5 دلیل که نشان میدهد پیاده‌روی بهترین راه تمرکز ذهن است

0

5 دلیل که نشان میدهد پیاده‌روی بهترین راه تمرکز ذهن است

به طور کلی به فنون تسلط بر ذهن، مدیتیشن میگویند. همه ما از مزایای آن بسیار شنیده ایم. استرس و اضطراب کمتر، بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن، کاهش درد از مزایای مدیتیشن است. حالا به تازگی دانشمندان کشف کردند که مدیتشن باعث افزایش سلول های خاکستری مغز میشود که این نیز منجر به عملکرد بهتر حافظه، ثبات عاطفی و رفتار سنجیده میشود. اما بهترین تکنیک برای مدیتیشن چیست؟ آسانترین راه برای دستیابی به این مزایا کدام راه است؟

 

تکنیک های رایج مدیتیشن مانند نشستن در سکوت و تمرکز بر تنفس شاید برای همه عملی نباشد. حتی اگر در خانه با افراد دیگری زندگی میکنید پیدا کردن سکوت واقعی عملا غیر ممکن است. ما جایگزین بهتری برای شما معرفی میکنیم که آن چیزی نیست جز پیاده روی! بنا به پنج دلیل پیاده روی بهترین نوع مدیتیشن است. اما این پنج دلیل چیست؟

1. پیاده روی ذهن شما را پاک میکند

راه رفتن به طور طبیعی باعث آرام شدن ذهن میشود. شاید در ابتدای پیاده روی به همه چیز مثل کارهای روزانه، خرید، پزداخت قبض و.. فکر کنید اما بعد از مدتی بر روی ریتم حرکت خود تمرکز میکنید و این باعث خالی شدن ذهن از دغدغه ها میشود. همچنین گوش دادن به موسیقی بدون کلام در هنگام پیاده روی حس آرامشی را بوجود میاورد که سخت میتوان مشابه آن را جای دیگری یافت.

2. تقریبا در هر مکانی که باشید میتوانید پیاده روی کنید

مدیتیشن نیاز به یک نقطه آرامی دارد که شما بتوانید در آن تنها باشید. اما پیاده روی در هر نقطه ای عملی است. نیاز به رفتن به کوه یا جنگل و.. نیست و در شهرهای شلوغ هم امکانپذیر است. مهمترین فاکتور این است که شما تنها باشید حتی اگر از لحاظ جسمی تنها نیستید. به موزیک گوش دهید اما تلفن خود را در حالت پرواز (Airplane Mode) قرار دهید و نه ایمیل چک کنید و نه اسمس. به ذهن خود اجازه دهید که فقط برروی پیاده روی تمرکز کند و در طول مسیر دچار حواس پرتی نشود.

3. پیاده روی باعث تحرک بدن شما میشود

یکی از معایب تکنیک های سنتی مدتیشن این است که بدن انسان در وضعیت ثابتی است. در این حالت بدن ممکن است در ناحیه ای دچار درد شود یا بطور مثال عضوی ناگهان نیاز به خارش داشته باشد. پیاده روی با یک ریتم ثابت و بدون هرگونه حواس پرتی تنها اجازه تمرکز بر روی ذهن را میدهد. همچنین به دلیل تولید اندورفین (هورمون تولید شده توسط ورزش) ذهن در جهت مثبت تری تامل میکند.

4. پیاده روی شما را به طبیعت متصل میکند

مطالعات نشان داده است که در ارتباط بودن با طبیعت از طریق پیاده روی، باغبانی و یا مراقبت از حیوانات باعث بهبود خلق و خوی افراد میشود همچنین استرس، اضطراب و افسردگی را کاهش میدهد. پیاده روی بهترین فرصت برای انجام اینکار است. اگر در شهر زندگی میکنید میتوانید به پارک بروید. حتی اگر آب و هوای شهر آفتابی نباشد میتوانید از احساس باد و باران روی پوست خودتان لذت ببرید. به یاد داشته باشید که بودن در طبیعت به ما یادآوری میکند که چه کسی هستیم. طبیعت ما را به جهان وصل میکند.

5. پیاده روی به شما زمانی برای دور بودن میدهد

هنگام پیاده روی شما این فرصت را دارید که برای مدتی از مساله ای که باعث آزار شما بوده دور باشید. اینکار باعث پاکسازی ذهن شما میشود و برای مدتی به آن مشکل فکر نمیکنید و بعد از آن با یک دید تازه به موضوع نگاه میکنید. در اینگونه موارد هنگامی که به خانه برمیگردید دیدگاه کاملا متفاوتی نسبت به زمانی که از خانه خارج میشوید دارید. بسیار آرامتر و دقیق تر و آماده برای یک شروع دوباره هستید.

برای اطلاع از جدیدترین اخبار دنیای دیجیتال، قیمت انواع قطعات سخت افزاری و تجهیزات الکترونیکی، آگاهی از اخبار مرتبط با تکنولوژی از جمله نوسان قیمت ارز، تصاویر، ویدئوها و مطالب آموزشی اختصاصی به کانال تلگرام وب سایت سخت افزار بپیوندید: telegram.me/sakhtafzarmag

وب سایت سخت افزار

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید