۵ روش طبیعی برای تسکین خارش جای نیش پشه

0

گیگر :

پشه‌های ماده از خون انسان‌ها و حیوانات تغذیه می‌کنند. آن‌ها در هر نیش حدود ۳ میلی‌گرم خون می‌خورند و از آهن و پروتئین موجود در خون برای تخم‌‌گذاری استفاده می‌کنند.

پشه در واقع نیش نمی‌زند، بلکه با شاخک خرطومی مانند خود که بر روی دهانشان قرار دارد، ضربه‌ای به پوست می‌زنند و یک رگ خونی نزدیک به پوست را پیدا می‌کنند. سپس با خرطوم سوزنی شکل خود رگ را سوراخ می‌کند و به مکیدن خون داخل آن مشغول می‌شود.
سوزشی که پس از نیش پشه به وجود می‌آید، به دلیل بزاق پشه است. بزاق پشه به عنوان یک ضدانعقاد خون عمل می‌کند و باعث می‌شود خون به هنگام تغذیه پشه جریان داشته باشد و لخته نشود. بدن انسان نیز به این بزاق واکنش نشان می‌دهد و با آزاد کردن هیستامین، التهاب را از بین می‌برد.

در ادامه چند روش طبیعی برای تسکین خارش ناشی از نیش پشه معرفی شده است.

۱- سرکه سیب
مقدار اندکی سرکه سیب التهاب و خارش ناشی از نیش پشه را از بین می‌برد.
مواد لازم:

  • سرکه سیب
  • یک تکه پنبه
پنبه را به سرکه سیب آغشته کنید. سپس آن را به مدت ۵ ثانیه بر روی محل نیش پشه بگذارید. در صورت نیاز (که احتمالاً دوباره نیاز خواهد شد) این کار را تکرار کنید.

۲- یخ
زمانی که خارش ناشی از نیش پشه بیش از حد شما را عصبی کرد، مقداری یخ بردارید و روی جای نیش بگذارید. این کار گرما و التهاب ناراحت کننده نیش پشه را از بین می‌برد، تا حدی که محل نیش را بی‌حس می‌کند و خارش را از بین می‌برد. بهتر است به جای اینکه یخ را داخل یک کیسه پلاستیکی گذاشته و کیسه را روی جای نیش بگذارید، آن را به صورت مستقیم بر روی محل نیش قرار دهید.
مواد لازم:

  • تنها یک قطعه یخ
یخ را بر روی جای نیش بگذارید تا آب شود و یا حداقل نصف آن آب شود. با این حال این کار توضیح علمی دقیقی ندارد.

۳- خیار
شما می‌توانید به جای یخ از خیار نیز استفاده کنید. برخی افراد از یخ و برخی افراد از خیار نتیجه بهتری می‌گیرند. شما می‌توانید هر دو گزینه را امتحان کنید و ببینید که کدام گزینه برای شما تأثیر بهتری دارد. خیار حاوی یک ماده ضد التهاب به نام فیستین است که می‌تواند برخی از التهاب‌ها که باعث سیتوکین می‌شود را از بین ببرد. سیتوکین اساس یک گروه گسترده و کلی از پرو‌تئین‌ها است که به سلول‌ها علامت می‌دهد تا به روش خاصی عمل کنند.
مواد لازم:

یک خیار را به صورت دایره‌ای برش داده و برش‌ها را در یخچال قرار دهید. زمانی که احساس خارش کردید، یک تکه خیار را بر روی محل نیش بگذارید تا خارش قطع شود. خیار سرد، تسکین‌دهنده است و بر خلاف یخ آب نمی‌شود و کثیف کاری ندارد. بنابراین شما به سادگی می‌توانید خیار را بر روی محل نیش قرار دهید تا التهاب تسکین یابد.

۴- خمیر دندان نعناعی
خمیر دندان نعناعی نیز یکی از راه‌های موثر برای تسکین التهاب ناشی از نیش پشه است. نعناع با خاصیت خنک کننده‌ای که دارد می‌تواند التهاب و خارش را از بین ببرد.
مواد لازم:

  • خمیر دندان نعناعی
کمی خمیر دندان نعناعی را بر روی جای نیش بریزید و با انگشت خود بر روی پوست بمالید و پخش کنید. قبل از انجام مجدد این کار، باقی‌مانده خمیر استفاده شده را از روی دست‌های خود بشویید.

۵- لیمو
لیمو باکتری‌هایی که ممکن است منطقه آسیب داده را بیشتر تحریک کنند، از بین می‌برد.
مواد لازم:

  • یک لیموی تازه یا آب‌لیمو

تکه‌ای از لیمو را بریده و مابقی را به منظور استفاده‌های بعدی درون یخچال قرار دهید. جای نیش پشه را با آب سرد بشویید. سپس چند قطره آب‌لیمو را بر روی جای نیش بریزید. همچنین می‌توانید مقداری آب‌لیمو را در کاسه‌ای ریخته و با یک تکه پنبه‌ یا دست تمیز خود آن را بر روی جای نیش بمالید.

 

شما منتشر کنید در

منبع :مجله اینترنتی فوت و فن

پاسخ دهید