یک ولنگاری آلبالویی!

0

گیگر:

گروه فرهنگ و هنر: رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظلّه العالی) در دیدار اخیر نمایندگان مجلس با ایشان که به مناسبت آغاز به کار دهمین دوره مجلس شورای اسلامی صورت گرفت، ضمن اشاره به اهمیت موضوع فرهنگ، ضمن انتقاد از وجود نوعی ولنگاری و بی اهتمامی در دستگاه های دولتی و غیر دولتی نسبت به موضوع فرهنگ فرمودند:

یک ولنگاری آلبالویی!

«برادران عزیز، خواهران عزیز! در مسئله‌ی فرهنگ، بنده احساس یک ولنگاری میکنم؛ در دستگاه‌های فرهنگی -اعم از دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی- یک نوع ولنگاری و بی‌اهتمامی در امر فرهنگ وجود دارد؛ چه در تولیدِ کالایِ فرهنگیِ مفید که کوتاهی میکنیم، چه در جلوگیری از تولید کالای فرهنگی مضر که کوتاهی میکنیم. اهمّیّت کالای فرهنگی از کالای مصرفی جسمانی کمتر نیست، بیشتر است. … وظیفه‌ی ما تولید کالای فرهنگی مفید و جلوگیری از کالای فرهنگیِ مضر است. بنده در این زمینه احساس یک ولنگاری‌ای میکنم؛ باید این را شماها در نظر داشته باشید و اهمّیّت بدهید.»

به گزارش بولتن نیوز، رهبر انقلاب در طول سالیان گذشته واژه های مختلف، با بار معنایی گوناگون پیرامون مشکلات و معضلات فرهنگی به کار برده اند؛ اما این، برای اولین بار بود که معظم له در طی بیاناتشان از واژه ای همچون «ولنگاری فرهنگی» در توصیف فضای حاکم بر فرهنگ جامعه استفاده کردند.

بی شک در برابر این عتاب رهبر معظم انقلاب، وزارت ارشاد بیشترین سهم و البته وظیفه را بر دوش دارد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان اصلی ترین متولی موضوعات فرهنگی و هنری، با توجه به فراگیری و نیز توجه عمومی به این محصولات، بیشترین سهم و نقش را در جهت دهی به فضای فرهنگی کشور بر دوش دارد. آنچه در سالهای اخیر، علی الخصوص در سه سالی که از عمر این دولت می گذرد، به ویژه در حوزه پرمخاطبی همچون تولیدات تصویری مشاهده شده، به آن شکلی نبوده است که مسئولین وزارت ارشاد بتوانند لااقل انگشت اتهام «بی اهتمامی» را از روی نام خود بردارند.

یک ولنگاری آلبالویی!

آنچه در روزهای اخیر پیرامون فیلم بی ارزش و سراسر توهین «50 کیلو آلبالو» در رسانه ها منتشر شد، بار دیگر اذهان را به سوی موضوع «ولنگاری فرهنگی» و نیز «بی اهتمامی مسئولین» معطوف کرد؛ موضوعی که تنها یک نمونه از این بی اهتمامی در عرصه فرهنگ به ویژه در زمینه تولید کالای فرهنگی است.

فیلم «50کیلو آلبالو» با به کار گیری شوخی های زننده جنسی، دیالوگ های دم دستی سیاسی نه تنها یک فیلم فارسی ضعیف به مخاطب ارائه می کند، بلکه در اقدامی عجیب و برای قبح شکنی بیشتر، در متن فیلم اقدام به برداشتن حجاب بازیگر زن خود می کند.

یک ولنگاری آلبالویی!

مخاطب در آخرین اثر «مانی حقیقی» نه ساختار و کارگردانی می بینید و نه مفهوم جدید و نویی، بلکه بیشتر با یک دورهمی برای پول درآوردن رو به رو می‌شود. کارگردان فیلم برای خنداندن هرچه بیشتر مخاطب، از هیچ چیز دریغ نمی‌کند و با موضوعاتی مثل غیرت، دوشوهری، ازدواج، مرگ و طلاق در فیلم شوخی می کند.

«جبار آذین»، منتقد سینما، پیرامون این فیلم می گوید: «این فیلم به اصطلاح عاشقانه، با الهام از فیلم‌های فارسی دهه 40 و 50، به صورت عادی و گذرا و با استفاده از دیالوگ‌ها و شوخی‌های غیر اخلاقی که در سینمای قبل از انقلاب رایج بوده است و با سوءاستفاده از اشتیاق مخاطبان نسبت به فیلم‌های طنز تولید و ساخته شده است. … هیچ خانواده‌ای جرئت تماشای این فیلم را با فرزندان خود ندارد. به دلیل اینکه بسیار سخیف ساخته شده است.»

«مسعود فراستی» نیز در برنامه تلویزیونی «هفت» درباره این فیلم گفت: «50 کیلو آلبالو بسیار فیلم بد و عقب افتاده ای است!»

یک ولنگاری آلبالویی!

اما نکته جالب ماجرا موضع گیری رسمی وزیر ارشاد در برابر «٥٠ کیلو آلبالو» است. علی جنتی در مصاحبه ای پیرامون این فیلم می گوید: «فیلم ٥٠ کیلو آلبالو با وجود آنکه مجوز اکران گرفته و از آن هم استقبال شده، ‌اشکالات فراوانی دارد. من پس از اعتراض‌هایی که توسط برخی رسانه‌ها انجام شد، شخصا آن را بازبینی کردم. واقعا فیلم نامناسب و مغایر سیاست‌های دولت است.

علی جنتی درباره نظر خود درباره محتوای این فیلم پرحاشیه اظهار داشت: فروپاشی و سقوط خانواده را ترویج می‌کند و با آرایش نامناسبِ بازیگران الگوی نامناسبی را ارائه می‌دهد؛ بنابراین من شخصا مخالف اکران این فیلم هستم.»

یک ولنگاری آلبالویی!

جنتی در مصاحبه ای دیگر در همین زمینه گفت: «ما در کشور تلاش می کنیم درمورد تحکیم خانواده صحبت کنیم اما در این فیلم روابط ناسالم و نامتعارف که مغایر با ارزش های قومیتی و اسلامی است و همچنین آرایش های غلیظ و الگوسازی های غلط دیده می‌شود.

اگر قبلا این فیلم را دیده بودم اجازه صدور پروانه نمایش نمی‌دادم اما به هر حال فیلم مجوز نمایش گرفته بود و ما نمی‌توانستیم آن را از پرده پایین بکشیم به همین دلیل من باید درباره فیلم اظهارنظر می‌کردم تا نشان دهم با آن موافق نیستم و فیلم را تایید نمی‌کنم.»

«50 کیلو آلبالو» که با قبح شکنی های فراوانش به جنگ ارزش های اصیل جامعه ما رفته و با بی رحمی تمام به ارزش های انقلاب نیز حمله ور شده و آنها را مورد تمسخر قرار می دهد، در سایه تساهل و بی اهتمامی متولیان، از وزارت فرهنگ و ارشاد پروانه ساخت و مجوز اکران گرفت و به یمن تبلیغات فراوان، به ویژه تبلیغات شبکه های فارسی زبان ضد انقلاب ماهواره ای به فروش میلیاردی دو رقمی هم دست یافت.

یک ولنگاری آلبالویی!

اینکه وزیر محترم ارشاد از نامناسب بودن این فیلم سخن می گوید، اما از ناکارآمدی مسیر صدور مجوزهای لازم در زمینه جلوگیری از تولید کالای مضر و نامناسب فرهنگی حرفی به میان نمی آورد، خود نمونه ای از ضعفی بزرگ در این حوزه است.

50 کیلوآلبالو ساخته شد، مجوز اکران گرفت، با همه قبح شکنی هایش و بدون کمترین اصلاحی در بهترین سینماهای کشور اکران شد و تهیه کنندگانش نیز میلیاردها تومان به جیب زدند، اما پاسخ همه آن احساسات و اذهان پاکی که آلوده و جریحه دار شدند و آن ارزش های نابی که در قاب تصویر کارگردان فیلم به تمسخر گرفته شدند را چه کسی می دهد؟

آیا مسئولین وزارت ارشاد حاضرند نه 50 کیلو، که تنها چند گرم آلبالوی فاسد را به خورد فرزندان و عزیزانشان بدهند؟ آن وقت چطور است که روح و فکر میلیون ها ایرانی در پس بی اهتمامی این و آن، اینچنین آلوده می شود؟

«در مسئله‌ی فرهنگ، بنده احساس یک ولنگاری میکنم؛ در دستگاه‌های فرهنگی -اعم از دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی- یک نوع ولنگاری و بی‌اهتمامی در امر فرهنگ وجود دارد؛ چه در تولیدِ کالایِ فرهنگیِ مفید که کوتاهی میکنیم، چه در جلوگیری از تولید کالای فرهنگی مضر که کوتاهی میکنیم. … وظیفه‌ی ما تولید کالای فرهنگی مفید و جلوگیری از کالای فرهنگیِ مضر است. بنده در این زمینه احساس یک ولنگاری‌ای میکنم.»

به متولیان فرهنگی، به ویژه به مسئولین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشنهاد می کنم، این فراز از سخنان رهبر انقلاب را بر دیوار اتاق کارشان نصب کنند؛ شاید که به مدد توجه به این فراز از سخنان رهبری، از این پس، شاهد تغییر رویه ای محسوس در زمینه تولید محصولات فرهنگی باشیم.

[ad_2]

لینک مطلب

پاسخ دهید