۲۱ حقیقت جالب در مورد فیلم جنگ ستارگان که تاکنون نشنیده‌اید!

0

گیگر :

فیلم جنگ ستارگان علی‌رغم نامرتب بودن سری سه‌گانه این فیلم و وجود برخی ناامیدی‌ها، همچنان در صدر فیلم‌های پرمخاطب قرار دارد. این فیلم مورد علاقه مخاطبانی است که به فیلم‌های علمی تخیلی و فضایی علاقه دارند. سفر در فضا و زمان، شرح سیارات، جهان و فرهنگ‌های مختلف و صحنه‌های اکشن باعث می‌شود روزبه‌روز به طرفداران این فیلم اضافه شود. در ادامه به حقایقی جالب در مورد این فیلم اشاره خواهیم کرد.

 1. در قسمت پنجم، امپراتوری ضربه می‌زند، در زمان فیلم‌برداری صحنه‌‌های سیارک‌ها که تحت تعقیب قرار داشتند، از یک کفش و یک سیب‌زمینی به جای سیارک‌ها استفاده شد. طبق شایعات منتشر شده، به دلیل وسواس زیاد جورج لوکاس در گرفتن برداشت‌های متعدد یکی از اعضای تیم جلوه‌های ویژه کفشی به طرف وی پرتاب کرده است. سیارک سیب‌زمینی سومین و کفش چهارمین سیارکی است که سولو در پشت آن‌ها قایم می‌شود تا از دست تعقیب کنندگانش خلاص شود.
 2. طبق یکی از مصاحبه‌های‌ جورج لوکاس، وی اظهار داشته که در ابتدا قرار بود هان سولو موجودی فضایی و لوک اسکای واکر یک دختر باشد؛ اما سرانجام پس از کش‌وقوس‌های فراوان، آن‌ها به این شخصیت‌های افسانه‌ای که همه ما دوستشان داریم، تبدیل شدند.
 3. طراح صدای این فیلم، بن برت، برای ایجاد صدای شمشیر‌های لیزری، ترکیبی از صدای پروژکتورهای فیلم‌های ۳۵ میلی‌متری و صدای عبور یک کابل میکروفون از کنار یک تلویزیون را استفاده کرده است.
 4. شخصیت لرد چنسلر و بعد از آن، امپراتور پالپاتین از ژولیوس سزار الهام گرفته شده‌اند.
 5. انتقام سیث اولین قسمت از سری فیلم‌های جنگ ستارگان است که توسط انجمن تصاویر متحرک آمریکا، رتبه PG-13 یا همان رتبه‌ای که کودکان زیر سن ۱۳ سال بدون حضور والدینشان اجازه رفتن به سینما و تماشای فیلم را ندارند، به دست آورد.
 6. برای فیلم‌برداری سکانس قصر جابا در قسمت ششم، بازگشت جدای، از ۱۰ عروسک‌گردان، ۹ صدا پیشه، ۴۲ سیاهی لشگر و ۱۸ نفر به همراه ۹۰ نفر خدمه استفاده شده است. ساخت این عروسک ۲۰۰۰ پوندی نزدیک به ۳ ماه به طول انجامید و در آن زمان ۵۰۰ هزار دلار هزینه در برداشت.
 7. جورج لوکاس در قسمت سوم، انتقام سیث، در نقش فرعی به نام بارون پاپانویدا ظاهر شده است. در جای دیگری نیز از صدای سرفه جورج لوکاس در هنگام فیلم‌برداری برای ساخت صدای سرفه ژنرال گریووس استفاده شده است.
 8. در قسمت پنجم، امپراتوری ضربه می‌زند، پرتگاه عظیم بسپین، جایی که دوئل حماسی میان لوک و ویدر در آنجا انجام می‌پذیرد، در واقع یک نقاشی است.
 9. ظاهراً پیتر میهیو، بازیگر نقش چیو باکا، برای این که به هنگام فیلم‌برداری در جنگل‌های کالیفرنیا با پاگنده اشتباه گرفته نشود و به او شلیک نشود، توسط چند نفر از عوامل فیلم که جلیقه‌هایی با رنگ روشن پوشیده بودند، همراهی می‌شد.
 10. ایان مک کیگ در یک مصاحبه اظهار داشت جورج لوکاس از او خواسته تا چهره شخصیت دارث ماول را به شکل بدترین کابوسش طراحی کند؛ اما گویا بدترین کابوس ایان به قدری برای جورج لوکاس ترسناک بوده که از او خواسته تا این شخصیت را به شکل دومین کابوسش طراحی کند.
 11. در قسمت پنجم، امپراتوری ضربه می‌زند، مارک همیل توسط یک مار گزیده می‌شود. این اتفاق زمانی صورت می‌گیرد که یودا و اوبی- ون کنوبی به وی می‌گویند که تمرین را تمام کند. البته گویا مار سمی نبود.
 12. جورج لوکاس پس از بازدید از صحنه فیلم‌برداری فیلم برخورد نزدیک از نوع سوم استیون اسپیلبرگ فکر می‌کرده این فیلم بیشتر از جنگ ستارگان سر و صدا می‌کند و مورد توجه قرار می‌گیرد. اگرچه اسپیلبرگ با پیشنهاد لوکاس مبنی بر مبادله ۲.۵ درصد از سود فیلم‌هایشان با یکدیگر مخالف بود؛ اما وی هنوز هم بابت فروش فیلم جنگ ستارگان سود دریافت می‌کند.
 13. جی.جی. ابرامز یک پوستر تبلیغاتی به شیوه‌ جنگ جهانی دوم برای زمان بازدید کوین اسمیت از محل فیلم‌برداری نیرو برمی‌خیزد درست کرده بود که رویش نوشته شده بود: ساکت شو و سفینه رو فرود بیار. وی همچنین یک توافقنامه عدم افشاگری با کوین اسمیت امضا کرده بود؛ زیرا وی در میان مردم به ‌عنوان انسانی پرحرف و رک‌گو شناخته شده است.
 14. هریسون فورد از جورج لوکاس می‌خواهد تا شخصیت هان سولو را بعد از یخ زدن در کربونایت بکشد. وی قرارداد دو فیلم بعدی از سری سه‌گانه اصلی را امضا نکرد؛ زیرا معتقد بود داستان هان سولو در همان قسمت اول به‌ طور کامل تعریف شده است؛ اما جورج لوکاس درخواست او را رد کرد و گفت که شخصیت او در دو قسمت بعدی نیز حضور خواهد داشت.
 15. گزینه اصلی کارگردانی جنگ ستارگان، دوست صمیمی‌ جورج لوکاس، استیون اسپیلبرگ بود؛ اما اسپیلبرگ به دلیل عضویت در انجمن کارگردانان این پیشنهاد را رد کرد. لوکاس به دلیل عدم توافقش با انجمن بر سر قسمت پنجم، امپراتوری ضربه می‌زند، از آن خارج شد.
 16. مایکل فاسبندر و هوگو ویوینگ برای نقش کایلو رن در نظر گرفته ‌شده بودند؛ اما در نهایت نقش به آدم درایور رسید.
 17. جورج لوکاس با الهام گرفتن از سبک آکیرا کوروساوا در روایت داستان از دید شخصیت‌های فرعی به نگارش تعامل و مجادله میان R2-D2 و C3PO پرداخت که یکی از دوست داشتنی‌ترین صحنه‌های فیلم محسوب می‌شود.
 18. مارک همیل، هریسون فورد و کری فیشر بسیاری از گفت‌وگوهای داخل فیلم را به صورت بداهه اجرا می‌کردند؛ زیرا جورج لوکاس در نوشتن دیالوگ‌ها مهارت نداشت.
 19. تمام چارچوب‌های درِ قسمت اول، تهدید شبح که لیام نیسون در آن حضور داشت، دوباره ساخته ‌شدند؛ زیرا قد ۶٫۴ اینچی وی را حساب نکرده بودند. این موضوع هزینه‌های تولید را به بیش از ۱۵۰ هزار دلار افزایش داد.
 20. در اپیزود چهارم، امیدی تازه، یکی از رگ‌های خونی صورت مارک همیل که نقش لوک اسکای واکر را ایفا می‌کرد، پاره شد؛ زیرا در طول برداشت صحنه فشرده‌سازی زباله، نفسش را بیش از اندازه نگه داشته بود. به همین دلیل در برداشت‌های بعدی فقط یک سمت صورت او قابل مشاهده است.
 21. جورج لوکاس در نخستین نمایش قسمت چهارم جنگ ستارگان، امیدی تازه، حضور نداشت. او یقین داشت که فیلم با شکست روبه‌رو می‌شود. به همین دلیل به جای تماشای فیلمش، با دوست خود، اسپیلبرگ، به هاوایی رفت، جایی که ایده مهاجمان لاست آرک در ذهنشان شکل گرفت.

منبع :مجله اینترنتی فوت و فن

پاسخ دهید