۱۰ نشانه خودکشی مالی که حتی احساس هم نمی‌شوند

0

گیگر :

زمانی که در پایان ماه پول اضافی دست‌تان می‌آید، هیچ تضمینی وجود ندارد که مسئولیت پذیر و آینده نگر باشید. به بیانی ساده، مسئولیت پذیر نبودن لزوما شما را یک فرد محتاط و محافظه‌کار نمی‌کند.

عمل خودکشی مالی چیزی نیست که به شکل آنی اتفاق بیافتد، بلکه فرآیندی زمان بر بوده و ریشه آن در گذشته است. متاسفانه، پیوسته مشاهده می‌کنیم که مردم با مسائل مالی دست و پنچه نرم می‌کنند، و یا گاهی افرادی را می‌بینیم که به آخر خط رسیده و ورشکست می‌شوند. وقتی چیزی شبیه به این اتفاق می‌افتد، معمولا تقصیرها به گردن اقتصاد کشور، و یا نظام مالیاتی و غیره انداخته می‌شود. حقیقت این است که با این اظهارنظرها، بی مبالاتی فرد کاملا توجیه نمی‌شود. اگر شما از شرایط زندگی خود آگاه باشید، قطعاً دنبال راه حل خواهید رفت نه اینکه بهانه جویی کنید.

در اینجا به رایجترین اشتباهات مردم که منجر به ورشکستی مالی آنها می‌شود، می‌پردازیم:

۱- تصمیم به بچه دار شدن، با وجود عدم ثبات مالی
اگر قصد دارید فرزندان‌تان را به شکل صحیحی بزرگ کنید، در این صورت لازم است که به لحاظ مالی با ثبات باشید و وقت کافی نیز داشته باشید، تا بتوانید این کار را به درستی به سرانجام برسانید. بدون یک وضعیت مالی پایدار، ممکن است الگو و مدلی بد برای آنها شوید. گذشته از این، میوه درخت پای درخت می‌افتد و این ریسکها و خودکشی‌های مالی هم می توانند به ارث برسند.

تامین مراقبتهای بهداشتی، پوشاک، تحصیل و غیره برای فرزندانتان ارزان نخواهند بود (شما ممکن است در طول عمرتان میلیونها تومان پول هزینه کنید)، که البته برای رسیدن به آینده‌ای روشن‌تر ضروری است. هنگامی که تصمیم می گیرید صاحب فرزندی شوید، این هزینه‌ها را نیز مد نظر داشته باشید. اگر واقعا می‌خواهید یک خانواده سالم داشته باشید، کارهای خود را اولویت‌بندی کنید. و با نگاهی به تمایلات خود، اجازه دهید آرزوها و جاه طلبی‌های‌تان در مسیر درستی پرورش یابند.

۲- شما از نظر مالی به دیگران وابسته‌اید
دوستان و خانواده همواره تمایل به همیاری دارند. با این حال گذران زندگی از طریق بذل و بخشش و صدقه دیگران، قطعا راه صحیح و درستی نیست. همه افراد دارای آستانه تحملی هستند، و هیچ کس همواره بی کفایتی دیگری را تحمل نخواهد کرد. اگر به انجام کاری سازنده در رابطه با زندگی خود مبادرت نورزید، دیر یا زود ارتباط شما با عزیزانی که دوستشان دارید بدتر خواهد شد.

زمانی که پول قرض می‌کنید، تمام تلاش و قدرت خود را به کار بندید تا در آینده دوباره به این وضعیت گرفتار نشوید. محاسبه کنید که چگونه می‌توانید هزینه‌هایتان را کاهش دهید، به راههای افزایش درآمد خود فکر کنید. به بیانی روشن تر، لازم است بدانید که با مشکلی جدی روبرو هستید.

۳- برای پرداخت بدهی‌های تان سراغ وام‌های روزشمار می‌روید.
صرف‌نظر از بغرنج بودن و دشواری وضعیت مالی خود، هرگز به خودتان اجازه ندهید که بدهی‌هایتان را با مراجعه به شرکتهای وام دهنده روزشمار حل و فصل کنید. گرچه در ظاهر امر این کار ممکم است آسانترین راه حل باشد، اما در صورتی که چنین کنید خوتان را فریب داده‌اید و سریع تر ار آنچه که فکرش را بکنید مقدمات سقوط مالی خود را فراهم می‌کنید. این شرکتها بسیار گسترده و سودآور هستند. اگر می‌خواهید از زیر دین بدهی‌هایتان خارج شوید این راهش نیست، جز اینکه بدهکارتر خواهید شد. هر مشاور مالی دیگری هم باشد همین را به شما خواهد گفت. اینها تنها راهکارهای سریعی هستند که به منظور قاپیدن سرمایه‌ها از دستان شما، لباس دلفریبی به تن کرده‌اند. بدهیهای خود را با به کارگیری راهکارهای جایگزین دیگر حل و فصل کنید.

۴- تکیه بر اعتبار(پس‌انداز) بانکی در همه زمانها
شکل دیگری از مسئولیت گریز بودن مالی، تکیه بر اعتباربانکی در همه زمانها است. اغلب وقایعی را می‌شنویم که درآن مردم با مشکلات مالی روبرو می‌شوند، و در حال انتظار تایید اعتبار خود توسط بانک هستند؛ و پیوسته در وضعیت قرمز قرار دارند. مشکل این است که آینده غیرقابل پیش بینی است: اگر شما هموراه از پس انداز نقدی خود برداشت کنید، به طور کامل بی دفاع خواهید شد. اگر چنین کنید در صورت وقوع یک رویداد غیرقابل پیش بینی، وضعیت زندگی شما از تعادل خارج خواهد شد. هیچ راه حل کارآمدی نخواهید داشت و سریعا در سرازیری قرار خواهید گرفت.

برای جلوگیری از چنین رویدادی، زندگی را محافظه‌کارانه شروع کنید. تلاش خود را برای بازگشت به بودجه‌ای متعادل متمرکز کنید. تمام گزینه‌های ممکن برای کسب درآمد بیشتر را مد نظر داشته باشید. از کارفرمای‌تان بخواهید که مسئولیتهای بیشتری به شما دهد، تا بتوانید به این طریق وضعیت مالی خود را جبران کنید. بازیابی و بازگرداندن بودجه ذخیره به حسابتان، از اهمیت زیادی برخوردار است.

۵- قمار مداوم ( و قمارهای سنگین)
قمار در کازینو، مسابقات بخت‌آزمایی، و شرط‌بندی در مسابقات ورزشی و رقابتهای دوستانه بسیار اعتیاد آور است. زمانی که پول کافی در بساط دارید، روی آوردن به شرط‌بندی برای درآمد بیشتر، تصمیمی وحشتناک و خطرناک است. در این موارد احتمال پیروزی خیلی بعید است. اما همانطور که گفته شد، مشکل اصلی از دست دادن کنترل است. هنوز مشخص نیست که قمار بایستی تحت عنوان اعتیاد تعریف شود یا اجبار، با این حال آنچه مسلم است مردم تمایل دارند از آن به عنوان یک مکانیزم رهایی از اضطراب، و یا تامین دوز آدرنالین خود استفاده کنند. در نهایت، شرایط به نقط های می رسد که پس از آن دیگر شما نگران عواقب کار نمی شوید.

هر زمان که فکر قمار به سراغتان آمد، تمام پولتان را در قلک ریخته و پس‌انداز کنید. به تدریج، شما یک سپرده قابل توجه خواهید داشت که می توانید در حساب بانکی خود واریز کرده و اجازه دهید به رشد خود ادامه دهد.

۶- غفلت از تجهیزات و لوازم اداری
این مورد، عمدتا به صاحبان کسب و کار اعمال مربوط می‌شود. به تعادل رساندن اولویت‌بندیها بسیار دشوار است. با این حال، آینده شما و کسب و کارتان، در گرو کیفیت خدمات شما است. همواره مطمئن شوید که همه چیز به درستی کار می‌کند. در غیر این صورت ادامه وضعیت می‌تواند شکل ناخوشایندی به خود گیرد که از آن به عنوان خودکشی مالی نام برده شده است.

کامپیوترها نیاز به مراقبت برای عملکرد صحیح دارند. پرینتر دفتر همیشگی نیست، گاهی ممکن است نیاز به جایگزینی باشد. مجموعه هدفون، کابل‌ها و هر جزئیات کوچک دیگرکه ممکن است بی اهمیت به نظر آیند، نیاز است عملکرد کاملا صحیحی داشته باشند. در غیر این صورت ممکن است به جلوه حرفه شما آسیب برساند. در این دنیا ظاهر و برداشت اول افراد اهمیت بسیار زیادی دارد. پس همواره تلاش کنید تا در بهترین حالت خود باشید.

۷- انتخاب خانه نامناسب/مجلل
زندگی در جایی که از عهده هزینه آن بر نمی‌آیید، و یا زندگی در مکانهای ناخوشایند، یکی از شایع‌ترین علل اقدام به خودکشی مالی است. اگر نیاز به رفت و آمد زیاد روزانه و طی مسیر طولانی برای رسیدن به محل کار خود دارید، به احتمال زیاد با مشکلات مالی روبرو می‌شوید. خوشبختانه این مسئله قابل کنترل است، از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید و صرفه جویی در پول سوخت، یکی از بهترین راه‌حلها است.

اگر لقمه بزرگتر از دهان‌تان بردارید، یا به عبارت دقیق‌تر بدون داشتن سرمایه مناسب و کافی، خانه‌ای گران قیمت بخرید، مشکلات بسیار بزرگتری روی خواهند داد. این نوع شیوه زندگی پرهزینه بعدا مشکلاتی را پیش خواهد آورد. راستش اگر شما کاملا از عهده پرداخت چیزی مطمئن نیستید، احتمالا قادر به انجام آن نیستید. خانه‌ای را انتخاب کنید که بتوانید از عهده پرداخت کامل قیمت آن بر آیید، حتی اگر به امید استفاده از آن به عنوان سرمایه گذاری باشید.

۸- هزینه بالاتری نسبت به درآمد ماهانه دارید
این مورد یک خصیصه بسیار معمول در افراد تازه استخدام شده است. که در طول هفته اول دریافت حقوق شاهانه زندگی می‌کنند، و برای بقیه ماه روش زندگی زاهدانه را در پیش می‌گیرند. ممکن است هنوز مشکلات جدی به صورت ته کشیدن اعتبار و یا وامدار شدن وجود نداشته باشد، با این حال هنوز برنامه‌ای هدفمند که بتواند در آینده سودمند باشد، ندارند.

محدودیتهای خود را بشناسید. هزینه‌هایتان را محاسبه کنید، و در حالی که برای پایان ماه خود برنامه‌ریزی دارید، از ته کشیدن بودجه خود جلوگیری نمایید. به سمت ایجاد یک سرپناه مستحکم و تامین آینده‌ای با ثبات تر حرکت کنید.

۹- برای آینده خود برنامه ریزی ندارید
مسئولیت‌پذیری نشان‌دهنده جاه طلبی سالم، اهداف واقع بینانه، و آینده‌نگری است. زندگی در زمان حال تنها مختص بچه‌های دبیرستانی و جوانان دانشگاهی است. با این نوع طرز فکر، حقیقت به سختی در صورت‌تان منفجر خواهد شد. پول خرج کردن و لذت بردن از زندگی، چیزیهایی هستند که مردم معمولا در طول تعطیلات تابستانی انجام می‌دهند. اما انجام این کارها در کل سال، موجبات ورشکستگی شما را فراهم خواهد کرد.

از زندگی خود برای مدت زمان طولانی رضایتمند نباشید. خوشگذرانی بیش از حد برای آینده شما سمی است. زمانی برای لذت بردن از زندگی اختصاص دهید، ولی هرگز حرکت روبه جلو و تلاش خودتان را برای پیشرفت فراموش نکنید. زندگی خود را سازماندهی کنید، اهداف و مقاصد را تعیین نمایید، و طرحها و استراتژیها و راه‌های عینیت بخشیدن آنها را روشن کنید. ضروری است که حداقل دو ساعت در روز را برای جامه عمل پوشاندن به برنامه‌های خود تلاش کنید. اگر شکست هم بخورید به مفهوم ضایع کردن زمان و پول نخواهد بود، زیرا درسهای با ارزشی خواهید آموخت که در آینده به کارتان بیاید.

۱۰- تنبل هستید
اگر با پایان یافتن کارتان و بازگشت به خانه، هیچ مسئولیت دیگری ندارید، شما یک فرد تنبل تشریف دارید. ممکن است تعریف عجیب و غریبی به نظر آید، اما واقعیت امز این گونه است. بدان معنی که شما حداقل ۵ ساعت زمان مفید داشتید و با این حال کار مفیدی انجام نداده‌اید. تنبلی لزوما به این معنی نیست که لم داده و کاری نکنید، بلکه هر چیز دیگری که منجر به کنار گذاشتن امیال و آرزوهایتان شود نیز مصداق تنبلی است. به عبارتی دیگر، هر عملی که در جهت افزایش بودجه شما نباشد در مقابل آن است. و یک بار دیگر، یک گام به خودکشی مالی نزدیک تر میشوید.

زمانی وقت ارزشمند و گرانبهایی به شما ارزانی می‌شود، اجازه ندهید هدر رود. یاد بگیرید آن را در فعالیتهای مفید و سودمند سرمایه گذاری کنید. تا زمانی که کسی وجود داشته باشد که از کار شما خرسند و خوشحال شود، حتی یک سرگرمی مفید نیز میتواند در حکم یک سرمایه گذاری عاقلانه باشد.

cover

پاسخ دهید