10 تا 15 درصد مردم کشور به دیابت مبتلا هستند

0

مدیر مرکز ترمیم زخم جهاد دانشگاهی گفت: تغییر سبک زندگی و تغذیه نامناسب دلیل افزایش بیماری دیابت در جهان است که 10 تا 15 درصد مردم کشور به این بیماری مبتلا هستند.

وی اظهار کرد: سالانه بر تعداد بیماران دیابت و عوارض ناشی از آن افزوده می شود که طبق پیش‌بینی متخصصان در آینده با سونامی دیابت مواجه هستیم و اکنون بین 10 تا 15 درصد بیمار دیابتی شناخته و ناشناخته در کشور داریم.

اسماعیلی تصریح کرد: بی توجهی به کنترل دیابت، عوارض مختلفی را در کل سیستم بدن، مانند قلب، سیستم عروقی، کلیه ها، گوارش، اعصاب ایجاد می کند که در نهایت منجر به ایجاد عوارض جانبی و صرف هزینه های بسیار بالا برای این بیماران می شود.

مدیر مرکز ترمیم زخم جهاد دانشگاهی بیان کرد: از مهم ترین عوارض بیماری دیابت، علائم پای دیابتی است که به دنبال کنترل نشدن این بیماری و درگیری اعصاب و عروق محیطی و به خاطر تمرکز وزن بدن بر روی این عضو، اختلالاتی در اندام تحتانی و پاها ایجاد می کند.

وی افزود: در بیماران دیابتی به دلیل افزایش قند خون، سیستم دفاعی بدن در مقابل آسیب ها و عفونت ها به درستی عمل نمی کند و در صورت ایجاد زخم، بهبود آن به کندی صورت می گیرد که عوارضی نیز به همراه دارد.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه اولین و مهمترین راه پیشگیری دیابت، آموزش به این بیماران است، اظهار داشت: متاسفانه برخی از این بیماران از عوارض تلخ و ناگوار بی توجهی به این بیماری آگاه نیستند که این عوارض در صورت کنترل نشدن، تمام سیستم بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و افراد با افزایش آگاهی و دانش و کنترل مناسب می توانند احتمال بروز این علائم را کاهش دهند.

مدیر مرکز ترمیم زخم جهاد دانشگاهی بیان کرد: فرد مبتلا به دیابت باید هر روز از پای خود معاینه به عمل آورد و مراقبت های لازم را داشته باشد زیرا به دلیل اختلال در عصب های حسی اندام تحتانی این بیماران ناخواسته با آسیب ها و سوختگی هایی مواجه می شوند که در صورت نادیده گرفتن این عوارض بیمار با شرایط پیچیده و وخیمی مواجه می شوند.

وی با تاکید بر اینکه درمان زخم‌های ناشی از دیابت حدود چهار ماه طول می کشد، تصریح کرد: افزایش آگاهی و آموزش لازم به این بیماران در خصوص بیماری، داشتن کنترل بر میزان قند، معاینه روزانه پاها، داشتن پوشش و کفش های مناسب و استفاده از مشاوره های تخصصی و انجام اقدامات لازم در صورت مشاهده زخم ها در این بیماران بسیار حائز اهمیت است.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید