۲۰ مرز زیبا بین کشور‌های سراسر جهان

0

گیگر :

از زمان ظهور تمدن، انسان‌ها هرگز نتوانستند در مقابل وسوسه ادعای مالکیت و جدا کردن منطقه خود از دیگران بایستند. گاهی اوقات این وسوسه‌ها تا جایی پیش رفته‌اند که مرزهایی غیرعادی میان کشورها به وجود آمده است.

خانه و ملک خصوصی ادعاهایی در مقیاس کوچکند، این در حالی است که کشورها و قاره‌ها ادعاهایی در مقیاس بزرگ‌تر محسوب می‌شوند. گاهی اصرار کشورها برای دستیابی به آنچه متعلق به خود می‌دانند، جنبه جذابی پیدا می‌کند و باعث ایجاد مرز‌های غیرعادی و زیبا بین کشور‌ها می‌شود. در ادامه به نمونه‌هایی از مرزهای غیرعادی؛ اما زیبا اشاره خواهیم کرد.

۱– آلاسکا و سیبری
جزایر دیومید (Diomede): این دو جزیره واقع در تنگه برینگ بین آلاسکا و سیبری قرار دارند.

جزیره بزرگ‌تر که «دیومید بزرگ» نام دارد، متعلق به روسیه و جزیره کوچک‌تر که «دیومید کوچک» نام دارد، متعلق به آمریکا است. از آنجا که خط بین‌المللی روزنما از بین این دو جزیره عبور می‌کند، «دیومید بزرگ» تقریباً یک روز جلوتر از «دیومید کوچک» است. به همین دلیل به ترتیب نام مستعار «جزیره فردا» و «جزیره دیروز» به این جزایر داده شده است.

 

۲– نروژ، سوئد و فنلاند

این سه کشور که به عنوان سه کشور سنگی نیز شناخته می‌شوند، یک بنای تاریخی سنگی متعلق به سال ۱۸۹۷ هستند که توسط روس‌ها ساخته شده است.

یکی دیگر از مرز‌های قابل توجه، مرز بین سوئد و فنلاند است. فنلاند قبلاً بخشی از امپراتوری روسیه بود. آن‌ها یک فانوس دریایی در جزیره‌ای به نام «مارکت» ساختند که بخشی از سوئد است و باعث شده مرزی به شکل حرف S بین این دو کشور ایجاد شود.

 

۳– آرژانتین، پاراگوئه و برزیل

مرز بین این سه کشور که به عنوان مرز سه‌گانه نیز شناخته می‌شود، در محل تلاقی رودخانه ‌های پارانا و ایگوزو قرار گرفته است.

 

۴– هند و پاکستان

عکس بالا تصویر ماهواره‌ای ناسا از مرز هند و پاکستان در شب را نشان می‌دهد. عکس زیر نیز تصویری از سربازان هر دو کشور است که در حال شرکت در مراسم عبور از مرز برای زائران هستند.

 


۵– آلبرتا و ساسکاچوان


مرز بین این دو استان، درست از وسط شهر لویدمینستر عبور می‌کند. شهر لویدمینستر، علی‌رغم تقسیم شدن، به عنوان یک شهر با شهرداری مستقل عمل می‌کند؛ اما متعلق به هر دو استان آلبرتا و ساسکاچوان است.

۶– هلند و بلژیک


بارله-ناسائو و بارله-‌هرتوگ دو مجموعه از قلمروهای متعلق به کشورهای مذکور هستند. در مجموع ۳۰ قلمرو و ۲۶ قطعه زمین در این شهر پراکنده شده‌ است.

۷– ایالات متحده و مکزیک


۸– نروژ و سوئد


۹– اتریش، اسلواکی و مجارستان

۱۰– هائیتی و جمهوری دومینیکان


این مرز تفاوت آشکار بین میان قطع درختان جنگل را در هر دو کشور نشان می‌دهد.

۱۱– کره جنوبی و کره شمالی

این مرز، منطقه نظامی کره‌ای نامیده می‌شود که به عنوان یک منطقه حائل در طول جنگ عمل می‌کرد.

۱۲– اسپانیا و پرتغال

تنها مرز جهان که با سیمی معلق در هوا از یک کشور به کشور دیگر راه دارد.

۱۳– لهستان و اوکراین

این مرز با ایجاد اشکال ماهی روی مزرعه آراسته شده است.

۱۴- بولیوی و برزیل

۱۵– ایتالیا و سوئیس

۱۶– اسپانیا و مراکش

۱۷– مصر و اسرائیل

۱۸– هند و بوتان

۱۹– ایالات متحده آمریکا و کانادا

۲۰– دانمارک و سوئد

منبع :مجله اینترنتی فوت و فن

پاسخ دهید