۶ راه برای درمان بیماری‌های لثه در خانه

0

گیگر :

ما به غذا خوردن خیلی علاقه‌مندیم و حاضریم برای تهیه غذاهای مورد علاقه‌ خود به جاهای دور نیز برویم؛ اما آیا به همین اندازه برای مراقبت از دندان و لثه‌ خود تلاش می‌کنیم؟

سهل‌انگاری در مراقبت از دندان‌ها عوارض خود را ابتدا بر روی لثه‌ و بعد اگر به موقع پیگیری نشود، بر روی دندان‌ها به جای میگذارد.

دهان ما مملو از باکتری‌هایی است که به طور خارج از کنترل مشغول رشد و نمو هستند، اگر عادت به مسواک زدن آنچنان که باید نباشد، تأثیراتی همچون متورم شدن و خونریزی در لثه را در پی خواهد داشت. برای از بین بردن این باکتریها باید اقدامات مؤثری انجام گیرد. این باکتریها که به شکل چسبنده و بی‌رنگ هستند، به طور مستمر بر روی دندان‌ها و لثه تکثیر می‌شوند. برای اجتناب از مراجعه به دندان‌پزشک، میتوان با درمان‌های خانگی ساده و طبیعی، دندان‌ها و لثه را سالم نگه داشت.

نکاتی برای درمان بیماری‌های لثه به طور طبیعی:

ماساژ برای تسکین درد
بعد از خوردن هر وعده غذا لثه و دندانهایتان را ماساژ دهید. اگر لثههای بسیار حساس دارید، به آرامی آنان را ماساژ دهید یا تنها لثه را به آرامی فشار دهید. این کار باعث افزایش گردش خون، تحریک و تقویت لثه، کاهش درد و از بین بردن هر گونه بقایای مواد غذایی چسبنده می‌شود. این کار را ۳ بار در روز انجام دهید.

آلوئه‌ورا؛ شفا دهنده شگفت‌انگیز
پوست بیرونی یک تکه بزرگ، ضخیم و آبدار از برگ گیاه آلوئه‌ورا را بکَنید. سپس قسمت ژله‌ای را فشار دهید تا آب آن خارج شود. آب آلوئهورا را به مدت ۵ دقیقه در دهان خود بگردانید و سپس دهانتان را با آب بشویید. آنتی‌بیوتیک طبیعی موجود در آن، باکتری‌ها را از بین برده و خونریزی و تورم لثه را رفع می‌کند. انجام این کار ۲ بار در روز باعث بهبودی لثه طی چند روز خواهد شد.

برگ فلفل بتل؛ یک درمان خانگی متعارف
برگ فلفل بتل به دلیل داشتن پلی‌فنولها در از بین بردن درد، کاهش تورم و مبارزه با میکروبها در گذشته نیز مورد استفاده قرار گرفته است. این برگ ضدعفونی‌کننده و معطر است. یک برگ آن را به آرامی بجویید؛ به طوری که هر چه بیشتر خمیر آن بر روی لثه‌ مالیده شود. اجازه دهید خیسی آن مدتی طولانی با دندان‌ها و لثه تماس داشته باشد و زود آن را قورت ندهید. با این کار دهانتان خنک شده و بوی تازگی خواهد گرفت. این کار را یک‌بار بعد از اواسط روز به مدت ۳ تا ۴ روز در هفته تکرار کنید.

 مبارزه با جرم دندان‌ها با سبزیجات خام و میوهها 
سبزیجات خام مانند تربچه و هویج باید بعد از غذا میل شوند. این سبزیجات علاوه بر تغذیه بدن، دندانها را به طور طبیعی تمیز می‌کنند و محتوای فیبر آن‌ها مانع ایجاد جرم روی خط لثه می‌شود. همچنین توجه داشته باشید سیب و گواوای نیمه خام را با پوست میل کنید. 

آب
آب طبیعی‌ترین پاک کننده و تصفیه کننده جهان محسوب می‌شود. نوشیدن ۷ تا ۸ لیوان آب در روز نه تنها باعث تسکین لثه و حفظ آب موردنیاز دهان می‌شود، بلکه ذرات غذا را می‌شوید و از رشد باکتری‌ها در دهان جلوگیری می‌کند.

رژیم غذایی
عادات غذا خوردن و مصرف غذاهای فرآوری شده، شیرینی و نشاسته بیش از حد منجر به بروز بیماری‌های لثه می‌شود. سیگار کشیدن یکی دیگر از علل عمده بروز بیماری‌های لثه محسوب می‌شود. یک رژیم غذایی مغذی باید حاوی مقادیر کافی کلسیم، آهن، ویتامین سی و ویتامین ب کمپلکس باشد تا مینای دندان را بهبود بخشیده و دندان‌هایی قوی ساخته شود.

 

cover

پاسخ دهید