۶ روش طبیعی برای درمان خروپف

0

گیگر :

خروپف صدایی است که از بینی یا دهان شخص در حین خواب بیرون می‌آید. طبق یک تحقیق، حدود ۴۵ درصد از بزرگ‌سالان سراسر جهان خروپف می‌کنند.

بسیاری از ازدواج‌ها به دلیل خروپف همسر در معرض از هم پاشیدن قرار دارند و با توجه به این شرایط ممکن است زوج‌ها اتاق خوابشان را از هم جدا کنند؛ زیرا شخص نمی‌تواند با صدای خروپف همسرش بخوابد. خروپف یک مشکل جدی است که برای دستیابی به یک زندگی و ارتباط سالم نیاز به درمان فوری دارد.
برای درمان خروپف چند روش طبیعی به شرح زیر پیشنهاد می‌شود:

شکل خوابیدن و دراز کشیدن خود را تغییر دهید
اگر می‌خواهید از شر خروپف خلاص شوید، سعی کنید روی کمر نخوابید. دراز کشیدن بر روی کمر باعث می‌شود زبان و لوزه به پشت گلو بچسبد. این امر باعث ایجاد صدای لرزشی می‌شود که همان خروپف نام دارد. خوابیدن به پهلو از ایجاد چنین شرایطی جلوگیری می‌کند. استفاده از یک بالش مختص بدن می‌تواند تأثیر چشمگیری ایجاد کند. بالش بدن بالش طویلی است که می‌تواند موقعیت بدن را در حین خواب محکم و ثابت نگه دارد. این بالش وضعیت مناسبی برای خواب فراهم می‌آورد که باعث از بین رفتن خروپف می‌شود. همچنین می‌توانید تخت خود را مقداری به سمت بالا خم کنید که سرتان کمی بالاتر از بدنتان قرار گیرد. این کار باعث باز شدن مسیر بینی شده و دم و بازدم به راحتی و بدون خروپف انجام می‌شود. با این حال این نحوه خوابیدن ممکن است باعث بروز کمر درد شود.

وزن خود را کاهش دهید
این روش برای همه افراد مفید نیست. خروپف در افراد لاغر نیز مشاهده می‌شود. اگر لاغر بودید و خروپف نمی‌کردید؛ اما با اضافه کردن وزن شروع به خروپف کردن کرده‌اید، در این صورت کاهش وزن باعث از بین رفتن خروپف شما می‌شود. اضافه وزن در اطراف گردن باعث فشرده شدن قطر داخلی گلو می‌شود که در نهایت منجر به افتادگی گلو در هنگام خواب و تحریک صدای خروپف می‌شود.

از مصرف مشروبات الکلی اجتناب کنید
طبق تحقیقات علمی، افرادی که به طور معمول خروپف نمی‌کنند، پس از نوشیدن الکل شروع به خروپف کردن می‌کنند. داروهای آرام‌بخش و مشروبات الکلی کشسانی عضلات در حالت استراحت پشت گلو را کاهش می‌دهند. این وضعیت احتمال خروپف کردن را افزایش می‌دهد. اگر واقعاً می‌خواهید در حین خوابیدن از شر خروپف خلاص شوید، سعی کنید ۴ تا ۵ ساعت قبل از خواب از مصرف مشروبات الکلی خودداری کنید.

بهداشت خواب را رعایت کنید
واقعاً مهم است که از عادت‌های بد خوابیدن جلوگیری کنید. عادت‌های بد خواب تأثیری مشابه مصرف الکل دارد. کار کردن تا دیروقت، خستگی بیش از حد، پوشیدن لباس خواب کثیف، همه از عادات بد خواب محسوب می‌شوند. خوابیدن بعد از یک روز خسته کننده، سخت و طولانی باعث سستی عضلات گلو و در نتیجه باعث خروپف می‌شود.

راه بینی خود را باز کنید
باز نگه داشتن راه بینی می‌تواند یکی از روش‌های جلوگیری از خروپف باشد. این کار باعث می‌شود هوا به آرامی داخل و خارج شود. اگر حفره بینی به دلیل سرماخوردگی یا شرایط دیگر تنگ یا گرفته شده باشد، هوا با سرعت بیشتری از طریق بینی به گردش درمی‌آید که باعث خروپف می‌شود. به منظور جلوگیری از چنین شرایطی از اسپری بینی برای باز کردن راه بینی‌ خود استفاده کنید. بدین طریق هوا می‌تواند به راحتی و به آرامی در گردش باشد.

آب مورد نیاز بدن را تأمین کنید
روزانه به طور متوسط ۹ تا ۱۰ لیوان آب و علاوه بر آن میزان زیادی مایعات بنوشید. اگر دچار کم‌آبی باشید، بزاق دهان و ترشحات بینی چسبنده‌تر می‌شود. این وضعیت ممکن است باعث ایجاد خروپف شود. طبق یک تحقیق، مردان باید روزانه ۱۶ لیوان و زنان ۱۱ لیوان آب بنوشند.
این روش‌های ساده می‌توانند باعث تغییرات عمده‌ای در از بین بردن خروپف شود.
سالم و خوشبخت بمانید!
 

cover

پاسخ دهید