5 میلیون نفر از اتباع افغانستان در حال حاضر آواره‌اند

0

خبرگزاری میزان – رئیس مهاجرین سفارت افغانستان با اشاره به اینکه 5 میلیون نفر از اتباع افغانستان در حال حاضر آواره هستند، گفت: 500 هزار نفر از اتباع افغانستان معلول و یک میلیون نفر از آنها جانباز و شهید شده‌اند.

5 میلیون نفر از اتباع افغانستان در حال حاضر آواره‌اندبه گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، علی مصطفوی عصر دیروز در همایش علمی مهاجرت بیم‌ها و امیدها که در سالن همایش دکتر قربان‌نیا دانشگاه مفید این شهر برگزار شد، با اشاره به اینکه حدود 3 میلیون افغانستانی به ایران مهاجرت کرده‌اند اظهار داشت: هر فردی در کشور خود بیش از کشورهای دیگر دارای عزت و احترام است.
 
وی افزود: کلمه مهاجرت در دین مبین اسلام کلمه مقدسی است، مهاجرت یک امر طبیعی است زیرا که در طول تاریخ شاهد مهاجرت میلیون‌ها انسان‌ از کشوری به کشور دیگر بوده‌ایم.
 
مسئول بخش مهاجرین سفارت افغانستان با اشاره به اینکه شاید یکی از لازمه‌های زندگی و حیات انسان‌ها مهاجرت باشد، گفت: هیچ‌گاه نمی‌توانیم از مهاجرت افراد از کشوری به کشور دیگر جلوگیری کنیم از همین رو باید با پدیده مهاجرت به صورت منطقی برخورد کرد.
 
مصطفوی تصریح کرد: افغانستان سال‌ها قبل به دلیل داشتن منابع طبیعی، آبی و حضور در کشورهای همسایه مورد تجاوز شوروی سابق قرار گرفت و همین امر سبب شد تا اتباع افغانستانی به کشورهای همسایه و اروپایی مهاجرت کنند و بیشترین خسارت را در این دوران افغانستان متحمل شد.
 
وی با اشاره به اینکه 5 میلیون نفر از اتباع افغانستان در حال حاضر آواره هستند، گفت: 500 هزار نفر از اتباع افغانستان معلول و یک میلیون نفر از آنها جانباز و شهید شده‌اند.
 
رئیس مهاجرین سفارت افغانستان خاطر نشان کرد: شوروی سابق در آن دوران در تلاش بود تا امنیت منطقه را برهم بزند که اگر افغانستان در دوران‌های مختلف در برابر دشمنان مقاومت نمی‌کرد امروز منطقه باید هزینه‌های بسیاری را پرداخت می‌کرد.
 
مصطفوی با اشاره به اینکه پدیده تروریسم امروز منطقه را تهدید می‌کند گفت: تروریسم نه تنها امروز افغانستان را تهدید می‌کند بلکه بشریت و جهان را مورد تهدید قرار داده است.
 
وی بیان کرد: اگر مردم در برابر تروریسم مقاومت نکنند به طور قطع هزینه‌های بسیاری را باید پرداخت می‌کنند، امروز اگر افغانستان در برابر طالبان ایستادگی نکند، طالبان به کشورهای دیگر منطقه حمله خواهد کرد.
 
یکی از فعالان دانشجویی نیز در این مراسم گفت: دانشجو در محیط دانشگاه که کوچک شده محیط اجتماع است به انجام فعالیت‌ها و رسالت‌های خود می‌پردازد.
 
‌روح‌الله جوادی ‌با اشاره اینکه دوران دانشجویی دوران تفاوت‌ها است، اظهار کرد: در این دوران دانشجو سرنوشت خود و اجتماع را تغییر می‌دهد.
 
وی افزود: دانشجو در این دوران در مسیر اهداف خود و اجتماع فعالیت می‌کند، رسالت دانشجویی یک رسالت همگانی است که در این راستا در محیط دانشگاه که کوچک شده محیط اجتماع است فعالیت می‌کند.
 
رئیس اسبق کانون شرق نو دانشگاه مفید با اشاره به فعالیت‌های دانشجویی بر اساس آزمون‌ و خطا صورت می‌گرفته است، گفت: دانشجو با انجام فعالیت‌های مختلف و کسب تجربه در محیط دانشگاه در آینده در اجتماع فعالیت خواهد کرد.
 
/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید