10 خودروی خوب و 10 خودروی بد سال های 2015 و 2016 از نگاه جرمی کلارکسون (بخش اول)

0

10 خودروی خوب و 10 خودروی بد سال های 2015 و 2016 از نگاه جرمی کلارکسون (بخش اول)

جرمی کلارکسون مجری اسبق برنامه تخته گاز شبکه بی بی سی و مجری برنامه در حال ساخت The Grand Tour شبکه آمازون پرایم یکی از شناخته شده ترین چهره های دنیای اجرا و مهم تر از آن دنیای خودرو است. اما اجرا تنها شغل کلارکسون نیست و وی سالهاست که در نشریه The Sunday Times مشغول خبرنگاری و بررسی انواع خودرو های گوناگون است. در تازه ترین شماره این نشریه جرمی کلارکسون با توجه به نزدیک شدن پاییز و واپسین ماه های سال تصمیم به انتشار لیست بهترین و بدترین خودرو های سال جاری و سال گذشته از نگاه خودش گرفته است که در دو مطلب این لیست های جالب را خواهیم دید.

وقتی صحبت از سنجش کارایی خودرو ها می شود در نظر عموم انتقال افراد یا محموله ها از نقطه ای به نقطه دیگر در کمترین زمان یا در امن ترین حالت جزو مواردی هستند که معیار سنجش در نظر گرفته می شوند اما جرمی کلارکسون نظر کاملا متفاوتی دارد و معیار او برای انتخاب بهترین و بدترین خودرو ها ارائه حسی خارق العاده و خاص از خودرو به راننده است، حسی که همکار کلارکسون یعنی جیمز می آن را the fizz نامیده است. بهتر است اول به سراغ خودرو هایی برویم که از نظر کلارکسون قادر به ارائه این احساس به وی نبوده اند و در لیست 10 خودروی بد سال های 2015 و 2016 قرار گرفته اند.

 اولین خودروی این لیست واکسهال آسترا SRi NAV بود که جرمی در توصیف آن گفت: “هم قرمز رنگ بود و هم توربو شارژ شده پس مناسب کسایی بود که فقط میخاستند موقع حرکت بر روی چهار چرخ جایی برای نشستن هم داشته باشند.”

خودروی بعدی که اسیر خشم کلارکسون شده اینفینیتی Q30 Premium Tech می باشد و او این خودرو را اینچنین توصیف کرده است: “فکر میکنم کاری که پیشرانه این خودرو انجام میدهد این است که مستقیما گازوییل را تبدیل به سر و صدا میکند زیرا بطور قطع سوخت در این خودرو تبدیل به نیرو نمی شود و هر دفعه که در این خودرو سعی داشتم از یک خودروی کاروان سبقت بگیرم مجبور به سعی دوباره برای سبقت بودم زیرا نیروی کافی برای اینکار توسط پیشرانه فراهم نبود.”

سومین خودروی لیست اسکودا Superb SE L Executive است که جرمی در هنگام توصیف آن نوشته: “می خواستم توضیح بدهم که اسکودا Superb مانند نمونه ارزان شده فولکس واگن پاسات است زیرا در واقع این خودرو در درون یک پاسات است اما در حقیقت شما حتی مایل به خواندن درباره یک پاسات هم نخواهید بود.”

خودروی چهارم در لیست بدترین ها Zenos E10 S یک خودروی اسپورت مخصوص پیست است که مجوز تردد در سطح شهر هم دارد ولی برخلاف حالت معمول کلارکسون تجربه خوبی با این خودرو نداشت و درباره آن گفت: “فرمان پذیری این خودرو تنها با کمک یک ترمز ضد قفل میتوانست خیلی بهتر باشد اما تمام هدف خودروی اسپورت مخصوص پیست این است که بدون تجهیزات مدرن کمک به راننده باشد و من هم این ایده را دوست دارم اما تنها زمانی که روی مبل نشسته ام و شخص دیگری در تلویزیون و در یک مسابقه مخصوص رانندگیست نه زمانی که در ابری از دود لاستیک های خودروی خود به و به سمت یک درخت در حرکت هستم.

جای تعجب ندارد که یک خودروی فرانسوی در لیسن بدترین خودرو ها قرار گیرد و اینبار نوبت به رنو Kadjar dCi 130 Signature Nav رسیده است. کلارکسون درباره این رنو نوست: “این خودرو هرگز در فیلم های Fast and Furious حضور نخواهد داشت، هرگز در بازی های ویدئویی Forza Motorsport کسی با آن رانندگی نخواهد کرد و هرگز پوستر آن را در دیوار اتاق هیچ نوجوانی نخواهید دید.”

نیمه دوم لیست کمی متفاوت تر از آنچه انتظار دارید خواهد بود، بی ام و X1 xDrive25d یکی از مواردی است که در نیمه دوم این لیست قرار گرفته و کلارکسون به این صورت تجربه رانندگی با این خودرو را وصف کرده است: “مدلی که به من برای تست داده بودند چهار چرخ متحرک بود و حتما فکر میکنید با آن در گل و لای و زمین های ناهموار سواری کرده ام. خیر، حتی در یک زمین با چمن کوتاه هم به همه طرف لیز میخورد. در کل اگر همه چیز را در نظر بگیریم خودروی بدی نبود، نه همیشه تصادف می کرد و نه منفجر می شد. اگر این خودرو ساخت کیا یا یکی از خودرو سازان عجیب غریب چینی بود حتی میتوانستیم بگوییم خودروی خوبی است.”

خودروی هفتم لیست Seat Leon X-Perience SE Technology است و همانقدر برای همه عجیب و ناشناخته است که نویسنده لیست هم در رانندگی با آن غریب بود: “از 31 سال پیش که نوشتن درباره خودرو ها را آغاز کردم هرگز کمپانی سئات خودرویی را برای بررسی به من نداده بود و من هم هیچگاه اینچنین تقاضایی نکرده بودم چون هیچ هدفی از اینکار نمی دیدم. اما از سئات بسیار ممنونم که این خودرو را به من قرض داد زیرا تمام باور های همیشگی من درباره خودرو های تولیدی این شرکت را دوباره به من اثبات کرد، تمامی آنها فقط وقت تلف کردن هستند.”

و اما سورپرایز لیست یعنی نیسان GT-R Track Edition خودرویی که کلارکسون از نسخه معمولی آن به عنوان یکی از بهترین خودرو ها یاد کرده و درباره این نسخه مخصوص پیست اینچنین نوشته است: “من همیشه درباره گفتن اینکه خودرویی خطرناک است احتیاط میکنم اما این خودرو بسیار به خطرناک بودن نزدیک است. دوبار در کمتر از یک ساعت نزدیک بود موقع رانندگی با این خودرو تصادف کنم. اگرچه به نیسان جی تی آر نسخه استاندارد پنج ستاره میدهم چون یکی از بهترین خودرو های دنیاست اما این نسخه مخصوص پیست هیچ ستاره ای نمیگیرد زیرا کاملا بدرد نخور است.”

خودروی بعدی این لیست برای کلارکسون یک شکست عشقی بعد از سالیان زیاد دوری است. به گفته خود او فولکس واگن شیروکو اولین خودرویی بوده که خریده است ولی بعد از سالیان طولانی حالا که مدل Scirocco 2.0 TDI را برای تست به او داده بودند علاوه بر اینکه تمام خاطرات خوب رابطه 35 سال پیش او با مدل قبلی ای خودرو خراب شده است باعث شده تا یادش بیاید چرا همیشه دلش یک فولکس واگن گلف جی تی آی می خواسته.

خودروی آخر این لیست چیزی نیست بجز هیوندای i800 که به طرز جالبی خشم کلارکسون را بر انگیخته است. او درباره هیوندای i800 نوشته: “خیلی ناراحت کننده است زیرا هیوندای شرکتی است که می داند چطور خودروی خوبی بسازد اما در مورد این یکی تصمیم گرفته تا خودرویی بسازد تا هم حوصله سر بر باشد هم کند و هم زشت و هم مزخرف. من هرگز دیگر سوار این خودرو نخواهم شد، حتی اگر ساعت 3 صبح در زیر باران باشم و نیاز به رسیدن به خانه داشته باشم و تنها تاکسی موجود این خودرو باشد ترجیح میدهم تا صبح روی صندلی در خیابان بخوابم و آنفولانزا بگیرم.”

در مطلب بعدی شاهد ده خودرویی خواهیم بود که از نگاه جرمی کلارکسون به عنوان بهترین های دو سال گذشته انتخاب شده اند پس همراه سخت افزار باشید تا توصیف های جذاب این مجری دوست داشتنی درباره این خودرو ها را با هم بخوانیم.

برای اطلاع از جدیدترین اخبار دنیای دیجیتال، قیمت انواع قطعات سخت افزاری و تجهیزات الکترونیکی، آگاهی از اخبار مرتبط با تکنولوژی از جمله نوسان قیمت ارز، تصاویر، ویدئوها و مطالب آموزشی اختصاصی به کانال تلگرام وب سایت سخت افزار بپیوندید: telegram.me/sakhtafzarmag

وب سایت سخت افزار

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید