۱۹ واقعیت عجیب در مورد بریتانیا که نظرتان را در مورد این کشور تغییر می‌دهد

0

گیگر :

بریتانیا که با فتح کشور‌های دیگر نام خود را به ‌عنوان یک ابر‌قدرت بر سر زبان‌ها انداخته است، تاریخ طولانی و جالبی دارد؛ اما علی‌رغم قدرت زیاد، نمی‌تواند حوادث عجیب و باورنکردنی تاریخ خود را انکار کند.


 در ادامه تعدادی از حوادث عجیبی را که طی سال‌ها در بریتانیا اتفاق افتاده، برایتان گردآوری کرده‌ایم.

۱-مارگارت تاچر، اولین نخست‌وزیر زن بریتانیا، یکی از افرادی بوده که در اختراع بستنی نیمه منجمد نقش داشته است!
شرکت میستر سافتی یک شرکت آمریکایی توزیع‌کننده بستنی بود که بعدها با کمپانی جی.لیونز؛ جایی که تاچر جوان در آن مشغول به کار بود، به همکاری پرداخت. تاچر در زمان فعالیتش در کارخانه لیونز علاوه بر بستنی بر روی تولید کیک و پای هم کار می‌کرد.

۲- شاه هنری سوم در باغ‌وحش سلطنتی خود از یک خرس قطبی نگهداری می‌کرد. این خرس برای صید ماهی به رودخانه تایمز می‌رفت و توجه بسیاری از بینندگان را به خود جلب می‌کرد!
ظاهراً هاکون چهارم، پادشاه نروژ، این خرس قطبی را به هنری سوم هدیه کرده بود.

۳-در قرن ۱۶ به دستور شاه هنری هشتم از افرادی که ریش داشتند، مالیات گرفته می‌شد. میزان پرداخت این مالیات نسبت به موقعیت اجتماعی هر فرد و میزان ریشش متفاوت بود!
بعد از مرگ هنری هشتم نیز نوع جدیدی از این مالیات توسط دخترش الیزابت اول وضع شد که در آن افرادی که ریششان از ۲ هفته بیشتر عمر داشت، باید مالیات پرداخت می‌کردند.

۴-در سال ۱۹۶۷، پل لندن برای فروش گذاشته شد؛ زیرا این پل به ‌اندازه‌ای قوی نبود که بتواند حجم ترافیک ایجاد شده را تحمل کند. این پل توسط یک بازرگان آمریکایی به نام رابرت.پی.مک کلوش خریداری و به ایالت آریزونای آمریکا منتقل شد!
پل لندن در سال ۱۸۳۱ توسط جان رنی و پسرش بر روی رود تایمز ساخته شد.

۵-در قرن ۱۹ اقدام به خودکشی در بریتانیا همانند قتل تلقی می‌شد. طبق این قانون، در صورت نافرجام بودن خودکشی، فرد خاطی را به دار می‌آویختند!
پس از ظهور مسیحیت و ادیان مدرن دیگر، خودکشی ممنوع شد. کلیسا نیز افرادی که اقدام به خودکشی می‌کردند، یا بی‌دین می‌خواند یا مجازات می‌کرد.

۶- اوایل قرن ۱۹، دولت بریتانیا ۴۰ درصد از درآمد سالیانه خود را صرف آزادسازی برده‌ها و پرداخت غرامت به برده‌داران می‌کرد!
جنبش لغو برده‌داری در انگلستان در اوایل سال ۱۷۷۲ و پس از صدور حکم آزادی یک برده توسط قاضی منسفیلد آغاز شد.

۷-افرادی که قدرت پرداخت هزینه برای تمیز کردن دودکش خانه‌شان را نداشتند، پاهای یک غاز را با طناب می‌بستند و آن را داخل دودکش می‌انداختند!
با این روش، غاز به هنگام پایین آمدن از دودکش بال‌هایش را باز می‌کرد و داخل دودکش تمیز می‌شد. در آن زمان از بچه‌های کوچک برای تمیز کردن دودکش خانه‌ها استفاده می‌شد. مردم دوده‌های جمع‌آوری شده از داخل دودکش را به عنوان کود به کشاورزان و باغداران می‌فروختند.

۸-در دوران ویکتوریا، به سوسیس «بسته‌های کوچک پر رمز و راز» می‌گفتند؛ زیرا نمی‌دانستند دقیقاً داخل آن چه چیزی وجود دارد!

۹-در قرن ۱۶ در مجلس انگلستان قانونی تصویب شد که بر اساس آن همه شهروندان بریتانیایی به ‌استثنای اشراف و کودکان کمتر از ۶ سال، یکشنبه‌ها و روزهای تعطیل موظف به گذاشتن کلاه تخت بودند تا جریمه پرداخت نکنند!
این قانون برای افزایش تجارت پشم در داخل کشور به وجود آمد. اگرچه این لایحه در سال ۱۵۹۷ لغو شد؛ اما امروزه نیز تعداد زیادی از مردم همچنان از کلاه تخت استفاده می‌کنند.

۱۰-اولین برگ جریمه برای سرعت ‌بالا در ایالت کنت و به نام والتر آرنولد صادر شد؛ زیرا در جاده‌ای با محدودیت سرعت ۲ مایل در ساعت با سرعت ۸ مایل در ساعت می‌راند!
در آن زمان علاوه بر رعایت سرعت مجاز، بایستی فردی جلوی وسیله نقلیه راه می‌رفت و از طریق تکان دادن یک پرچم قرمز به عابران پیاده هشدار می‌داد.

۱۱-در دوران ویکتوریا، شهر لندن دچار انفجار جمعیت شد؛ زیرا جمعیت این شهر تقریباً دو برابر قبل شده بود!
در طول دوران ویکتوریا، بریتانیا تغییرات انقلابی فراوانی را تجربه کرد که از مهم‌ترین آن‌ها انقلاب صنعتی و کشاورزی بود. به ‌واسطه این تغییرات، امید به زندگی، نرخ باروری و استاندارد‌های زندگی شدیداً افزایش یافت که در نهایت منجر به رشد بی‌سابقه جمعیت شهر لندن شد.

۱۲-ملکه ویکتوریا یک بلوک نیم تنی پنیر چدار به ‌عنوان هدیه عروسی خود دریافت کرد که توسط پنیرسازی از سامرست به او اهدا شده بود!
این پنیر در ژوئن سال ۱۹۳۷ تهیه شد. برای تهیه این پنیر از شیر ۷۰۰ گاو استفاده‌ شده بود و بعد آن را در یک قالب هشت ضلعی ۳ فوتی ریخته بودند؛ اما ملکه ویکتوریا آن را نپذیرفت!

۱۳-بین سال‌های ۱۹۱۲ و ۱۹۴۸، هنر به عنوان یکی از رشته‌های ورزشی المپیک محسوب می‌شد و اثرات هنری معماری، ادبی، موسیقی، نقاشی و مجسمه‌سازی در المپیک مدال‌ دریافت می‌کردند!

۱۴-اواخر سال ۱۸۹۴، شهر لندن بحرانی به نام «بحران بزرگ مدفوع اسب» را تجربه کرد. تعداد اسب‌ها به اندازه‌ای زیاد بود که روزنامه تایمز پیش‌بینی کرد ۵۰ سال بعد، هر یک از خیابان‌های این شهر زیر ۹ فوت مدفوع اسب دفن خواهد شد!

۱۵-در طول جنگ جهانی دوم، دولت بریتانیا ادعا کرد خوردن هویج دید چشم‌ها در شب را افزایش می‌دهد تا این واقعیت را که نیروی هوایی بریتانیا رادار‌های پیشرفته‌ای طراحی کرده که بمب‌افکن‌های دشمن را شناسایی می‌کند، پنهان کند!
دلایل دیگری هم برای به وجود آمدن این شایعه وجود داشت. مقدار زیادی هویج در دوران جنگ تولید شده بود و دولت می‌خواست هویج‌ها را به فروش برساند.

۱۶- در ۱۷ اکتبر سال ۱۸۱۴، شکستن یک مخزن بزرگ آبجو، باعث ایجاد اثر دومینو و جاری شدن ۱.۴۱ میلیون لیتر آبجو در خیابان‌های شهر و کشته شدن ۸ نفر شد!

۱۷- اوایل دهه ۱۸۰۰ نام مری آن قدر محبوب بود که نام نیمی از زنان در بریتانیا مری بود!
نام‌های محبوب دیگر برای دختران آن زمان عبارت بودند از الیزابت، مارگارت، سوزان، سارا و امیلی.

۱۸-در دوران ویکتوریا، مردم با مردگان خود عکس می‌گرفتند و آن‌ها را مانند زمانی که زنده بودند، آماده می‌کردند!
در آن دوران آمار مرگ‌ومیر کودکان بسیار بالا بود. به همین دلیل خانواده‌ها برای جاودانه شدن فرزندان متوفی، به آن‌ها لباس خوب می‌پوشاندند و در حالت نشسته قرار می‌دادند تا از آن‌ها عکس بگیرند.

۱۹- در دهه ۱۸۰۰، مردم در روز ولنتاین به صورت ناشناس برای افرادی که از آن‌ها متنفر بودند، یک کارت‌پستال با عنوان «معشوقه ترشیده» می‌فرستادند!
این کارت‌ها از یک ورق کاغذ ارزان و بی‌کیفیت تولید می‌شد و اغلب بر روی آن تصویر یک کاریکاتور زشت و عبارتی تمسخر‌آمیز در رابطه با گیرنده دیده می‌شد. جالب‌تر این است که در آن زمان برای دریافت یک بسته یا نامه از طریق پست، گیرنده بایستی هزینه را پرداخت می‌کرد. این کارت‌ها در میان افراد فقیر و طبقه کارگر که پول زیادی نداشتند، معروف بود.

 


 

منبع :مجله اینترنتی فوت و فن

پاسخ دهید