3 برنامه وزارت بهداشت برای کنترل ایدز در کشور

0

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از اجرای سه برنامه این وزارتخانه برای کنترل ایدز در کشور خبر داد.

محمد مهدی گویا رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی  در خصوص برنامه‌های وزارت بهداشت برای جلوگیری از گسترش ابتلا به ایدز گفت: با توجه به جوانی جمعیت کشور یکی از اقدامات وزارت بهداشت برای کنترل ایدز اطلاع رسانی بیشتر طی 2 سال اخیر برای افراد مرتبط با این بیماری به ویژه پزشکان است.

وی افزود: تشویق افراد به انجام مشاوره با 2 هدف تغییر الگوی رفتاری جامعه و انجام آزمایش تشخیص ایدز از جمله برنامه‌های وزارت بهداشت برای کنترل شیوع ایدز در کشور است.

گویا تاکید کرد: آزمایش سریع تشخیص ایدز در بسیاری از مراکز انجام می‌شود که صد در صدی نیست بلکه به عنوان آزمایش اولیه تشخیص این بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرد، اگر جواب مثبت باشد فرد باید برای انجام آزمایش‌های دقیق تر مراجعه کند.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در خصوص برنامه‌های کنترل ایدز در مادران باردار بیان کرد: انجام آزمایش تشخیص ایدز در مادران باردار در مناطق پر خطر که میزان ابتلا به این بیماری بیشتر است و درمان در همان مراحل اولیه از مهمترین برنامه‌های وزارت بهداشت است.

وی در خصوص دلیل اهمیت این برنامه عنوان کرد: از آنجایی که تعداد زیادی از افراد مبتلا به ویروس HIV از این موضوع اطلاع ندارند، کنترل این ویروس در زمان بارداری مادر و جلوگیری از انتقال آن به نوزاد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید