یخچال خالی ونزوئلایی‌ها

0

گیگر :

قیمت بالای مواد غذایی و قحطی شدید در ونزوئلا باعث شده بسیاری از افراد برای تهیه وعده‌های غذایی خود دچار مشکل شوند.

بحران اقتصادی و نقص عملکرد دولت در زمینه اقتصاد بسیاری از اهالی کشور ۳۰ میلیونی ونزوئلا را مجبور کرده میزان مصرف خود را کاهش دهند و وعده‌هایی غذایی نامتعادل بخورند. یک ساختمان‌ساز ۶۵ ساله به نام آلیدا گونزالز و خانواده ۴ نفره‌اش در محله فقیر نشین کانزاس در پتاره هر روز یک وعده غذایی کمتر می‌خورند و به جای پروتئین بیشتر از نشاسته تغذیه می‌کنند؛ زیرا پروتئین به شدت گران است یا در دسترس نیست. وی می‌گوید: «با پولی که قبلاً برای صبحانه، ناهار و شام خرج می‌کردیم، حالا فقط می‌توانیم صبحانه تهیه کنیم و کیفیت صبحانه هم زیاد خوب نیست». طی یک روز اخیر تنها غذایی که در خانه این خانواده وجود داشت، نیم کیلو مرغ، ۴ عدد موز سبز، کمی روغن پخت‌وپز، یک پاکت کوچک برنج و یک انبه بود. این خانواده نمی‌دانند چه زمانی می‌توانند مواد غذایی بیشتری برای خود تهیه کنند.

طبق یک تحقیق جدید که توسط محققان ۳ دانشگاه مهم و منتقد دولت انجام شده، ۸۷ درصد افراد شرکت کننده در تحقیق ادعا کردند درآمدشان برای تهیه غذا کافی نیست. تحقیق از ۱۵۰۰ خانواده نشان داد درصد کربوهیدرات در رژیم غذایی خانواده‌ها در حال افزایش است و ۱۲ درصد افراد شرکت‌کننده در تحقیق، در روز ۳ وعده غذایی ندارند. حامیان دولت از مدت‌ها قبل با افتخار به بهبود خورد و خوراک زیر نظر رهبر جامعه‌گرای اخیر هوگو چاوز اشاره می‌کردند که طی دوره ۱۴ ساله حکومتش، از درآمد نفتی برای تخصیص یارانه غذا به مردم فقیر استفاده کرد و به همین دلیل مورد تمجید و تحسین سازمان ملل قرار گرفت. با این حال، رئیس جمهور نیکولاس مادورو که جانشین چاوز شده، با کاهش قیمت نفت مواجه شد که تقریباً منبع کل درآمد خارجی ونزوئلا محسوب می‌شود. وی جنگ اقتصادی که توسط مخالفانش رهبری می‌شود را مقصر می‌داند؛ اما منتقدین این موضوع را بهانه دانسته و وی را مورد تمسخر قرار می‌دهند. به هر حال، ونزوئلایی‌ها خسته و عصبانی هستند.

میرلا ریورو و پسرش در خانه شخصی در کانزاس.
تمام مواد غذایی موجود در خانه میرلا ریورو و خانواده‌اش.

ریچاردو مندز به همراه خویشاوندانش. وی می‌گوید: «ما خانواده بزرگی هستیم و تهیه غذا برای ما هر روز سخت‌تر می‌شود».
تمام مواد غذایی موجود در خانه ریچاردو مندز و خانواده‌اش.

داگلاس سانشز در خانه شخصی در کانزاس. وی می‌گوید: «تغذیه خیلی بدی داریم و نمی‌توانیم خوب غذا بخوریم. اگر ناهار بخوریم، شام نداریم، اگر شام بخوریم، صبحانه نداریم».
تمام مواد غذایی موجود در خانه داگلاس سانشز.

یونی پرز به همراه خویشاوندانش در خانه شخصی.
تمام مواد غذایی موجود در خانه یونی پرز و خانواده‌اش.

ویکتوریا ماتا به همراه خانواده‌اش. وی می‌گوید: «ما کم غذا می‌خوریم؛ زیرا نمی‌توان غذا پیدا کرد و وقتی غذا هست، صف خرید بسیار طولانی است و نمی‌توانیم بخریم. حالا دیگر سه وعده غذا نمی‌خوریم، بلکه دو وعده در روز غذا می‌خوریم. اگر بتوانیم غذا تهیه کنیم».
تمام مواد غذایی موجود در خانه ویکتوریا ماتا.

لندر پرز به همراه همسر و فرزندانش. وی می‌گوید: «۱۵ روز است که تنها نان با پنیر یا آره‌پا (نوعی غذا که از خمیر یا آرد ذرت تهیه می‌شود) با پنیر می‌خوریم. حالا وضعیت تغذیه ما بدتر شده؛ زیرا نمی‌توانیم غذا پیدا کنیم و غذاهایی که وجود دارد، گران است و ما نمی‌توانیم بخریم».
تمام مواد غذایی موجود در خانه لندر پرز.

روزا الاسیا لندائز به همراه خویشاوندانش. وی می‌گوید: «تغذیه خیلی بدی داریم. به عنوان مثال، اگر آرد ذرت داریم، کل روز فقط آره‌پا می‌خوریم. اگر پول داشته باشی، باز هم نمی‌توانی غذا پیدا کنی و اگر پیدا کنی، به اندازه کافی پول نداری».
تمام مواد غذایی موجود در خانه روزا الاسیا لندائز.

فرانسیسکا لندائتا و خانواده‌اش. وی می‌گوید: «ما امروز غذا می‌خوریم؛ اما نمی‌دانیم فردا چه خواهیم خورد. شرایطمان خیلی بد است، هیچ وقت فکرش را نمی‌کردم این وضعیت پیش بیاید».
تمام مواد غذایی موجود در خانه فرانسیسکا لندائتا.

آلیدا گونزالز و خانواده‌اش. وی می‌گوید: «با پولی که قبلاً برای تهیه صبحانه، ناهار و شام خرج می‌کردیم، حالا تنها می‌توانیم صبحانه بخریم و کیفیتش هم بد است».
تمام مواد غذایی موجود در خانه آلیدا گونزالز.

ماریو بدویا به همراه همسرش.
تمام مواد غذایی موجود در خانه ماریو بدویا.

یانیدی گوزمان به همراه خانواده‌اش. وی می‌گوید: «حالا غذا خوردن یک لوکس حساب می‌شود. قبلاً می‌توانستیم پول دربیاوریم و لباس یا چیزهای دیگر بخریم. حالا همه پولمان صرف خرید غذا می‌شود».
تمام مواد غذایی موجود در خانه یانیدی گوزمان.

آنتونیو مارکوئز و همسرش. وی می‌گوید: «ما کم می‌خوریم؛ زیرا خود را محدود کرده‌ایم. قبلاً یخچالمان پر بود؛ اما حالا خالی است».
تمام مواد غذایی موجود در خانه آنتونیو مارکوئز.

رومولو بونالده و همسرش. وی می‌گوید: «قبلاً می‌توانستیم مواد غذایی ۱۵ روز خود را تهیه کنیم؛ اما حالا تنها می‌توانیم نیاز غذایی یک روز را تأمین کنیم».
تمام مواد غذایی موجود در خانه رومولو بونالده.

آنتونیا تورس در خانه شخصی. وی می‌گوید: «من کمتر می‌خورم و باقی‌مانده‌هایی که نباید بخورم را نیز می‌خورم».
تمام مواد غذایی موجود در خانه آنتونیا تورس.

عکسی ترکیبی از محتوای یخچال اهالی کانزاس ونزوئلا.
 

منبع :مجله اینترنتی فوت و فن

پاسخ دهید