10 نکته برای داشتن یک خواب راحت

0

10 نکته برای داشتن یک خواب راحت

عادات صحيح غذايي و توجه به زمان خوابيدن و استراحت جهت حفظ سلامتي بدن و توانايي جذب مواد مغذي و دفع مواد زايد از اهميت بالايي برخوردار است. براي سالم زيستن بايد خواب راحت و آرامي داشته باشيم و نداشتن خواب کافی در طول شب دلیل خوبی برای خراب کردن روز است. با رعایت نکات زیر میتوانید خواب مناسب و آرامی برای خود رقم بزنید.

 

  1. با کمی سروصدا بخوابید؛ سیستم بدن انسان برای خواب در سکوت مطلق تعریف نشده است، انسان توانایی خوابیدن در خانواده های بزرگ و حتی در قبیله ها در مجاورت دیگران را نیز دارد. در حقیقت خوابیدن با کمی صدا در پس زمینه به ذهن آرامش میدهد. برای اینکار شما میتوانید از کتاب های صوتی، موزیک ملایم و یا برنامه های صوتی در گوشی موبایلتان کمک بگیرید.
  2. اتاق خود را خنک نگه دارید؛ خوابیدن در یک اتاق بیش از حد گرم غیرقابل تحمل است. دمای ایده آل اتاق خواب بین 15 تا 22 درجه است که به صورت تجربی میتوانید رنج ایده آل برای اتاق خودتان را پیدا کنید.
  3. از تخت خواب خارج شود؛ اگر بیشتر از 20 دقیقه مشغول به پیچ و تاب خوردن بیخود هستید، هیچ فایده ای در درازکشیدن در تخت نیست، خارج شود و خودتان را مشغول کارهای آرامبخشی کنید که به چشمانتان فشار نیاورد مثل گوش دادن به موسیقی ملایم، خواندن کتاب و..
  4.  زمان خواب و بیداری خود را تنظیم کنید؛ اگر شما زمان خواب خود را هر شب تغییر میدهید این موض وع توانایی نابود کردن ریتم کلی زندگی شما را دارد! ساعت درونی بدن شما در مغز زمان خواب و بیداری را به شما میگوید. با تنظیم ساعت خواب معین در همه روزها (بعله، حتی روز های آخر هفته) شما آسانتر بخواب خواهید رفت.
  5. اکالیپتوس و اسطوخودوس مصرف کنید؛ هر دو ماده دارای خواص آرامش بخش هستند. از کرم های اکالیپتوس که عطر و بوی آرامبخشی دارد استفاده کنید.
  6. در نور خورشید بمانید؛ هوای تازه و نور خورشید به بدن ما برای به خواب رفتن در پایان روز کمک میکند. همچنین باعث تنظیم مجدد ساعت داخلی بدن میشود.
  7. نوشیدنی گرم مصرف کنید؛ حتما به شما هم توصیه شده است که قبل از خواب شیر گرم بنوشید، اما خوردن شیر لزوما ضروری نیست، شما میتوانید شکلات داغ و یا چای گیاهی بدون کافئین بنوشید.
  8. با تلویزیون خاموش بخوابید؛ هنگامی که تلویزیون روشن است مغز ما در تولید ملاتونین که در به خواب رفتن ما کمک میکند دچار مشکل میشود. نه فقط تلویزیون حتی ساعت های شب نمای کوچک رومیزی نیز باعث ایجاد مشکل میشوند. اگر برای به خواب رفتن نیاز به سروصدا دارید از گزینه های پیشنهاد شده بالا استفاده کنید.
  9. از اتاق خواب خود فقط برای آرامش و خواب استفاده کنید؛ بسیاری از مردم در اتاق خواب خود به تماشای تلویزیون، بازهای کامپیوتری و.. مشغول میشوند. اینگونه محیط باعث آسیب زدن به مغز میشود و شرایط گیچ کننده ای را برای آن بوجود میاورد. زیرا مغز در این محیط همیشه میخواهد فعال و در حال تحرک باشد.
  10. بدهی خود را به خواب بپردازید؛ بدهی خواب یک موضوع واقعیست و اگر شما بطور مداوم کم میخوابید ممکن است این بدهی انباشته شود. در شب های پیش رو چند ساعت اضافه بخوابید تا بدهی پرداخت شود!

به غیر از گزینه نهم که این روزها بدلیل زندگی آپارتمانی امکان عملی ساختن آن برای عموم وجود ندارد، مابقی نکات بسیار ساده و ابتدایی بوده و انجام آنها نیاز به شرایط خاص و ویژه ای ندارد پس با ایجاد شرایط مناسب و دقت به نکات گفته شده خوابی با کیفیت و به اندازه داشته باشید.

برای اطلاع از جدیدترین اخبار دنیای دیجیتال، قیمت انواع قطعات سخت افزاری و تجهیزات الکترونیکی، آگاهی از اخبار مرتبط با تکنولوژی از جمله نوسان قیمت ارز، تصاویر، ویدئوها و مطالب آموزشی اختصاصی به کانال تلگرام وب سایت سخت افزار بپیوندید: telegram.me/sakhtafzarmag

وب سایت سخت افزار

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید