۱۰ شاهکار کمپانی ساب؛ افسانه‌های فراموش شده!

0

اگر شما یکی از طرفداران کمپانی بزرگ ساب هستید، باید به شما بگوئیم که با اندکی تقلب در جدول بزرگترین تولیدکنندگان خودروی جهان، هنوز هم باید کمپانی ساب را یکی از بزرگترین و قدرتمندترین برندهای تجاری جهان و صنعت خودروسازی دانست. با این همه به نظر می‌آید که این کمپانی دوست داشتنی، با تمام قابلیت‌های بزرگ خود، دیگر زنده نخواهد شد و به حیاط خود پایان داده است. این کمپانی سوئدی در هشت دهه فعالیت مستمر خود در صنعت خودروسازی، برخی از منحصر به فردترین و بهترین خودروهای جهان را تولید کرد؛ به طوری که هم اکنون برخی از هواداران اندک کمپانی ساب، هنوز هم به این برند خوش نام وفادار بوده و امید به بازگشت آن دارند.

بعد از پایان جهانی دوم یک شرکت فعال در زمینه هوافضا و با استفاده از تجربه‌های خود در این زمینه؛ پا در میدان صنعت خودروسازی گذاشت. این کمپانی به جای آنکه از مهندسان و کارکنان خارجی در خطوط تولید اولیه خود استفاده کند؛ از مهندسان و طراحان سوئدی استفاده کرد. علت این امر آشنایی بیشتر سوئدی‌ها با زمستان بی‌رحم و جاده‌های ناهموار کشورشان بود. نتیجه این تفکر، تولید یک خودروی دیفرانسیل جلو  و عالی بود. اولین خودروی کمپانی ساب آیرودینامیک بسیار خوبی داشت و از نظر راحتی، ایمنی و عملکرد فنی زبان زد مردم شده بود. اکنون دیگر خبری از خودروهای ساب نیست و مشکلات مالی ساب را از تولید خودرو منصرف کرد.

نکته جالب توجه این است که این کمپانی؛ در اواخر دهه ۶۰ میلادی از یک زبان طراحی مشترک برای ساخت خودروهای خود استفاده می‌کرد. در اینجا نگاهی گذرا به ۱۰ خودروی دوست داشتنی کمپانی ساب می‌اندازیم. با چرخان همراه باشید…

۱- ursaab

hur-04-768x506

کمپانی ساب تنها چهار نمونه از اولین خودروی تولیدی خود ساخته است! ولی با این وجود تولید آن را باید آغازگر حیات ۷۰ ساله کمپانی ساب دانست! Ursaab (نام اصلی کمپانی ساب)؛ توسط یک تیم از مهندسان هوا و فضا  تولید شده و  بسیار جمع‌و‌جور، آیرودینامیک و راحت بود. در نهایت ساخت Ursaab منجرب به تولید مدل ۹۲ شد که امروزه به عنوان یکی از زیباترین خودروها و چشم‌انداز صنعت خودروسازی جهان شناخته می‌شود.

۲- saab 96

saab-96-1963-1-768x581

تولید مدل ۹۲ از محصولات کمپانی ساب، در سال ۱۹۴۹ یک موفقیت بزرگ برای این شرکت سوئدی در اسکاندیناوی بود؛ اما ساب به سرعت به رشد و توسعه آن ادامه داد و در سال ۱۹۵۵، مدل ۹۳ و در نهایت در سال ۱۹۶۰، مدل ۹۶ را معرفی کرد. مدل ۹۶ آغازگر جهانی شدن کمپانی ساب بود. این خودرو  مجهز به یک موتور دو زمانه بوده که در پشت آن، یک رادیاتور نصب شده است. مدل ۹۶ با همین ویژگی‌های کوچک سراسر جهان را در نوردید و چون وزن کمی داشت، تبدیل به یکی از توانمندترین خودروهای رالی شد! در سال ۱۹۶۷، این خودرو به ترمزهای دیسکی و یک موتور V4 کمپانی فورد مجهز شده و همین بروزرسانی ساده باعث شد که کمپانی ساب، آن را تا سال ۱۹۸۰ تولید کند!

۳- sonett

saab-sonett-iii-1970-1-768x606

در حالی که تولید مدل ۹۶ برای کمپانی ساب یک شروع و آغازگر تکامل این کمپانی بود؛ تولید مدل Sonett یک بن‌بست تمام عیار بود! ساب تصیم گرفت که مدل ۹۶ را در قالبی اسپرت و و البته مقرون به صرفه‌تر تولید کند؛ در نتیجه مدل ۹۶ نام خود را به Sonett تغییر داد و برای به دست آوردن شهرت بیشتر راهی مسابقات SCCA شد! در این خودرو موتور V4 فورد، جایگزین موتور دو زمانه مدل۹۶ شده بود. خودروی مذکور با طراحی عجیب و غریبی راهی بازارهای جهانی شد؛ ولی بدلیل ایمنی کم و استانداردهای جدید تولید گازهای گلخانه‌ای در امریکا؛ تولید آن در سال ۱۹۷۴متوقف شد.

۴- turbo 99

saab-99-turbo-1978-768x647

تولید مدل Ursaab موجب ساخت مدل ۹۹ شده و در ساخت آن از زبان طرحی  Ursaab  استفاده شده است. این خودرو ۱۶ سال تولید شد. در طول سالهایی که تولید این خودرو، در دستور کار کمپانی ساب بود؛ کمتر تغییراتی در مشخصات فنی آن ایجاد شد؛ اما در سال ۱۹۷، نسخه توربو شارژ مدل ۹۹، به عنوان یکی از اولین خودروهایی که به توربوشارژ مجهز شده؛ با تیراژ بالایی تولید شد. مدل ۹۹ به یک موتور ۲ لیتری با قدرت ۱۴۵ اسب‌بخار مجهز شده که این ویژگی آن را تبدیل به یکی از بزرگترین و قدرتمندترین خودروهای رالی کرد. امروزه مدل ۹۹ را پیشگام مصرف سوخت بهینه و استفاده از فناوری توربوشارژ می‌دانند.

۵- saab 900 SPG

saab-900-aero-1986-768x506

در سال ۱۹۷۸ مدل جدید ۹،  با نام ۹۰۰ معرفی شد. نکته جالب اینجاست که مدل‌های ۹۲، ۹۹ و ۹۰۰ به مدت دو سال و همزمان توسط کمپانی ساب تولید می‌شدند. ۹۰۰ بزرگتر ، راحت‌تر و قوی‌تر از ۹۹ بوده و بعدها تبدیل به یکی از شناخته شده‌ترین محصولات کمپانی ساب شد. حدود ۱۵ سال مدل ۹۰۰ در نسخه‌های دو و چهار درب تولید شد. ساب نسخه اسپرت ۹۰۰ را هم با یک موتور ۱۶ سوپاپ و ۱۶۲ اسب‌خاری معرفی کرد. مدل اسپرت ۹۰۰ یکی از بهترین خودروهای دوران خودش بود و در مجموعه بیش از ۷۶۰۰ نسخه از آن برای ایالات‌متحده ساخته شد.

۶- saab 9000

h9000-04-1-768x653

از سال ۱۹۸۲ تا سال ۱۹۸۶، کمپانی ساب به عنوان یک خودروساز به سرعت در اروپا و ایالات‌متحده رشد کرده و شهرت خوبی به دست آورده بود. همین موضوع باعث شد که این کمپانی تصمیم به تولید یک خودروی مجلل به نام ۹۰۰۰ بگیرد. ۹۰۰۰ حاصل همکاری مشترک فیات و ساب بوده و برای تولید آن از خودروهایی مانند آلفارومئو ۱۶۴ و لانچیاتما استفاده شده است. ۹۰۰۰ بسیار جادار و راحت بوده که این موضوع باعث معرفی مدل Aero در سال ۱۹۹۳ شد. Aero با موتوری ۲.۳ لیتری و توان ۲۲۵ اسب‌بخاری معرفی شده و یکی از قوی‌ترین خودروهای تولیدی کمپانی ساب به شمار می‌رفت.

۷- Saab 9-3 Viggen

dn593-0453-copy-2-768x583

در سال ۱۹۹۰ ساب تصمیم به مبارزه با جنرال‌موتورز گرفته و در نتیجه مدل ۹۰۰ را در قالب مدل Saab 9-3 Viggen به تولید رساند! Saab 9-3 Viggen به نام یکی از جنگنده‌های کمپانی ساب نامگذاری شده بود. موتور ۲.۳ لیتری این خودرو توانی ۲۳۰ اسب‌بخاری داشت. از این خودرو تنها ۴۶۰۰ دستگاه ساخته شد.

۸- Saab 9-2X

go8u0652-2-768x512

ساب دوباره از جانب جنرال موتورز  احساس خطر کرده و به دنبال یک خودروی منحصر به فرد بود و در نتیجه به همکاری مشترک با کمپانی سوبارو پرداخت و مدل Saab 9-2X متولد شد. اما تولید  Saab 9-2X با وجود ساختار وطراحی جالب توجه خود؛ با مشکلاتی همراه شد.  ظاهرا کمپانی ساب شریک مناسبی انتخاب نکرده و هر دو شرکت در حال نابودی بودند! امروزه از Saab 9-2X به عنوان یک ماجراجویی در صنعت خودروسازی جهان یاد می‌شود.

 ۹- ۹-۳x 

x08sb_n3063-copy-768x512

ساب در جشن ۳۰ سالگی مدل ۹۹، خودروی ۳-۹ turpo x  را معرفی کرد. این خودرو به یک موتور ۲.۸ لیتری با توان ۲۸۰ اسب‌بخار  مجهز شده و دو دیفرانسیل بود! از ۳-۹ turpo x  تنها ۶۰۰ دستگاه تولید و در ایلات‌متحده امریکا فروخته شد.

۱۰- saab 9-5

d-04-00795-14_04_0795_saab_show_vehicles-768x511

مدل ۵-۹ جایگزین ۹۰۰۰ بود؛ اما کمپانی جنرال موتورز؛ شرکت مادر صنایع خودروسازی ساب، به دلیل عدم رشد کافی اجازه تولید ۵-۹ را نداد. ساب بر تولید ۵-۹ پافشاری کرد و تنها به مدت دو سال مدل ۵-۹  تولید شد. در پایان تنها ۳۸۴۰۰ دستگاه از ۵-۹ ساخته شد و ساب توان تولید خودرو را از دست داد.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید