یک مارمولک حیله‌ روباه را رو کرد/ آموزش اتحاد به کودکان

0

به نقل از گیگر:

راحله شمس آبادی کارگردان نمایش «جشن بزرگ، بزرگ، بزرگ» عنوان کرد در اجرای این اثر تلاش شده به کودکان آموزش داده شود تا با هم اتحاد داشته باشند و نگذارند کسی حقشان را ضایع کند.

 به گزارش سینماخبر،راحله شمس‌آبادی کارگردان نمایش «جشن بزرگ بزرگ بزرگ» درباره استقبالی که تاکنون از این اثر نمایشی شده است  گفت: این نمایش اجرای خود را از ۵ مهرماه در تالار هنر آغاز کرده است. خوشبختانه در روزهای ابتدایی و قبل از تعطیلات ۱۳ روزه ای که به دلیل دهه اول محرم داشتیم نمایش با استقبال بسیار خوبی روبرو شد اما بعد از تعطیلات که مجددا اجرایمان را آغاز کردیم از تعداد مخاطبان کاسته شده بود، البته در چند روز اخیر نیز مجددا از کار استقبال شده است. همچنین بازخورد تماشاگران نیز بعد از اجرای نمایش خوب بوده و اکثر کودکان با کار ارتباط برقرار کرده اند.

وی ادامه داد: این نمایش ویژه کودکان تولید شده و اثری زنده محسوب می شود. موسیقی زنده نیز در این نمایش نواخته می شود به این شکل که ما ۵ نوازنده در کار داریم که با سازهای مختلفی چون گیتار، گیتار الکترونیک و فلوت و همچنین با دهانشان افکت ها و ملودی های متفاوتی را می نوازند. همچنین در اجرای «جشن بزرگ، بزرگ، بزرگ» بازیگرانی که نقش حیوانات جنگل را ایفا می کنند از تن پوش استفاده نکرده و لباس های انسانی به تن دارند اما از المان های حیوانی در طراحی لباس هایشان استفاده شده است.

این کارگردان تئاتر یادآور شد: به عنوان نمونه روباه در این نمایش کت بلند و چکمه به پا دارد و تنها یک دم بلند دارد تا از این طریق مخاطب کودک تشخیص دهد که او یک روباه است. این تمهید برای همه کاراکترها به کار گرفته شده تا بچه ها از شخصیت آنها پی ببرند که با چه حیواناتی طرف هستند. تلاش ما این بوده که اگر قرار است مطلبی را به کودکان آموزش دهیم به صورت گل درشت و رو نباشد بلکه در قالب داستان نمایش مضمون مورد نظر را به کودکان بیاموزیم.

وی درباره مضمون نمایش توضیح داد: ایده شکل گیری این اثر نمایشی از آنجا شکل گرفت که کودکان امروزی ما کمتر می توانند از حق خودشان دفاع کنند و اگر در مصاف با هم سن و سال های خودشان حقشان ضایع شود یا به پدر و مادرشان پناه می برند و یا قضیه به دعوا و گریه و زاری ختم می شود به همین جهت در این نمایش ما تلاش کردیم به کودکان یاد دهیم که باید از حقوقشان دفاع کنند و نگذارند کسی به آنها زور بگوید. موضوع دیگری که در نمایش مطرح می شود مساله اتحاد افراد با هم و یکی شدنشان در مقابل مشکلات است.

شمس آبادی در پایان صحبت هایش درباره داستان نمایش گفت: در این نمایش حیوانات یک جنگل تحت سلطه یک خرس و روباه زندگی می کنند. آنها موظف اند هر ماه برای خرس خپلو جشن بگیرند و از خوراکی های خود برای او هدیه تهیه کنند. در یکی از این روزهای جشن، مارمولکی به نام لکه لکه وارد جنگل می شود. او قصد دارد چهار فرزند خود را که داخل تخم هستند در آن جا به دنیا آورد اما از همان بدو ورودش رفتار درستی با او نمی شود تا این که در یک درگیری با خرس و روباه یکی از بچه هایش از دست روباه می افتد و از بین می رود. سرانجام لکه لکه با طراحی یک نقشه حساب شده متوجه می شود که همه این مشکلات با طراحی و حیله گری روباه شکل گرفته و در نهایت موفق می شود آن دو را از جنگل بیرون کند.

نمایش موزیکال «جشن بزرگ بزرگ بزرگ» به نویسندگی مهدی علیمردانی، بازنویسی نهایی بهاره میرزاپور و کارگردانی راحله شمس آبادی از یکشنبه ۵ مهر ساعت ۱۹:۳۰در تالار هنر روی صحنه رفته است. این اثر نمایشی تا ۲۲ آبان ماه روی صحنه خواهد بود.

محمد طیب طاهر، بهاره میرزاپور، سامان فرشید نیا، افشین زعیم، راضیه رفیع زاده، سپیده کرمی، فائزه شاه حسینی، طهورا زهدی، مریم علی‌نیا در این نمایش ایفای نقش می‌کنند.  

منبع:مهر

پاسخ دهید