20 راز بزرگ حل نشده علم (بخش سوم)

0

20 راز بزرگ حل نشده علم (بخش سوم)

در هفته های گذشته و در دو بخش جداگانه به بررسی رازهای بزرگ حل نشده علم پرداختیم (بخش اول و بخش دوم). موارد اشاره شده البته تنها بخشی از اسرار ناشناخته علوم را تشکیل می دهند و شاید با حل کردن هر یک از آنها، علاوه بر پاسخ دادن به تعداد بسیار زیادی سوال های مختلف، بیشمار سوال جدید نیز به وجود آید. در هر صورت این پیچیدگی ها هم باعث نمی شود دانشمندان از تلاش برای رمزگشایی از رازهای آفرینش نا امید شوند. در ادامه با ما همراه باشید با بررسی بخش سوم از 20 راز بزرگ حل نشده علم.

باقیمانده لیتیم کجاست؟

در بخش های ابتدایی آفرینش عالم و پس مهبانگ، دمای عالم به شدت بالا بوده و ایزوتوپ های مختلفی از هیدروژن، هلیم و لیتیم در مقیاس عظیمی ساخته می شدند. از این سه مورد، هیدروژن و هلیم هنوز هم به وفور یافت می شوند و می توان گفت تقریبا تمامی جرم عالم را تشکیل می دهند. با این حال درباره لیتیم تنها شاهد وجود یک سوم از آنچه می بایست وجود داشته باشد هستیم. نظریات مختلفی درباره علت کمتر بودن مقدار لیتیم در عالم مطرح شده است و شاید جدیدترین آنها به نقش بوزون هایی به نام آکسیون و یا گیر افتادن لیتیم در هسته ستارگان اشاره داشته باشند که تلسکوپ های امروزی ما قادر به کشف آن نیستند. با این حال و با وجود نظریات بسیار زیاد، هنوز پاسخی قطعی به این پرسش داده نشده است.

دیگران کجا هستند؟

احتمالا آشنا ترین سوالی که به ذهن همه انسان ها در طول تاریخ رسیده آن است که آیا ما در این عالم بزرگ تنها هستیم؟ جهان قابل مشاهده برای ما، کره ای به شعاع 92 میلیارد سال نوری است که در آن میلیاردها ستاره، کهکشان و سیاره وجود دارد. اما حتی با این عظمت هم تنها نشانه های حیات بر روی کره آبی زمین وجود دارند. از نظر ریاضی احتمال اینکه ما تنها موجودات زنده در عالم باشیم آنقدر کوچک است که می توان آن را نزدیک به صفر در نظر گرفت. اما با این حال هنوز هیچ نشانه ای از موجودات فرازمینی دریافت نشده است. در این زمینه برخی عنوان می کنند که ما قادر به برقراری ارتباط با موجودات هوشمند خارج از کره زمین نیستیم و برخی دیگر نیز بر این باورند که آنها تمایلی به برقراری ارتباط با ما ندارند. در هر صورت به نظر می رسد هنوز سال ها تا رسیدن به پاسخ این پرسش زمان نیاز باشد.

ماده تاریک از چه چیزی ساخته شده است؟

بیش از 80 درصد جرم عالم را چیزی به عنوان ماده تاریک تشکیل می دهد. در واقع عنوان کردن این “چیز” به نام ماده تاریک نه به دلیل رنگ آن، بلکه به دلیل ماهیت ناشناخته اش می باشد. ماده تاریک از خودش هیچ نوری بازتاب نمی دهد و با وجود اینکه بیش از 60 سال از اولین نظریات درباره آن می گذرد، هنوز هیچ گونه اطلاعاتی درباره ماده تاریک وجود ندارد. بسیاری از دانشمندان بر این عقیده اند که ماده تاریک تشکیل شده از ذراتی با جرم بالا و در حال اندرکنش با یکدیگر است که به WIMP معروف هستند و می توانند جرمی 100 برابر پروتون داشته باشند اما در عین حال هیچ برهمکنشی با مواد باریونی انجام نمی دهند که دستگاه های سنجش و ردیابی دانشمندان را تشکیل می دهند. ماده تاریک چیست؟ هیچکس نمی داند.

در هم تنیدگی کوانتومی

حتی خواندن اسم این مورد هم می تواند باعث سردرد شود. کوانتوم و پدیده های مرتبط با آن از جمله مواردی هستند که هنوز هم نمی توان به خوبی آنها را درک کرد. اما شاید بزرگترین سوال درباره کوانتوم که می تواند منجر به حل شدن بسیاری از سوال های دیگر شود، دلیل وجود و اتفاق پدیده ای به نام در هم تنیدگی کوانتومی (Quantum Entanglement) است. اگر بخواهیم ساده تر توضیح دهیم باید اینطور اشاره کنیم که در هم تنیدگی در تمام سیستم هایی که دارای اجزایی در فاصله های بسیار دور از هم قرار دارند و دارای تاریخچه ای مشترک هستند رخ می دهد. اندازه گیری هر یک از بخش ها قادر است بخش دیگری را که حتی در فواصل بسیار دور قرار دارد تغییر داده و باعث نتیجه های متفاوت از آن شود. در هم تنیدگی یک حقیقت فیزیکی است که با وجود پرسش برانگیز بودن، شواهد بسیار زیادی درباره صحت آن وجود دارند. بر اساس این پدیده، زمان، فضا و جاذبه همگی بخش هایی از یک شبکه بزرگ در هم تنیده کوانتومی هستند. به نظر می رسد برای درک این یک مورد به چیزی فراتر از پیشرفت علمی نیاز داشته باشیم.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید