2 دانشگاه برتر ایران در بین 500 دانشگاه برتر دنیا

0

رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از قرار گرفتن 2 دانشگاه ایرانی در جمع دانشگاه‌های برتر جهان طبق رتبه بندی شانگهای خبر داد.

جعفر دهقانی رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشكی ، با اشاره به اعلام گروه رتبه بندی دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی این پایگاه گفت: رتبه بندی شانگهای در سال 2016 میلادی برای چهاردهمین سال متوالی فهرست 500 دانشگاه برتر دنیا را منتشر کرد که دانشگاه هاروارد همچون سال های گذشته رتبه نخست را دارد.

وی با بیان اینکه دانشگاه استنفورد رتبه دوم و دانشگاه کالیفرنیا-برکلی نیز با یک پله رشد رتبه سوم جدول را به خود اختصاص دادند، افزود: دانشگاه کمبریج و موسسه فناوری ماساچوست نیز رتبه های 4 و 5 فهرست را به دست آوردند.

2 دانشگاه برتر ایران در بین 500 دانشگاه برتر دنیا

دهقانی رتبه‌بندی شانگهای را یکی از معتبرترین رتبه‌بندی های جهانی دانست و بیان کرد: این رتبه‌بندی در سال 2003میلادی در قالب یک پروژه بزرگ در کشـور چیـن و برای اولین بار در دنیا توسط مرکز دانشگاه‌های تراز اول جهان یعنی دانشگاه شانگهای منتشرشد و همچنین این رتبه بندی به صورت سالانه به روز می‌شود. 

وی تصریح کرد: شانگهای یکی از سه نظام معتبر رتبه‌بندی در سطح بین المللی است و کیفیت آموزش، اعضای هیأت علمی،برونداد پژوهشی و عملکرد سرانه چهار معیار به کار برده شده در این نظام به حساب می آید.

2 دانشگاه برتر ایران در بین 500 دانشگاه برتر دنیا

رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با اشاره به اینکه اطلاعات پژوهشی دانشگاه ها نیز از پایگاه استنادی ISI استخراج می شود، گفت: منابع گردآوری داده در این رتبه‌بندی شامل وبسایت‌های جوایز نوبل،مدال فیلدز، پایگاه‌های اطلاعاتی واطلاعات آماری دولتی است.

وی افزود: در رتبه بندی سال 2016 شانگهای دو دانشگاه از ایران در این رتبه بندی حضور یافتند که دانشگاه تهران توانست با کسب رتبه در بازه 400-301 در جمع 400 دانشگاه برتر دنیا قرار گیرد. دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز توانست در اولین حضور خود در رتبه بندی شانگهای، جایگاهی در بازه 500-401 در سال 2016 را کسب کند.

2 دانشگاه برتر ایران در بین 500 دانشگاه برتر دنیا

دهقانی با بیان اینکه وضعیت علمی دانشگاه های آسیایی همواره در حال رشد و ترقی است، اظهار کرد: در سال 2015 از آسیا تنها 10 دانشگاه در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا قرار داشت که این تعداد در سال 2016 به 15 دانشگاه افزایش یافت و در این بین دانشگاه توکیو برترین دانشگاه آسیا معرفی شد که توانست در سال 2016 با کسب رتبه 20 در جمع 20 دانشگاه برتر دنیا قرار گیرد.

به گفت وی، سال 2016 اولین سالی است که چین و سنگاپور در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا دارای دانشگاه برتر هستند.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید