2 درصد افراد جامعه از چاقی مفرط رنج می‌برند/ 80 درصد افراد نیازمند استفاده از جراحی لاپاراسکوپی هستند

0

به علت تغییر سبک زندگی و تغییرات محیطی میزان چاقی در کشور بویژه در سنین پایین تر رو به تزاید است و تقریبا 80 درصد افراد برای درمان چاقی خود نیاز به انجام عمل لاپاراسکوپی خواهند داشت

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ علیرضا زالی رییس کل سازمان نظام پزشکی در کنگره بین المللی جراحی های درون بین و کم تهاجمی ایران که امروز در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی آغاز به کار کرد با اشاره به این که پیشرفت های خوب و شگرفی در اعمال لاپاراسکوپی داشته ایم، گفت: امروزه با ورود  تکنیک‌های نوین در عرصه جراحی یک تغییر بزرگ پارادایمی رخ داده و شاهد توسعه روز افزون لاپاراسکوپی هستیم.

وی با بیان این که شاید لاپاراسکوپی مولودی از یک تغییر بزرگ در هزاره سوم باشد، افزود: استفاده از روش لاپاراسکوپی به طور جهانشمول رو به افزایش است.

زالی به استفاده از تکنیک های مختلف و مهندسی نوین اشاره کرد و بیان داشت: ترکیب فناوری با تکنیک های جدید سبب شده در وضعیت مطلوبی از جراحی لاپاراسکوپی قرار داشته باشیم و خوشبختانه فرآیند تغییرات هوشمندانه و تکنیکی و اخلاقی درعرصه جراحی مفتوح است.

 رییس کل سازمان نظام پزشکی به مهارت و تسلط در عرصه جراحی اشاره کرد و اذعان داشت: ایران در مهارت های جراحی از دیرباز زبانزد بوده و کشور ما در همه عرصه های پزشکی همواره پیش‌قراول و پیشگام است.

 وی با بیان این که رشد چاقی در ایران متفاوت است، تصریح کرد: در گذشته لاپاراسکوپی مصارف تشخیصی داشت و در عرصه  زنان و مامایی خلاصه می شد اما امروزه برای اعمال جراحی قلب و دریچه، بای پس و سایر حوزه‌های مغز و اعصاب و نورولوژی کاربرد درمانی داد و یکی از مصارف آن در آینده نزدیک برای درمان چاقی است.

به گفته وی به علت تغییر سبک زندگی و تغییرات محیطی میزان چاقی در کشور بویژه در سنین پایین تر رو به تزاید است و تقریبا 80 درصد افراد برای درمان چاقی خود نیاز به انجام عمل لاپاراسکوپی خواهند داشت.

وی با بیان این که اکنون یک یا 2 درصد افراد جامعه از چاقی مفرط رنج می برند، عنوان کرد: متاسفانه به علت رشد چاقی و سبک زندگی از نرم جهانی فاصله گرفته ایم و لازم است تا فرهنگ استفاده از جراحی لاپاراسکوپی را برای درمان افراد مبتلا به چاقی مفرط نهادینه کنیم.

زالی افزود : البته افراد باید آگاهی های لازم را داشته و از هر گونه تبلیغات اغواء کننده دوری کنند.

جنبه نقاهتی کوتاه حاصل اعمال لاپاراسکوپی

رییس کل سازمان نظام پزشکی در بخش دیگری از سخنان خود به مزایای استفاده از اعمال لاپاراسکوپی برای درمان بیماری ها اشاره کردو گفت: گسترش اعمال لاپاراسکوپی در نظام سلامت که با مشکلات اقتصادی متعددی روبه رو است بسیار موثر بوده و حتی به نفع بیماران خواهد بود.

وی افزود: اقامت بیمارستانی هزینه زیادی را برای خانوارها به همراه دارد بنابراین باید به سمتی حرکت کنیم تا شرایط مناسب تری برای بیماران فراهم شود و بستر اقتصادی نیز تسهیل شده و شاهد کاهش بستری بیمارستانی باشیم.

زالی با بیان فواید استفاده از روش لاپاراسکوپی برای درمان بیماری ها اذعان داشت: احتمال عفونت کمتر ، اسکار کمتر که گاهی اوقات بر روابط اجتماعی بیمار تاثیر گذار است، کاهش مصرف آنتی بیوتیک و سایر داروها و ریکاوری سریع تر از جمله مزایای این روش جراحی است.

وی با اشاره به این که مصرف دارو و میزان خونریزی بیمار در این روش جراحی ، بطور چشمگیری کاهش دارد، خاطرنشان کرد :البته لاپاراسکوپی سرجری بدون عارضه نیست اما نکته مهم این است که در این روش می توان با استفاده از رباتیک سرجری بسیاری از محدودیت ها را از بین برد.

لینک مطلب

پاسخ دهید