۱۰۰ هزار تخت جدید بیمارستانی نیاز داریم/ واکاوی ماجرای قاچاق شیرخشک و دارو

0

قائم مقام وزير بهداشت به مناسبت هفته دولت، گزارشى از دستاوردهاى طرح تحول نظام سلامت را ارائه داد.

به گزارش خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ ایرج حريرچى قائم مقام وزير بهداشت در نشست سخنگو که امروز به مناسبت هفته دولت در ساختمان وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: يكی از مهمترين اقدامات در طرح تحول سلامت اقدامات بهداشتى در روستاهاى نزديک به هشت هزار نفر است، از طرفى هزار و ٩٨٦ خانه بهداشت جديد راه اندازى شده است.

وی ادامه داد: ٣٣٦ مركز روستايی جديد مجرى برنامه پزشك خانواده هستند و شش هزار و ٨٥٢ پزشك عمومى، پنج هزار و ٢٨٥ ماما ،هزار و ١١٨ دندانپزشك،٣٠ هزار بهورز و در چهار هزار و ٩٤ نقطه از كشور داروخانه داريم كه هزار و ٨٥ داروخانه دولتى و بيش از دو هزار داروخانه خريد خدمت هستند.

وى تصریح کرد: همچنين 2 هزار و ٧٠٩ آزمايشگاه ،٨٥٦ واحد نمونه گيرى و هزار و ٨٥٣ آزمايشگاه فعال راه اندازى شده است. به ازاى هر ١٢ هزار و ٥٠٠  نفر يك پايگاه سلامت وجود دارد، از طرفى ٤٠٦ پايگاه ضميمه راه اندازى و ٩٢٧ پايگاه ضميمه تعمير شده است و سه هزار و ٣٦٤ پايگاه سلامت فعال وجود دارد.

قائم مقام وزير بهداشت گفت: در هر مركز جامع سلامت ٢ تا ٤ پزشك ،كارشناس سلامت روان، دندانپزشك، كارشناس تغذيه و بهداشت محيط مستقر هستند.در اين دوره ٩٠٩ مركز جامع راه اندازى شده كه در مجموع هزار و ٢٨٣ مركز ارائه خدمت مى‌كنند.

حريرچى بيان كرد: در مجموع ٩ هزار و ٤٧٦ مراقب سلامت، دو هزار و ٤٣ پزشك و ٢٤٥ دندانپزشك در اين مراكز جامع خدمت ارائه مى دهند و بيش از ٩ ميليون نفر تحت پوشش بيمه قرار گرفتند.

وي با اشاره به احداث 2 هزار و ٥٨٦ تخت مراقبت هاى ويژه، افزود: اين ميزان معادل ٥٠ درصد تخت هاى ويژه از كل بيمارستان سازى در كشور است. ٢١ هزار تخت در دست ساخت داريم كه ١٠ هزار و ٣٦ تخت تكميل و مابقى تا تابستان ٩٦ تحويل داده مى شود، از ديگر مهمترين اقدامات وزارت بهداشت، تشكيل معاونت اجتماعى بود كه در مرحله پيشگيرى از ٥٢ عامل اجتماعى موثر بر سلامت، پيشرو است.

فعاليت بيش از ٥ هزار پزشك در مراكز كاهش آسيب

حريرچى در پاسخ به سوال يكى از خبرنگاران مبنى بر اقدامات وزارت بهداشت براى كنترل ايدز، عنوان كرد: هدف ما كاهش آسيب هاى   اجتماعى است تا اقدامات در جهت كنترل ايدز موثر واقع شود. براى زنان و مردانى كه از طريق اعتياد و مسائل مختلف در معرض خطر هستند، اقدامات پيشگيرانه در مراكز وزارت بهداشت و غربالگرى انجام مى شود. حدود ٥ هزار و ٤٠٠ پزشک در اين مراكز متعدد فعال هستند و تعدادى كلينيک مثلثى در زندان ها وجود دارد.

وی درباره داروی میگرن که به تازگی رو نمایی شده گفت: چند سالی است که این دارو در کشور تولید شده و دارای منشأ گیاهی استکه باید با کار‌آزمایی‌های بالینی توسط مراکز ذی‌الصلاح اعلام شود.

حریرچی افزود: معمولا چیزی که توسط تولید‌کنندگان اعلام می‌شود باید بررسی شود و نمونه‌های حیوانی و انسانی آزمایش شده باشد که رونمایی از دارو و واکسن روال علمی و منطقی دارد و باید در غذا و دارو ثبت و توسط مراجع رسمی اعلام شود.

مشارکت خارجی ها در ساخت بیمارستان

حریرچی در ارتباط با مشارکت خارجی ها در ساخت بیمارستان در کشورمان، اظهارداشت: یکی از مشکلات ما، کمبود تخت بیمارستانی است. بطوریکه در حال حاضر ۱.۷ تخت به ازای هزار نفر جمعیت داریم که باید در برنامه ۵ ساله به ۲.۶ تخت به ازای هزار نفر جمعیت برسد.

وی ادامه داد: در حال حاضر نیازمند ساخت ۱۰۰ هزار تخت جدید هستیم ضمن اینکه ۵۷ درصد از تخت های موجود در بیمارستان های کشورما فرسوده اند. از همین رو، یکی از سیاست های دولت و وزارت بهداشت، مشارکت خارجی ها و سرمایه گذاری در بخش های مختلف است که وزارت بهداشت نیز تفاهمنامه هایی با برخی شرکت ها و کشورهای آسیای جنوب شرقی و اروپایی داشته است.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، تاکنون شرکت هایی از کره جنوبی، ژاپن، چین، ترکیه، ایتالیا، اتریش و…، برای ساخت بیمارستان و تخت بیمارستانی در ایران اعلام آمادگی کرده اند.

به گفته حریرچی، سهمی که وزارت بهداشت برای سرمایه گذاری خارجی ها اختصاص داده است، معادل ۲۰ هزار تخت بیمارستانی است.

واکاوی قاچاق شیرخشک و دارو

سخنگوی وزارت بهداشت در واکنش به قاچاق شیرخشک و دارو به کشور و ارتباط آن با پرونده ای که در هلال احمر تشکیل شده است، گفت: نمی توانیم بگوییم قاچاق شیرخشک و دارو صفر است ولی آنچه اتفاق می افتد مربوط به قاچاق دارو در داروخانه های غیر دولتی است.

حریرچی با تاکید بر اینکه اظهارنظر رئیس سازمان غذا و دارو در مورد قاچاق شیرخشک و دارو از مرزهای غربی ارتباطی به پرونده هلال احمر ندارد، افزود: از پرونده ای که در هلال احمر تشکیل شده است، خبری ندارم.

واکنش به اعلام اخبار تولید واکسن و دارو

وی با اعلام تولید واکسن و دارو توسط شرکت های تولیدکننده نمی تواند مبنای درستی برای انتشار در رسانه ها باشد، خاطرنشان کرد: دارو و واکسن های تولیدی توسط شرکت های مختلف، باید برای تایید مورد کارآزمایی های چند مرحله ای بالینی توسط سازمان غذا و دارو قرار گیرد.

وی گفت: اعلام اینگونه خبرها نیاز به پشتوانه علمی دارد و تنها از طریق مراجع ذی صلاح سندیت دارد.

حریرچی با گلایه از برخی رسانه ها گفت: متاسفانه برخی رسانه ها در مورد انتشار این گونه اخبار کم توجهی می کنند و به انتشار غیر حرفه ای آن می پردازند.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به چند نمونه از این اخبار گفت: در سال های گذشته در مواردی خبر تولید یک دارو برای اولین بار در کشور منتشر شده که چندین سال بوده که در کشور تولید و توزیع می شده یا خبر تولید یک دارو برای درمان یک بیماری صعب العلاج در کشور، سیل بیماران مبتلا را با امید به درمان به بیمارستان ها کشانده است.

این خبر در حال تکمیل است/

لینک مطلب

پاسخ دهید