۸ گمشده‌ اسرارآمیز+تصاویر

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از ایسنا، پایگاه گردشگری Touristlink با بیش از ۷۰ هزار عضو، محلی برای اشتراک گذاشتن تجربه‌های جدید سفر است و در تازه‌ترین فهرستی که از مقاصد مرموز دنیا منتشر کرده به سراغ هشت شهر گمشده و رها شده در تاریخ باستان رفته و با اولویت بخشیدن به پرسپولیس، پایتخت تشریفاتی پادشاه ایران در زمان امپراتوری هخامنشیان، دیدن آن شهرها را پیشنهاد داده و گردشگران را به کشف این گمشده‌های مرموز دعوت کرده است.

پرسپولیس، تخت جمشید/ ایران

۸ گمشده‌ اسرارآمیز+تصاویر

پرسپولیس که به معنای واقعی کلمه، «شهر پارسی» است و بیشتر با عنوان «تخت جمشید» شناخته می‌شود، در فاصله سال‌های ۵۱۵ تا ۳۳۰ پیش از میلاد، پایتخت تشریفاتی امپراتوری هخامنشی بود. ویرانه‌های این شهر باستانی هنوز هم پا برجاست و در ۶۰ کیلومتری شمال شرق شیراز می‌توان آن را پیدا کرد.

به باور برخی باستان‌شناسان، پرسپولیس باشکوهترین شهر زیرِ آفتاب در جهان باستان بوده، شهری که به اذعان آن‌ها، آتش و هجوم علت ویرانی آن بود.

سیوداد پردیدا / کلمبیا

۸ گمشده‌ اسرارآمیز+تصاویر

«سیوداد پردیدا» در زبان اسپانیولی همان معنای «شهر گمشده» را می‌دهد و یکی از سایت‌های باستان‌شناسی در سیرا نوادا کلمبیا است. بومی‌ها معتقدند، این شهر که سال‌هاست به حال خود رها شده، ۸۰۰ سال پیش از میلاد بنا شده، یعنی ۶۵۰ سال زودتر از ماچوپیچو. قبایل محلی این شهر را که مجموعه‌ای از تراس‌ها را در برگرفته، «تیونا» می‌نامند و معتقدند اینجا زمانی محل سگونتگاه نیاکانشان بوده است.

کاشفان این شهر باستانی گروهی از غارتگران گنج بودند که در سال ۱۹۷۲ پرده از اسرار «جهنم سبز» برداشتند. گفته می‌شود؛ شهر گمشده در زمان یورش اسپانیایی‌ها برای همیشه متروکه شد.

 بابِل/ عراق

۸ گمشده‌ اسرارآمیز+تصاویر

بابِل در بین‌النهرین باستان در دشت حاصل‌خیزی میان رودخانه‌های دجله و فرات ایجاد شد. این شهر افسانه‌ای حدود دو هزار سال قبل از میلاد در کنار رود فرات بنا شد، شهری که راز افسانه‌ باغ‌های معلق‌اش هنوز  سر به مُهر مانده است.

بابِل غارت‌های متعددی را پشت سر گذاشته، از دوران باستان تا همین حالا که داعش حتی به ویرانه‌های آن نیز رَحم نکرده است.

پترا/ اردن

۸ گمشده‌ اسرارآمیز+تصاویر

باور محلی بر این است که پترا را جن‌ها ساخته‌اند، شهری با ستون‌های عظیم‌الجثه در میان کوه. پترا در ۲۶۲ کیلومتری جنوب شهر اَمان، پایتخت اردن واقع شده و به خاطر شکل معماری، سیستم آب‌رسانی و برش سنگ‌ها، اثری معروف در دنیا به شمار می‌آید. این شهر باستانی ۳۱۲ سال پیش از میلاد مسیح ساخته شد که پایتخت نبطی‌ها بود. پترا نماد اردن و جاذبه‌ مهم گردشگری این کشور است که همچنان برای گردشگران، شهری اسرارآمیز به شمار می‌آید.

پُمپی/ ایتالیا

۸ گمشده‌ اسرارآمیز+تصاویر

پُمپی، شهری باقی مانده از رم باستان است که در نزدیکی ناپل مدرن و در قلمرو ایتالیا قرار دارد.  این شهر باستانی که زمانی ییلاق رومیان ثروتمند بود، برای ۱۷۰۰ سال زیر تَلی از گدازه‌های آتشفشان مدفون شده بود. در زمان فوران آتشفشان، پمپی بندری زنده بود که بر اثر فرود گدازه‌ها و انتشار گازهای سمی شمار زیادی از ساکنانش را از دست داد. شهر سوخته‌ پمپی را یک کشاورز هنگام کندن زمین پیدا کرد.

کُپَن/ هندوراس

۸ گمشده‌ اسرارآمیز+تصاویر

کُپَن یک سایت باستان‌شناسی متعلق به تمدن «مایا»ها واقع در استان کوپان غربی هندورأس در فاصله‌ای نه چندان دور از مرز گواتمالا است. این شهر پایتخت پادشاهی و تشریفاتی دوره کلاسیک از قرن ۵ تا ۹ میلادی بود که در اواخر آن دوره بالغ بر ۲۰ هزار نفر جمعیت داشت.

مجسمه‌های زیادی باز مانده از تمدن مایاها در این شهر یافته شده که تاکیدی بر وجود آن قوم است. کپن پس از یک فاجعه سیاسی برای سال‌های زیادی متروک شد. پادشاه به دست مردم‌اش دستگیر و به شیوه مرسوم آن دوره، کشته شد. بعد از سقوط حکومت جمعیت کپن رفته رفته کاهش یافت تا جایی که به کمتر از ۵ هزا نفر رسید. بعد از رها شدن پایتخت تشریفاتی دره‌های اطراف محل اسکان کشاورزان و روستایی شد تا قرن ۱۶ میلادی که اسپانیایی‌ها به این منطقه وارد شدند.

کوئلاپ/ پرو

۸ گمشده‌ اسرارآمیز+تصاویر

کوئلاپ، قلعه‌ای سنگی است که قرن ۶ میلادی در خط‌ الرأس کوهی با ۳۰۰۰ متر ارتفاع از سطح دریا، مشرف به دره‌ای در شمال پرو و در منطقه آمازون ساخته شد. طول دیواره‌ این قلعه به ۶۰۰ متر می‌رسد که بیش از ۴۰۰ بنا را احاطه کرده، ساختمان‌هایی که در برخی موارد فقط ستونی از آن‌ها باقی مانده است.

کئولاپ که محل استقرار تمدن ایلوها بوده بعدها تحت حاکمیت اینکاها قرار گرفت و این وضعیت تا اشغال اسپانیایی‌ها در قرن ۱۶ میلادی ادامه داشت.

کاراکول/ بلیز

۸ گمشده‌ اسرارآمیز+تصاویر

کاراکول، نام مدرن یکی از بزرگ‌ترین سایت‌های باستان‌شناسی مربوط به تمدن مایاها است که در اصل به معنی حلزون است و در حال حاضر نیز در کشور کوچک بلیز قرار دارد. کاراکول مرکز سیاسی مایاها در دوره کلاسیک بوده است.

این شهر گمشده که شامل سه حلزون با نام محلی «سه تپه خدا» در سال ۱۹۳۷ میلادی توسط یک چوب‌بر پیدا شد.

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید