205 حاجی “پاکستانی” در سال خونین حج جان باختند

0

خبرگزاری میزان – وزیر امور مذهبی از جان باختن بیش از 200 حاجی پاکستانی در مراسم حج امسال در حوادث مختلف از جمله حادثه منا و سقوط جرثقیل در بیت‌الحرام خبر داد.

205 حاجی به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، “سردار محمد یوسف” وزیر امور مذهبی پاکستان در گفت‌وگو با مقامات کمیته پارلمانی در امور مذهبی این کشور در اسلام‌آباد گفت: همچنان 7 حاجی پاکستانی مفقود هستند و هیچ اطلاعی در مورد آن‌ها در دست نیست.
 
وزیر امور مذهبی پاکستان اظهار داشت: 102 تبعه پاکستانی در حادثه منا، 6 نفر در حادثه سقوط جرثقیل و 97 حاجی دیگر نیز به دلیل مرگ طبیعی در دوران اعمال حج امسال در عربستان کشته شدند.
 
وی گفت: وزارت امور مذهبی پاکستان برای کمک به خانواده‌های قربانیان پانصد هزار روپیه (حدود 4 هزار و 800 دلار) تخصیص داده است.
 
وزیر امور مذهبی پاکستان در پاسخ پرسشی در مورد جان باختن 97 حاجی پاکستانی در عربستان گفت: اکثریت حجاج پاکستانی بزرگسالان بودند و وضعیت بهداشتی خوبی نداشتند.
 
سردار محمد یوسف افزود: انتظامات حج از سوی وزارت امور مذهبی پاکستان مطمئن کننده بوده و برای سال آینده از این بهتر خواهد بود.
 
وی گفت: هیچ یکی از حجاج پاکستانی در مورد اقامت، خوراک و سایر لوازمات در عربستان شاکی نشده‌اند.
 
این در حالی است که حجاج پاکستانی در گفت‌وگو با رسانه‌های این کشور گفتند که بی‌توجهی مقامات عربستان نسبت به حجاج نگران کننده است و حادثه منا نیز به‌دلیل عدم مدیریت مناسب به وقوع پیوست.
 
یکی از حجاج پاکستانی در ویدیوی منتشر شده گفت که “در عربستان از هر لحاظ اذیت شدیم. باوجود گرمای شدید هوا، کمبود آب بسیار آزار دهنده بود، سایه‌ای وجود نداشت، حتی پنکه‌ای در کمپ‌های حجاج نبود، برای وسایل نقلیه به ویژه قطار باید بیش از چهار ساعت در آفتاب منتظر می‌ماندی، مسئولان عربستانی هیچ مدیریتی دراین موارد نداشتند.”
 
حاجی دیگر می‌گوید که بیشتر حجاج زن و مرد به دلیل گرمای هوا بیهوش می‌شدند و برخی از آن‌ها به همین دلیل فوت کردند اما عرب‌ها آمبولانس آماده‌ای برای این افراد نداشتند.
 
این حاجی پاکستانی تأکید می‌کند که بی‌توجهی مقامات عربستان نسبت به حجاج بسیار نگران‌کننده است.
 
دولت اسلام‌آباد پوشش خبری از حجاج پاکستانی و عملیات حادثه منا را نیز در کشورش ممنوع اعلام کرده بود.
 
انتهای پیام/

خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید