۵ توصیه برای عکاسی بهتر در شرایط خطرناک + تصاویر

0

۱- دوربین شما یک وسیله است، نه یک حیوان خانگی

داشتن یک DSLR قطعاً گران تمام می‌شود و همین از دوربینمان یک وسیلهٔ ارزشمند می‌سازد که برای محافظت از آن از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنیم. اما به آنهایی که بیش از حد مراقب دوربینشان هستند باید بگوییم که دوربین یک ابزار است، نه یک حیوان خانگی یا نوزاد انسان که در میان پر قو از آن نگهداری کنید. عیبی ندارد چند خط روی بدنه بیفتد و در عوض یک نتیجه خاص بگیرید. به عکس‌های زیر نگاه کنید و خودتان حدس بزنید که دوربین برای گرفتن آن‌ها کجا قرار گرفته است.

در این عکس دوربین روی قوس یک قایق پارویی تقریبا ۱۰ سانتی‌م‌تر بالا‌تر از آب تعبیه شده است.

در این عکس دوربین تنها یک سانتی‌م‌تر از زمین گل‌آلود فاصله دارد.

۵ توصیه برای عکاسی بهتر در شرایط خطرناک + تصاویر

همه می‌دانیم که آب بد‌ترین دشمن دوربین است، اما آیا بدون پذیرفتن این خطرات امکان ثبت چنین تصاویری وجود داشت؟ البته غیر از آب، دوربین دشمن‌های دیگری چون حیوانات، گرد و غبار و ضربه هم دارد.

منظورمان از ریسک‌پذیری این نیست که دوربین و وسایل جانبی‌اش را به راحتی در معرض هر خطری قرار دهید، اما می‌توانید با اقدامات ساده‌ای مثل نگهداری در کیف‌های مخصوص تا آخرین لحظه و تا آنجا که ممکن است از دوربین محافظت کنید.

۲- ابزارتان را بشناسید

برای اینکه بتوان مقدار خطر را به کمترین حد ممکن رساند، باید ابزار و دوربین خود را خوب بشناسید. آیا دوربینتان در برابر آب و گرد و غبار مقاوم است؟ لنز چطور؟ از فیلتر UV استفاده کرده‌اید؟ آیا بدنه دستگاه کاملا پلاستیکی است یا قاب فلزی دارد؟

برای به دست آوردن تمام اطلاعات لازم می‌توانید به وبسایت سازندهٔ دوربین سری بزنید و تمام آنچه را باید بدانید از آنجا دریافت کنید.

همیشه لازم است که طریقهٔ استفاده از دوربین و ابزارش را بخوبی بدانیم، به ویژه وقتی قرار است در موقعیت‌های پر خطر‌تر عکس بیاندازیم. هر چه بیشتر راجع به طریقهٔ کار با دوربین بدانیم، زمان کمتری را صرف دست‌کاری تنظیمات خواهیم کرد و می‌توانیم از زمان قرار گرفتن دوربین در خطر بکاهیم.

برای حرفه‌ای شدن در کار با دوربین، سعی کنید در موقعیت‌های معمولی بار‌ها و بار‌ها از آن استفاده کنید تا به قول معروف همه چیز برایتان جا بیفتد.

۳- سوژه را خوب بشناسید

۵ توصیه برای عکاسی بهتر در شرایط خطرناک + تصاویر

فکر کنید، قرار است از یک حیوان در باغ وحش عکس بیندازید. چطور آماده می‌شوید؟ در این موقعیت دیگر تنها شناخت ابزار کافی نخواهد بود. باید دربارهٔ آن حیوان، رفتار‌هایش، ویژگی‌هایش و دیگر موارد هم اطلاعات کافی داشته باشید و تنش‌ها و خطرات ممکن را بسنجید. در این موقعیت‌ها البته می‌توانید از یکی از کارمندان باغ وحش هم کمک بگیرید.

بهتر است وقتی وارد قفس می‌شوید هر پرسشی که به ذهنتان می‌آید بدون هیچ تعارفی بپرسید. حتی هنگام عکس‌برداری هم تا می‌توانید از کارمند باغ وحش و برای تسلط بیشتر بر اوضاع سؤال بپرسید.

۵ توصیه برای عکاسی بهتر در شرایط خطرناک + تصاویر

برای انداختن عکس‌های ناب از حیوانات هر چه بیشتر نزدیک شوید، نتیجه بهتر و مطلوب‌تر خواهد شد. عکاسی در باغ وحش می‌تواند آسان‌ترین نوع عکاسی از حیوانات باشد. تصور کنید اگر در یک محیط طبیعی قصد انجام این کار را داشته باشید، میزان خطر تا چه حد خواهد بود. امکان افتادن دوربین، خیس شدن آن‌، حملهٔ سوژه و غیره می‌تواند از خطرات احتمالی این موقعیت‌ها باشد. پس پیش از انتخاب محل و سوژهٔ عکاسی تا می‌توانید اطلاعات لازم را به دست آورید.

۴- شغل خود را به خطر بیاندازید

۵ توصیه برای عکاسی بهتر در شرایط خطرناک + تصاویر

ریسک کردن البته تنها مختص عکاسی نمی‌شود، ولی می‌تواند در این پیشه واقعا مفید باشد. اگر همیشه از روش و سوژه‌های معمولی استفاده کنید، نمی‌توانید انتظار آیندهٔ متفاوتی هم داشته باشید. بیشتر عکاسان معروف رویاهایی فرا‌تر از یک عکاس معمولی شدن دارند. برای رسیدن به این رویا‌ها هم نه تنها ابزار خود، بلکه شغل و حتی گاهی اعتبار خود را هم به خطر می‌اندازند.

۵- همیشه اوضاع خوب پیش نمی‌رود

۵ توصیه برای عکاسی بهتر در شرایط خطرناک + تصاویر

وقتی ریسک می‌کنیم، مسلما احتمال عملی شدن آن تنها ۵۰ درصد خواهد بود و ۵۰ درصد دیگر هم ممکن است خوب پیش نرود و تلفات مالی بر جای بماند. اگر جایگزین کردن دوربین یا یکی از ابزار آن برایتان سخت است و توانایی تأمین هزینهٔ آن را ندارید، از بیمه استفاده کنید. اما این را به خاطر داشته باشید که هیچ چیز ارزشش بیشتر از جان شما نیست. حتی اگر قرار باشد که بهترین عکس دنیا را هم بگیرید، ارزشش از جان شما بیشتر نخواهد بود. دوربین شکسته جایگزین می‌شود، شغل از دست رفته اگر کارتان خوب باشد، جای دیگری ایجاد می‌شود، اما اگر جانی از دست برود یا آسیبی به بدن برسد، جبرانش نخواهد کرد.

حرف آخر

طبیعت ریسک کردن را باید پذیرفت، طبیعتی که می‌تواند خوب و مطلوب باشد یا به بد‌ترین شکل ممکن بروز کند. توصیه‌های این مقالهٔ نمی‌تواند برای همه صد درصد جواب بدهد و هر کس با توجه به تجربیات خودش می‌تواند عمل کند. در آخر این شما هستید که باید تصمیم بگیرید ریسک کردن در یک موقعیت خاص می‌تواند مفید باشد و نتیجهٔ دلخواه‌تان را تولید کند.

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

منبع: کجارو

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید