یک نوع وای‌فای جدید که 10000 بار کمتر انرژی مصرف می‌کند

0

وای‌فای بسیار عالیست. مشکل اینجاست که این فناوری، مخصوصا در گوشی‌های همراه، یک مکنده انرژی به شمار می‌آید. اما حالا دانشمندان به روشی برای اتصال به شبکه وای‌فای جدید رسیده‌اند که حتی از بلوتوث کمتر انرژی صرف می‌کند.

یک نوع وای‌فای جدید که 10000 بار کمتر انرژی مصرف می‌کنداین سیستم، passive wi-fi نام دارد که با هدف مصرف برق حداقل 10000 برابر کمتر از وای‌فای‌های پورتال معمولی مانند بلوتوث و Zigbee آمده‌است. به عنوان یک ایده، این سیستم مدت زیادی دست به دست می‌شد، اما اکنون برای اولین بار ثابت شده‌ است. در عملکرد بالا، این سیستم وای‌فای جدید می‌تواند 10000 برابر وای‌فای‌های معمولی انرژی کمتر مصرف کند.

چطور این کار صورت می‌گیرد؟ دانشمندان دانشگاه واشنگتن دوباره به طرز کار رادیوها فکر کردند. ارتباط رادیویی دارای دو عملیات است: دیجیتال و آنالوگ. در چند دهه گذشته، دیجیتال، مصرف انرژی بهتر و کارآمدتری داشته و آنالوگ مصرف انرژی سریعی داشته است. بنابراین این دو، کاملا از یکدیگر جدا هستند.

اول یک دستگاه به دیوار وصل شد (این قسمت بیشترین انرژی را در طول فرآیند مصرف می‌کند) و امواج آنالوگ به سنسورهای مخصوص passive wi-fi فرستاده شد. این سنسورها برای عمل‌کردن به هیچ انرژی نیاز ندارند. بعد آن‌ها امواجی را انتخاب کردند که توسط یک سویچ دیجیتالی منعکس شده‌بودند. تیم دانشمندان این امواج را wi-fi packets نامید. این پرتوی کم‌انرژی اینترنتی با سرعت 11 مگابیت بر ثانیه را برای دستگاه‌هایی مانند گوشی همراه، روتر و …، فراهم می‌آورد.

یک نوع وای‌فای جدید که 10000 بار کمتر انرژی مصرف می‌کندمحققان می‌گویند این آزمایش با موفقیت در محوطه دانشگاه انجام شد. این سنسورهای ویژه می‌توانند از فاصله 100 فوتی با گوشی همراه ارتباط برقرار کنند.

توسعه اینترنت با مصرف کم انرژی بیشتر برای استفاده در خانه‌ها و لوازم آشپزخانه‌ای که به سنسور و اینترنت نیاز دارند، مفید است. سازمان‌های غیرانتفاعی، مانند اتحادیه WiFi برای دسترس به اینترنت با مصرف کم و از راه دور تحقیقاتی کرده‌بودند. این مطالعات تحت حمایت National Science Foundation، دانشگاه واشنگتن و موسسه کوالکام انجام گرفت و نتیجه آن ماه بعد در USENIX Symposium روی سیستم‌های طراحی و پیاده‌سازی شبکه، به اشتراک گذاشته خواهندشد. به ناچار، زمان نه‌چندان کمی طول می‌کشد تا این مطالعات به یک وای‌فای استاندارد تبدیل شوند اما قدم بزرگی خواهند بود برای توسعه بیش از پیش ارتباطات شبکه‌ای.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید