5 رازی که اقتصاد لندن را از برکسیت نجات داد

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، شهر فردا به نقل از روزنامه تلگراف نوشت: انگلستان در موضوع خدمات مالی در جهان پیشرو است، یعنی جلوتر از سنگاپور و هنگ کنگ و بالاتر از اروپایی‌ها و حتی نیویورک. گرچه  برخی واکنش ها به نتیجه همه پرسی خروج اتحادیه اروپا، ناگهان این جایگاه را  در معرض خطر قرار داده است. اما شواهد نشان می دهد که لندن همچنان سرآمد باقی خواهد ماند. در این مقاله به دلایل این امر می پردازیم:

1. مزایای ذاتی

شبکه خدمات مالی و حرفه ای بریتانیا  گسترده است و ایجاد این شبکه در جای دیگر در اروپا  بسیار سخت خواهد بود. انگلستان دارای قویترین بخش خدمات مالی به دلیل تاریخ، منطقه زمانی، زبان، تخصص و خواستگاه فرهنگی لندن است. این مسئله تغییر نخواهد کرد.

5 رازی که اقتصاد لندن را از برکسیت نجات داد

2. رقابت پذیری

با توجه به سالنامه جهانی مالی که به صورت سالانه منتشر می شود، شهر لندن موفق به کسب 800 امتیاز از 1000 امتیاز شده است. نزدیک ترین رقبای اروپایی این شهر، لوکزامبورگ در جایگاه پانزدهم با 698 امتیاز و فرانکفورت جایگاه نوزدهم، با 689 امتیاز قرار دارند.

شرکت های مالی مانند صندوق “اسکای بریج کپیتال” و بانک “ولز فارگو” (که به تازگی اعلام کرد که نزدیک به 400 میلیون دلار در دفتر جدید خود در لندن سرمایه گذاری میکند) از قابلیت رقابت پذیری بریتانیا استفاده می کنند و اکثریت قریب به اتفاق مدیران صندوقهای مالی مستقر در بریتانیا می گویند که به این کار ادامه خواهند داد.

3. نوار قرمز

برکسیت شانس انگلستان برای فرار از قوانین سخت و سنگین اتحادیه اروپا را افزایش می دهد. به عنوان مثال، قانون مالیات بر پاداش بانکداران،  می تواند موجب افزایش حقوق ها شود و “بانک انگلستان” این امر را موجب وخیم شدن وضعیت بانک ها و سیستم مالی این کشور عنوان می داند.

مجازات سرپیچی از قوانین اتحادیه اروپا نیز مخصوصا برای مدیران بانکها بسیار شدید و پیچیده است – برخی مدیران در حال حاضر حتی  به آموزش خواندن و نوشتن به کودکان بی سواد محکوم شده اند.

4. پاسپورتینگ

پاسپورتینگ به معنای اعطای حق به شرکتهای ثبت شده در منطقه اقتصادی اروپا (EEA) برای انجام کسب و کار در هر کشور دیگر از این منطقه بدون نیاز به مجوز آن کشور است.

مکانیسمی که با آن شرکت های مالی بریتانیا پس از برکسیت  می توانند خدمات خود در سراسر منطقه اقتصادی اروپا ارائه دهند. اما سازمان “اوراق بهادار و بازارهای سازمان اروپایی” (ESMA) یک طرح مفید ارائه کرده است. قوانین این سازمان در حال حاضر این اجازه را می دهد که مدیران سرمایه گذار در خارج از اتحادیه اروپا به ادامه ارائه خدماتشان به سرمایه گذاران در سراسر اروپا بپردازند. اما در سیستم قبلی نیاز به دریافت مجوز از تک تک کشورهای اروپایی وجود داشت.

5 رازی که اقتصاد لندن را از برکسیت نجات داد

5. مهارت مالی

شرکت های خدمات مالی انگلیس به جذب بهترین سرمایه داران اتحادیه اروپا نیاز دارند. طبق برآوردها،حدود 20 درصد از اتباع بلغاری و رومانیایی در بخش خدمات مالی در انگلیس مشغول به کارند. اخیرا «فیلیپ هاموند» وزیر خزانه داری انگلیس خواستار  برای رفع موانع بروکراتیک و محدودیت های رفت و آمد بانکداران و افراد متخصص  شده است.

نتیجه گیری

در مجموع، برکسیت برای شرکت های خدمات مالی انگلیسی  فرصت های بسیاری را فراهم می کند. موافقت نامه های دوجانبه تجاری می تواند با کشورهای موفق اقتصادی دیگر مانند هنگ کنگ و سنگاپور به این نتیجه برسند. وضعیت لندن به این معناست که انگلستان در یک جایگاه عالی برای رسیدن به توافق با اتحادیه اروپا است؛ زیرا شرکتهای تجاری اتحادیه اروپا می خواهند همچنان به خدمات مالی عظیم بریتانیا دسترسی داشته باشند. بنابر این می توان مشکلات را نادیده گرفت! چشم انداز اقتصادی شهر لندن بسیار روشن باقی خواهد ماند.

/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید