5 تصور کاملا نادرست درباره فضا

0

5 تصور کاملا نادرست درباره فضا

کهکشان و یا به عبارتی بهتر، فضای خارج از جو کره زمین همواره زمینه ای جذاب برای انسان ها بوده است. علاوه بر تعداد بسیار زیاد دانشمندانی که درباره ستارگان، سیاره ها و فضای خارج از جو زمین مطالعه می کنند، بسیاری از مردم نیز به دانستن حقایقی از این جهان بی کران علاقمند هستند. به همین منظور برنامه های تلویزیونی و مستندهای گوناگونی ساخته شده اند و علاوه بر آن فیلم های هالیوودی نیز نقش پررنگی در زمینه افزایش اطلاعات افراد ایفا کرده اند. با این حال موارد نادرستی هم وجود دارند که به تدریج به یک باور عمومی تبدیل شده اند. در ادامه با ما همراه باشید تا با 5 مورد از تصورات نادرست درباره فضا آشنا شویم.

عطارد گرم ترین سیاره در منظومه شمسی است

این تصور شاید به این دلیل به وجود آمده باشد که عطارد نزدیک ترین سیاره منظومه شمسی به خورشید است و در نتیجه به نظر می رسد هر چه یک جسم به منبع گرما نزدیک تر باشد پس گرم تر است. اما این مورد حداقل درباره عطارد صدق نمی کند. در طول روز، دمای سطح عطارد به 420 درجه سلسیوس میرسد اما از آنجا که جو  عطارد بسیار رقیق است قادر به نگهداری گرما نمی باشد و به همین دلیل دما در سمتی که نور به آن نمی تابد تا -153 درجه نیز کاهش پیدا می کند که قطب شمال کره زمین در مقایسه با این دما، چیزی شبیه به ساحل دریا به حساب می آید! اما گرم ترین سیاره در منظومه شمسی زهره است که به دلیل داشتن مقادیر بسیار بالای دی اکسید کربن در جو خود، دقیقا مانند یک گلخانه عظیم عمل می کند و اجازه خروج گرمای حاصل از نور خورشید را نمی دهد و در نتیجه، میانگین دمای آن از 460 درجه سلسیوس کمتر نمی شود.

ماه دارای یک نیمه تاریک است

عبارت “نیمه تاریک ماه” آنقدر در ادبیات و فیلم ها تکرار شده که واقعا تصور می شود ماه یک نیمه کاملا تاریک دارد. اما در واقع باید گفت به دلیل روند خاص چرخش زمین و ماه، همیشه یک طرف آن به سمت زمین است و همین اتفاق باعث به وجود آمدن این تصور اشتباه می شود که طرف دیگر ماه هرگز روی نور خورشید را نمی بیند. ماه هم مانند زمین به دور محور خود می گردد و همه قسمت های سطح آن با نور خورشید آشنا هستند.

زمین گرد است

همه ما در کودکی با این حقیقت آشنا شده ایم که زمین گرد و به صورت کروی است. حتی در کتاب های درسی نیز خوانده ایم که کوپرنیک اولین بار به کروی بودن زمین پی برد و ماژلان نیز با سفر خود به دور دنیا این نکته را ثابت کرد. با این حال زمین آن طور که فکر می کنید هم گرد و کروی نیست. در واقع به دلیل وجود ناهمواری هایی مانند رشته کوه ها و اقیانوس ها بر روی زمین و همچنین حرکت صفحات تکتونیک که باعث ایجاد سخره های زیر زمینی و کاهش ارتفاع کوه ها و بخش های مختلف زمین می شوند و البته این حقیقت که زمین در استوا کمی پهن تر و در قطب ها کمی فشرده تر است، سیاره ما بیش از آنکه شبیه به یک توپ فوتبال یا بیلیارد باشد، بسته به توانایی تخیل شما چیزی شبیه به یک سیب زمینی نا همواره یا گلابی است.

انسان خارج از جو زمین در صورت استفاده نکردن از لباس های مخصوص در کسری از ثانیه منفجر خواهد شد

این تیتر طولانی نتیجه تصورات اشتباهی است که عمدتا به دلیل نمایش در فیلم های هالیوودی در ذهن کاربران ایجاد شده است. در واقع باید گفت با وجود اختلاف فشار درون و بیرون بدن خارج از جو کره زمین، فشار بسیار زیادی به دیواره رگ ها و به خصوص رگ های ظریف مغزی خواهد آمد که باعث آسیب های جدی در این شرایط می شوند. با این حال تصور منفجر شدن بدن انسان آن هم در چند ثانیه کاملا اشتباه است. جالب است بدانید حتی اگر یک فضانورد به مدت 30 ثانیه بدون تجهیزات مخصوص هم خارج از جو زمین قرار بگیرد اتفاق خاصی به جز سر درد و گرفتگی شدید اعضای بدن برای او رخ نخواهد داد و حتی بعد از این هم اعضایی مانند استخوان ها به شدت در برابر فشار داخلی مقاومت می کنند و شاید بتوان گفت مرگ در اثر کمبود اکسیژن محتمل تر از انفجار اعضای بدن است.

خورشید زرد است

معمولا از همان سنین کودکی و از روی نقاشی ها می توان این طور برداشت که خورشید زرد رنگ است. حتی می توان این طور ادعا کرد که برای مثال هنگام غروب و با مشاهده خورشید شاهد یک کره زرد رنگ یا زرد نزدیک به نارنجی هستیم. اما در حقیقت این تصور کاملا اشتباه است. بنابر اصول فیزیک، یک جسم با افزایش دما از خود نور گسیل می کند که در ابتدا در طیف قرمز و به تدریج به سمت رنگ سفید متمایل می شود و گرم ترین جسمی که بتوانید تصور کنید رنگی کاملا سفید دارد و این حقیقت درباره خورشید نیز صادق است. اما اینکه چرا خورشید با وجود سفید بودن، به چشم ما زرد رنگ به نظر می رسد به دلیل شکست متفاوت طیف های رنگی نور سفید است. جو زمین دقیقا مشابه یک منشور نور سفید خورشید را تجزیه می کند و با توجه به شرایط، بخش زرد رنگ (و رنگ های نزدیک به قرمز و نارنجی) آن تقریبا بدون اتلاف به زمین و به چشم ما می رسد در حالی که سایر رنگ ها مانند سبز هرگز شانس رسیدن به چشم انسان ها را پیدا نمی کنند. اگر توفیق مشاهده خورشید خارج از جو زمین را پیدا کنید حتما خواهید دید که این ستاره زیبا کاملا سفید رنگ است.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید