5 درصد هزینه‌های نظام سلامت به بیماران دیابتی اختصاص دارد

0

معاون آموزشی وزارت بهداشت از صرف 5 درصد هزینه‌های آموزشی وزارت بهداشت برای بیماران دیابتی خبر داد.

دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی  در خصوص وضعیت دیابت در کشور و بیشترین مشکلات بیماران دیابتی گفت: دیابت بیماری بسیار شایع در کشور است که بالای 5 میلیون نفر در کشور به دیابت مبتلا هستند. کودکان دیابتی باید 4 تا 5 بار انسولین بزنند و کنترل قند خون داشته باشند. ورزش تا حدی می‌تواند به کنترل دیابت کمک کند.

وی افزود: افرادی که سالیان زیادی به دیابت مبتلا هستند باید مانیتورینگ شوند و عوارض بیماری مورد بررسی قرار گیرد و متوسط قند خون آنها اندازه گیری شود‌. 40 تا 50 بار بیماری از عوارض دیابت است که می‌تواند مشکلات و هزینه‌های مستقیم و غیر مستقیم در برداشته باشد.

وی در ادامه گفت: یک تا پنج درصد هزینه‌های نظام سلامت صرف دیابت می‌شود که حدود 9 درصد آن صرف عوارض آن می‌گردد. هزینه‌های مستقیم یعنی زمانی که بیمار به علت بیماری از لحاظ شغل دچار آسیب می‌شود. خوشبختانه کنترل دیابت در کشور رو به بهبود است و مراکز توسعه در حال افزایش می‌باشند.

وی در خصوص میزان حمایت بیمه از بیماران دیابتی عنوان کرد: انسولین و برخی داروهای عمومی مورد حمایت بیمه قرار دارند ولی با توجه به اینکه داروهای جدید وارد بازار می‌شوند بهتر است که بیمه‌ها هم تجدید نظر داشته باشند و میزان حمایت خود را از بیماران دیابتی افزایش دهند.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید