوان و پویای آن کشور تشکیل می دهد.کشور ها در تلاشند تا با ارائه راهکار و بسته های تشویقی و حمایتی، زوجین را تشویق به زاد و ولد کنند.تقریبا در همه کشور ها یک ارگان مسئول سرشمای جمعیت آن کشور است.در کشور ما “مرکز آمار ایران” متولی سرشماری در کشورمان است. در زمان قاجاریه تلاش هایی برای شمارش جمعیت ایران به صورت پراکنده صورت گرفت که کارساز و پوشش دهنده تمامی نقاط کشور نبود، این روند با اولین سرشماری جامع ایران در اسفند ماه سال 1318 ه.ش به صورت جدی شروع شد و تا به امروز  هر 5 یا 10 سال یکبار که مجلس شورای اسلامی تعیین کننده آن است ادامه دارد .

خاورمیانه جمعیت نسبتا جوانی دارد و ایران از این قاعده مستثنی نیست. اوج شکوفایی جمعیت جوان ایران در دهه 80 خورشیدی بود که متاسفانه به علت استفاده نکردن از ظرفیت ها و پتانسیل این سرمایه جوان، قسمت عظیمی از این نیروی کار به هدر رفت.با به روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و رفع موانع سرمایه گذاری شرکت های خارجی در ایران، بسیاری از شرکت های بزرگ در حال رفت و آمد به کشورمان برای سرمایه گذاری و استفاده از نیروی جوان و ارزان ایران هستند.حدود چند سال پیش بود که صدای زنگ خطر کم شدن رشد جمعیت ایران به گوش مسئولین رسید و دولت با حمایت از بسته های تشویقی ازدواج و فرزند آوری تا حدودی جلوی این رشد منفی را کنترل گرفت.جمعیت ایران در حال حاضر نزدیک به 80 میلیون است که از نظر جمعیتی در دنیا رتبه 17،در آسیا رتبه 9 و در منطقه رتبه سوم را دارد.

امید است با توافق هسته ای ایران و غرب درهای تازه ای به روی جمعیت جوان و تحصیلکرده ایران باز شود تا شاهد پیشرفت همیشگی ایران سرافرازمان در همه عرصه ها باشیم.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید