10 ویژگی جدید در آخرین نسخه از اندروید (Android N)

0

10 ویژگی جدید در آخرین نسخه از اندروید (Android N)

اگر در جریان اخبار باشید حتما می دانید که در هفته ای که گذشت گوگل نسخه مخصوص توسعه دهندگان از آخرین ورژن سیستم عامل خود را عرضه کرد. این نسخه که در حال حاضر با کد اندروید N شناخته می شود هنوز نامی قطعی ندارد و باید دید گوگل در ادامه چه برنامه ای برای نامگذاری آن دارد. با این حال می دانیم که احتمالا باید در پاییز یا اواخر تابستان آینده منتظر رونمایی رسمی از نسخه نهایی اندروید بعدی باشیم و هنوز راه درازی برای تکمیل شدن آن باقی مانده است. در روزهای گذشته از دو ویژگی جدید که به اندروید N اضافه شده اند صحبت کردیم. این دو ویژگی عبارت اند از حالت مولتی تسک دو پنجره ای و نیز قابلیت پاسخگویی مستقیم به پیام های دریافتی از تمام پنجره ها. حالا از شما دعوت می کنیم در ادامه با سخت افزار همراه باشید تا به مرور 10 ویژگی کلیدی اندروید N که باعث افزایش بهره وری دستگاه خواهند شد بپردازیم.

1- پشتیبانی از زبان های بیشتر و افزوده شدن قابلیت چند ملیتی

برای توضیح این موضوع باید زمانی را به یاد بیاورید که در حال مطالعه صفحه وبی به زبان فارسی هستید و مرورگر کروم به شما پیشنهاد می کند که صفحه را برایتان به انگلیسی ترجمه کند. همچنین حالت مشابهی در زمان نمایش نتایج جست و جو در گوگل وجود خواهد داشت که تنها محدود به موقعیت جغرافیایی کاربران است. این حالت ها به لطف امکان انتخاب چندین منطقه مکانی در اندروید بعدی به وجود نخواهد آمد و برنامه هایی که توسط توسعه دهندگان بروزرسانی شده باشند می توانند در زبان های جدید کار کنند.

2- API جدید

ICU4J مجموعه ای از کتابخانه های جاوا برای توسعه دهندگان است که در اندروید N در هسته سیستم عامل یکپارچه سازی خواهند شد و به این ترتیب سازندگان نرم افزارها نیازی نیست کدهای localization را در اپ وارد کرده و به جای آن می توانند از API های جدید استفاده کنند تا به این ترتیب سرعت بیشتری به اجرای برنامه بدهند.

3- کامپایل بر اساس پروفایل

در نسخه بعدی اندروید، کامپایلر JIT قادر خواهد بود تا بخشی هایی از برنامه های مختلف که مورد استفاده بیشتر کاربر هستند به صورت کش ذخیره کند و بخش هایی که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند را در حالت آفلاین قرار دهد. به این ترتیب فضای اشغال شده در RAM کاهش یافته و عملکرد بهبود خواهد یافت. این اتفاق به خصوص در دستگاه هایی که دارای حافظه RAM پایین هستند نمود بیشتری خواهد داشت.

4- حذف حالت Optimizing apps

یکی از آزار دهنده ترین حالت های اندروید که به خصوص پس از بروزرسانی های نرم افزاری رخ می دهد آن است که پس از اولین بوت، پیامی به صورت optimizing … of … apps نمایش داده شده و فرآیند تنظیم برنامه ها مدت زمانی نسبتا طولانی به درازا می کشد. در اندروید N و به لطف کامپایلر JIT در رانتایم ART این حالت حذف خواهد شد و بوت دستگاه در این حالت ها به سرعت انجام خواهد شد.

5- OpenGL ES 3.2

در اندروید N به کمک OpenGL ES 3.2 توسعه دهندگان می توانند بازی هایی با گرافیک بهتر و همچنین سایه زنی ها و هندسه پیشرفته تر تولید کنند. گوگل در اندروید 5 از Open GL ES 3.1 استفاده کرده بود و حالا با عرضه نسخه بعدی، ارتقای این بخش را هم در دستور کار دارد.

6- تغییرات در منوی Quick Settings

اگر از آخرین نسخه اندروید استفاده می کنید حتما می دانید که منوی تنظیمات سریع آن دارای میانبرهایی به بخش های مختلف از جمله wifi، باتری، بلوتوث، airplane mode و نظیر آن است. حالا به نظر می رسد توسعه دهندگان نرم افزاری می توانند میانبرهای اختصاصی برای برنامه ها و یا فعالیت های گوناگون را به منوی Quick Settings اضافه کرده و به کاربران اجازه شخصی سازی بیشتری در دستگاه خود بدهند.

7- بلاک کردن شماره های مزاحم

کاربران اندروید برای خلاص شدن از شماره های مزاحم نیازمند نصب برنامه های third-party بودند اما در آخرین نسخه این سیستم عامل قابلیت ایجاد لیست سیاه اضافه شده است. همچنین به نظر می رسد این قابلیت با حساب کاربری گوگل نیز همگام سازی خواهد شد تا به این ترتیب هر دستگاهی که با یک حساب کاربری گوگل فعال سازی می شود بتواند از لیست مورد نظر بهره بگیرد.

8- بوت مستقیم

بوت مستقیم یا direct boot ویژگی جدیدی است که دستگاه رمزگذاری شده به کمک آن می تواند زمانی که ریست شده اما هنوز توسط کاربر بازگشایی نشده برخی از برنامه ها و قابلیت ها را اجرا کند. شرایطی را فرض کنید که در هنگام خواب گوشی شما به صورت ناگهانی خاموش می شود.. بوت مستقیم دستگاه شما را مجددا راه اندازی کرده و برخی از برنامه ها و ویژگی ها مانند زنگ های تنظیم شده را فعال سازی می کند.

9- قابلیت ضبط از android TV

کاربرانی که در برخی از کشورها از قابلیت اندروید TV استفاده می کنند به کمک اندروید N می توانند برنامه های مورد نظر خود را بر روی حافظه داخلی ضبط کنند. پیش تر هم ویژگی دیگری به نام time-shift در اندروید TV وجود داشت که حالا قابلیت جدید در کنار آن می تواند کنترل بیشتری در دسترس کاربران قرار دهد.

10- بهبود عملکرد پس زمینه و Project SVELTE

در اندروید N، برنامه هایی که در حال اجرا در پس زمینه هستند تنها زمانی فراخوانی خواهند شد که کاربر به آنها نیاز داشته باشد و به این ترتیب عملکرد سیستم و طول عمر باتری دستگاه بهبود چشمگیری خواهد داشت. پروژه SVELTE در واقع برنامه ویژه ای است که متخصصین گوگل به مدت چندین سال در حال کار بر روی آن هستند و هدف اصلی آن بهبود عملکرد اندروید و روان تر شدن آن می باشد که حالا در آخرین نسخه به صورت کامل به اجرا در آمده است. 

در تهیه این گزارش از اطلاعات وب سایت PhoneArena استفاده شده است.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید