40 درصد مرگ‌های حین اعمال جراحی غیرقلبی بر اثر مشکلات قلبی رخ می‌دهد

0

دبیر انجمن آترواسکلروز ایران گفت: حدود 40 درصد مرگ‌های حین اعمال جراحی غیر قلبی بر اثر مشکلات قلبی اتفاق می‌افتد.

مسعود اسلامی دبیر علمی سمپوزیوم هیپرتانسیون شریانی و مشاوره‌های قلب و عروق در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی  در خصوص دو موضوع مهم مشاوره‌های قلب و عروق و نکات عملی و تازه‌های درمان بیماری فشار خون بیان کرد: موضوع نخست مربوط به مشاوره‌های قلبی است که متخصصان قلب قبل از اجازه عمل جراحی باید ارائه بدهند. در سالهای اخیر اعمال جراحی غیرقلبی مثل جراحی شکمی، سینه، اعمال جراحی اعصاب عمدتا در سنین بالا صورت می‌گیرد، چون سن متوسط جامعه درحال افزایش است، بنابراین بروز عوارض قلبی هم خود به خود افزایش می‌یابد.

اسلامی تصریح کرد: بنابراین بیماران قبل از عمل جراحی، باید از نظر قلبی بررسی شوند تا در صورت مشکل قلبی، وضعیت آنها تا حد امکان، کنترل شود و بعد، عمل جراحی با خطر کمتری برای آنها انجام شود.

وی بیان داشت: دومین مبحث در مورد نکات عملی و مهم در بیماری فشار خون است و در مورد افراد مبتلا به بیماری فشار خون که با وجود مصرف دارو، فشارخونشان کنترل مناسبی نمی شود، بحث و تبادل نظر خواهد شد.

دبیر علمی سمپوزیوم هیپرتانسیون شریانی و مشاوره‌های قلب و عروق اظهار کرد: کنترل مناسب به معنای این است که فشار خون با درمان دارویی به کمتر از 14 روی 9 برسد که وقتی این اتفاق نمی افتد، باید علل آن و راه های کنترل مناسب فشار خون فرد بررسی شود.

وی بررسی علل و درمان بیماری فشار خون در افراد جوان را از دیگر مباحث این سمپوزیوم پزشکی عنوان کرد و گفت: به طور معمول انتظار داریم بیماری فشار خون در افراد بالای 50 سال بروز پیدا کند، ولی گاهی جوانان زیر 35 سال هم دچار این بیماری می‌شوند که بررسی علل و درمان آنها با افراد مسن فرق می‌کند.

اسلامی خاطر نشان کرد: کنترل فشار خون در حاملگی نیز در این سمپوزیوم مطرح می‌شود. بعضی اوقات، زنان باردار دچار فشار خون می‌شوند که بسیار خطرناک است و تشخیص و درمان آن اهمیت زیادی دارد.

وی از فشار خون بالا به عنوان یکی از مهم ترین علل سکته‌های مغزی یاد کرد و گفت: کنترل فشار خون بیمارانی که سکته مغزی کرده و فشار خون دارند، بسیار مهم است از همین رو، درباره این موضوع نیز در این سمپوزیوم یک روزه بحث خواهد شد.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید