25 سال زندگی با کولاک: شرکت Blizzard به ربع قرن حیات خود رسید

0

25 سال زندگی با کولاک: شرکت Blizzard به ربع قرن حیات خود رسید

این روز ها شناختن شرکت Blizzard کار چندان دشواری به نظر نمی رسد. تنها کافی است تا نام آثاری نظیر World of Warcraft یا Hearthstone به میان بیاید تا خیلی زود تمامی علاقمندان دنیای بازی های کامپیوتری نام سازندگان سرشناس این آثار را بر زبان بیاورند. اما شاید بسیاری از هواداران آثار تولید شده به دست شرکت Blizzard از این موضوع بی خبر باشند که این شرکت روز گذشته سالگرد تاسیس 25 سالگی خود را جشن گرفت و به همین زودی ربع قرن از حیات آن گذشت.

 شرکت Blizzard در هشتم فوریه ی سال 1994 میلادی به دست سه دوست و همکلاسی به نام های مایکل مورهایم ، فرانک پیرس و آدام اَدهم تاسیس شد. البته این شرکت در بدو تاسیس خود با نام Silicon & Synapse شناخته می شد که هم اکنون شاید حتی موسسان این شرکت هم با نام مذکور کاملاً غریبه باشند! اعضای شرکت Blizzard در قالب نام Silicon & Synapse تنها به طراحی و تولید سه بازی کامپیوتری پرداختند که از میان آن ها تنها نام بازی The Lost Vikings در ذهن بسیاری از هواداران قدیمی دنیای بازی های کامپیوتری به یادگار باقی مانده است. در سال 1994 سازندگان بازی The Lost Vikings تغییر نام یافتند و از نام کم جاذبه ی Silicon & Synapse به همان نامی تبدیل شدند که هم اکنون با آن شناخته می شوند. و نخستین بازی ساخته شده توسط این شرکت در قالب نام Blizzard نیز درست در همان سال به بازار آمد. بازی Black Thorne که در میان بازی دوستان با نام Black Hawk نیز شناخته می شد و شخصاً خاطرات بسیار شیرینی از تجربه ی این بازی بر روی کنسول سوپر نینتندو در ذهن دارم. با این حال و با وجود ساخته شدن اثر با کیفیتی نظیر بازی Black Thorne هنوز هم کمتر گیمری در آن زمان شرکت Blizzard را می شناخت. اما این امر چندان به درازا نیانجامید. چرا که در همان سالی که بازی Black Thorne توجه علاقمندان عناوین اکشن را به خود جلب کرد، نخستین عنوان از سری بازی های وارکرفت با نام Warcraft: Orcs & Humans نیز به بازار عرضه شد و دنیای علاقمندان به سبک استراتژی را به شکل تمام و کمال به تسخیر خود در آورد. می توان گفت که تولید بازی Warcraft: Orcs & Humans مسیر حرکت اعضای شرکت Blizzard را به کلی تغییر داد و زمینه ساز رسیدن این شرکت به جایگاهی شد که هم اکنون به آن تکیه زده است. پس از ساخت این بازی خیلی زود نوبت به عرضه ی نسخه ی دوم آن یعنی Warcraft 2 : Tides of Darkness به بازار شد و تنها یک سال پس از آن یعنی در سال 1996 میلادی انتشار بازی Diablo خود سبب ساز پیدایش سبکی کاملاً جدید در دنیای بازی های کامپیوتری گردید. تا جایی که هم اکنون تمامی علاقه مندان دنیای بازی های کامپیوتری عناوین سبک اکشن – نقش آفرینی با زاویه ی دوربین ایزومتریک را تحت نام شبه دیابلو می شناسند.

 blizzard

پس از ساخت یکی دیگر از آثار جریان ساز شرکت Blizzard یعنی نخستین عنوان از سری Star Craft در سال 1998 میلادی ، شرکت Blizzard تا سال 2004 میلادی دیگر به سراغ ساخت IP جدیدی نرفت و تمام تمرکز خود را بر روی انتشار نسخه هایی تازه از سه عنوان صاحب نام و پر مخاطب وارکرفت ، استار کرفت و دیابلو قرار داد. در واقع سال 2004 میلادی را شاید بتوان نقطه عطف دوم شرکت Blizzard قلمداد کرد. چرا که در این سال علاقمندان عناوین آنلاین شاهد تولد یکی از خط شکنان سبک چند نفره ی کلان آنلاین یعنی بازی World of Warcraft بودند. پس از تولید این اثر تمام هم و غم و تمرکز اصلی شرکت Blizzard بر روی توسعه ی این بازی قرار داده شد تا این که در سال 2010 میلادی بالاخره هواداران عناوین صاحب نام شرکت Blizzard در سبک استراتژی توانستند با دومین شماره از سری استار کرفت دیدار نمایند. پس از این بازی نوبت به ساخت نسخه ی سوم از سری دیابلو رسید و دو سال پس از این اتفاق یعنی در سال 2014 میلادی هم هواداران آثار شرکت Blizzard شاهد ساخت IP جدیدی به نام Hearthstone شدند که پسوند Heroes of Warcraft را به دنبال نام خود یدک می کشید و به نوعی ارتباط خود با مجموعه بازی های وار کرفت را به رخ می کشید. در واقع پس از ساخته شدن نخستین عنوان از سری بازی های استراتژی وارکرفت ، تمامی آثار شرکت Blizzard (به استثنای دو سری استار کرفت و دیابلو) به طور کامل وامدار این بازی بودند و هر کدام از آن ها به نوعی با دنیای بی انتهای وارکرفت رابطه داشتند. در حقیقت این سری بازی های وارکرفت بود که توانست شرکت Blizzard را به شهرت و محبوبیتی که در حال حاضر از آن برخوردار است برساند و کاری کند تا این شرکت هم اکنون میلیون ها هوادار در سر تا سر جهان داشته باشد و به برگزاری همایش های سالانه و پر مخاطبی نظیر بلیز کان بپردازد. در طول یکی دو سال اخیر نیز شاهد ساخته شدن آثار تازه ای نظیر Heroes of the Storm و Overwatch از سوی شرکت Blizzard بودیم که هر کدام از آن ها بر روی جلب نظر بخشی از هواداران عناوین آنلاین تمرکز یافته اند و می روند تا محبوبیت شرکت Blizzard در دنیای بازی های کامپیوتری را دو چندان سازند. به هر حال شرکت Blizzard با نو آوری های فراوانی که در طول ربع قرن حیات خود در دنیای بازی های کامپیوتری به ارمغان آورد توانست به یکی از تاثیر گذار ترین ، با صلابت ترین و محبوب ترین فعالان حاضر در عرصه ی بازی سازی تبدیل شود و میراث گران بهایی را در این راه از خود به جا بگذارد.      

google

facebook

insta

twitter

telegram

 

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید