۷ درمان طبیعی برای گرفتگی بینی

0

گیگر :

برخی از متخصصین معتقدند علت گرفتگی بینی وجود موکوس (ماده مخاطی درون بینی) است. در واقع دلیل اصلی آن، تورم رگ‌های بینی است که منجر به افزایش مخاط بینی و در نتیجه مشکلات تنفسی می‌شود. با وجود انواع مختلف اسپری بینی در داروخانه‌ها، کارشناسان بار‌ها اظهار کرده‌اند بهتر است سراغ این دارو‌ها نرویم، زیرا استفاده درازمدت از این داروها به دلیل وجود موادی مانند عفرین و نئو سینفرین در آن‌ها ممکن است اعتیاد آور باشد. در این مطلب ما 7 راه طبیعی و مؤثر برای درمان گرفتگی بینی که در خانه نیز به راحتی قابل اجرا هستند، به شما پیشنهاد می‌دهیم.

1- دستگاه بخور
برای خودتان یک دستگاه مرطوب کننده؛ دستگاهی که تنها از آب و گرما برای تولید رطوبت استفاده می‌کند، تهیه کنید. این روش سال‌های زیادی است که یکی از ساده‌ترین روش‌های برطرف کردن گرفتگی بینی است. تنفس در رطوبت ناشی از گرما باعث نرم شدن رگ‌های بینی و در نتیجه باز شدن بینی و تنفس راحت‌تر می‌شود.

2- ظرف مختص شستشوی بینی
این ظرف عجیب و غریب یکی از قابل‌ اعتماد‌ترین درمان‌‌ها برای گرفتگی بینی در شرق و در بین مردمی است که یوگا تمرین می‌کنند. به شدت توصیه می‌شود که برای شروع از آب مقطر استفاده کنید. برای انجام این روند سر خود را خم کنید، آب مقطر را در سوراخ بینی خود بریزید و اجازه دهید که از سوراخ دیگری بیرون بیاید. این روند باعث بیرون ریخته شدن مخاط‌های اضافی و درمان رگ‌های متورم می‌شود. این کار را به مدت یک دقیقه انجام دهید، سپس آب را از سمت دیگر بینی بریزید.

3- کمپرس گرم
یک بار دیگر آب و گرما برای رفع درد ناشی از گرفتگی بینی به کمک ما می‌آیند. یک دستمال یا تکه‌ای پارچه آغشته به آب گرم را بر روی بینی یا پیشانی خود قرار دهید. این کار به آرامی گرفتی بینی را برطرف می‌کند. این روش را تا زمانی که راه تنفس شما باز نشده است، ادامه دهید.

4- چای زنجبیل یا قرص نعناع
زنجبیل به عنوان یک ادویه با بوی قوی، به طور قابل توجهی باعث رفع گرفتگی بینی می‌شود. از این رو در چنین مواقعی می‌توانید از چای زنجبیل استفاده کنید. از طرف دیگر چای نعناع نیز اثر خنک کننده‌ای دارد که باعث باز شدن مجرای بینی می‌شود.

5- روغن اکالیپتوس
از بخار روغن اکالیپتوس نیز می‌توان استفاده کرد. استنشاق بخار این روغن به مدت چند ثانیه باعث باز شدن بینی می‌شود. یکی دیگر از روش‌های آسان استفاده از این روغن این است که قبل از خواب مقداری از آن را به صورت چند قطره بر روی بالش خود بچکانید.

6- نوشیدن مایعات به مقدار زیاد
چه درگیر گرفتگی بینی باشید چه نباشید، مصرف مایعات همیشه بهترین راه برای پیشگیری از گرفتگی بینی محسوب می‌شود. آب گرم و نوشیدنی‌هایی مانند چای و قهوه خطر ابتلا به متورم شدن بافت بینی را کاهش می‌دهند. همچنین با مصرف این مایعات خطر ابتلا به گلو درد نیز کاهش می‌یابد.

7- دوش آب گرم
این روش به خوبی روش دستگاه بخور می‌باشد. در واقع آب گرمی که بر روی سر شما ریخته می‌‌شود باعث مراقبت از سینوس‌ها می‌شود.

cover

پاسخ دهید