7 نکته مهم در زمان استفاده کردن چندین درایو ذخیره سازی در ویندوز

0

امروزه در سیستم های کامپیوتری به خصوص در PC ها، استفاده از ترکیبی از هارد دیسک ها یا ترکیب یک هارد یا چند عدد هارد دیسک به همراه یک درایو SSD، متداول شده است. در این مطلب، نکاتی برای کاربرانی که سیستم های دسکتاپ آنها دارای چندین درایو ذخیره سازی است وجود دارد که با استفاده از آنها میتوان استفاده بهینه تری از سیستم عامل ویندوز داشت. از جمله ترکیب درایوهای ذخیره سازی، انتقال فایل ها و پوشه ها از طریق ابزارهای ذخیره سازی و شخصی سازی کردن مکان دایرکتوری فایل های سیستمی مربوط به سیستم عامل که به آن خواهیم پرداخت.

 استفاده از فضای ذخیره سازی درایوها جهت Mirror کردن درایوها یا ترکیب آنها

در سیستم عامل های جدید مانند ویندوز ۸ یا ویندوز ۱۰، به راحتی میتوان عملیات RAID را جهت ترکیب کردن درایوهای ذخیره سازی یا mirror کردن درایوها استفاده کرد. با استفاده از این ویژگی سیستم عامل میتوانید چندین هارد دیسک را به صورت mirror پیکربندی کنید. با این کار، زمانی که شما اطلاعاتتان را برروی هارد دیسک قرار دهید، این اطلاعات نیز در درایوهای دیگر به عنوان یک نسخه پشتیبان قرار میگیرد. در این صورت زمانی که یکی از هارددیسک ها دچار مشکل فیزیکی شود، شما اطلاعاتتان را از دست نداده و میتوانید از هارد دیسک دیگر به راحتی به همراه اطلاعاتتان، استفاده کنید.

شما میتوانید به جای اینکار، هارددیسک های خود را با یکدیگر ترکیب کنید و دو هارددیسک را به یک فضای یک پارچه تبدیل کنید و از یک فضای یکپارچه استفاده کنید. یکی از مشکلات موجود در این روش این است که در صورتی که یکی از هاردیسک ها دچار مشکل شود، به اطلاعات شما آسیب خواهد رسید، در صورتی که از این روش استفاده میکنید بایستی از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کرده و در یک هارددیسک قابل حمل یا یک فضای ابری، قرار دهید.

به منظور پیکربندی هارددیسک ها به این دو روش بایستی به محیط control panel وارد شده و گزینه storage space را انتخاب کرده و از آنجا یک pool جدید بسازید. در صورتی که تعداد هارددیسک های شما از یک عدد بیشتر باشد، میتوانید یک pool ساخته و نوع پیکربندی هارددیسک ها را انتخاب کنید.

 

تغییر مکان و انتقال فایل ها و پوشه ها

با استفاده از چندین عدد هارددیسک در ویندوز، شما به راحتی میتوانید مکان فایل ها و پوشه های خود را تغییر دهید. بدین منظور روی فایل یا پوشه خود در محیط سیستم عامل راست کلیک کرده و گزینه properties را انتخاب کنید. در قسمت location tab، میتوانید مکان آن فایل یا پوشه مورد نظر را تغییر دهید. با این کار، سیستم عامل مکان فایل ها و اطلاعات شما را به طوری که آن اطلاعات در یک فضای ذخیره سازی دیگر مجددا قابل دسترس بوده تغییر داده و شما میتوانید به آن اطلاعات در فضای دیگر بدون هیچ گونه مشکلی دسترسی داشته باشید.

 

 

استفاده از کتابخانه ها 

درصورتی که قصد داشته باشید از ویژگی کتابخانه ها در سیستم عامل استفاده کنید، بایستی پوشه های موجود در درایوهای دیگر را در یک کتابخانه واحد قرار دهید. برای مثال شما چندین درایو دارید. در هر درایو تعداد زیادی پوشه وجود دارد. هر پوشه شامل تعدادی فایل های تصویری با فرمت های متفاوت است. شما میتوانید همه این پوشه ها را در قسمت video library اضافه کرده و همه فایل های تصویری را در یک کتابخانه واحد مشاهده کنید. یکی از مزایای این روش این است که به راحتی میتوانید فایل تصویری مورد نظر را از میان فایل های تصویری که در درایو های مختلف پراکنده شده است، جستجو کنید.

 

نصب برنامه ها در دیگر فضاهای ذخیره سازی

شما میتوانید directory برنامه هایی که نصب شده اند را نیز تغییر دهید. این موضوع در زمانی که سیستم شما دارای یک عدد درایو SSD با ظرفیت کم و یک عدد هارددیسک با ظرفیت بیشتر است، اهمیت بیشتری پیدا میکند. بدین منظور سرویسی به نام Valve’s steam وجود دارد که با استفاده از آن میتوان این عملیات را انجام داد. به عنوان مثال شما قصد دارید مکان یک بازی نصب شده را به دلیل محدودیت فضای یک درایو تغییر دهید، در این صورت شما با استفاده از این سرویس میتوانید به راحتی directory محل ذخیره سازی بازی را تغییر دهید.

 

ذخیره کردن فایل های صوتی و تصویری برروی درایو با حجم بیشتر و کندتر

در صورتی که سیستم شما دارای یک عدد هارددیسک با ظرفیت زیاد و یک عدد درایو SSD با ظرفیت کم است، بهتر است که فایل های صوتی و تصویری خود را در هارددیسک قرار دهید. با آن که هارددیسک نسبت به SSD کندتر بوده و میزان Access time بیشتری نسبت به SSD دارد، با این حال تماشای فیلم و یا گوش دادن به موسیقی از طریق هارددیسک همراه با تاخیر نبوده و مشکلی ایجاد نمیکند. پس بهتر است جهت استفاده بهینه تر از فضای SSD، فایل های صوتی و تصویری در درایو با حجم و ظرفیت بیشتر قرار داده شود.

 

تغییر مکان پوشه های مربوط به سیستم عامل

شما با داشتن چندین درایو ذخیره سازی قادر هستید که پوشه هایی که به صورت پیش فرض در درایو مربوط به سیستم عامل وجود دارد را نیز بین درایوهای دیگر، جا به جا کنید. برای مثال به جای اینکه شما پوشه Users folder را در مسیر درایو C داشته باشید، میتوانید آن را در مسیر درایو D قرار دهید. شما همچنین میتوانید مکان پوشه هایی نظیر program files, windows و پوشه های سیستمی را نیز تغییر دهید. با این کار ممکن است بعضی از برنامه های نصب شده به درستی کار نکند، ولی برای اکثر برنامه های نصب شده مشکلی پیش نخواهد آمد و میتوانند به درستی کار کنند. بدین منظور شما میتوانید با تغییر در دیسک نصب سیستم عامل خود با استفاده از ابزارهایی نظیر Win Reducer for Windows8 یا RT Se7en Lite for windows7 و مشخص کردن مکان جدید جهت ذخیره شدن پوشه های سیستمی، این کار را انجام بدهید. به کمک این ابزار ها می توانید محل قرار گیری پوشه های مربوط به سیستم عامل را د زمان نصب ویندوز روی کامپیوتر تغییر دهید.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید