7 ویژگی خانواده سالم زیر ذره بین کارشناسان

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، ملاک های داشتن یک خانواده سالم از نظر هر فردی متفاوت است و هر فردی برای خانواده سالم یک سری ویژگی ها و خصوصیاتی را در نظر می گیرد.

از نظر متخصصان حوزه خانواده آگاهی از ویژگی های خانواده سالم به والدین در درک بهتر اصول تربیت مناسب کودکان کمک می کند و اینکه افراد خانواده بر مبنای چه اصولی با یکدیگر رابطه برقرار می کنند بسیار مهم است.

یکی از ملاک های داشتن یک خانواده سالم داشتن طرز فکر و روحیه گروهی است که در این ملاک صمیمیت و خونگرمی فیزیکی و عاطفی در خانواده دیده می شود.

به گفته محققان یکی دیگر از ملاک ها و معیارهایی که خانواده سالم را معرفی می کند سازماندهی است. از این رو والدین و فرزندان مسئولیت های متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند و باید به این ارتباطات و نسبت ها احترام گذاشته شود.

انعطاف پذیری در نقش ها نیز یکی دیگر از نشانه های یک خانواده سالم است. با وجود اینکه نقش اصلی خود را به عنوان والدین حفظ می کنید باید انعطاف پذیر باشید.

کارشناسان حوزه خانواده بر این باور هستند که همدلی و صداقت عاطفی باعث به وجود آمدن احساس واقعی والدینی در کودکان می شود که این نیز یکی دیگر از معیارهای اصلی خانواده سالم به شمار می رود.

یکی از روش هایی که بسیار در محیط خانواده توصیه می شود بازی و شوخی است. بازی و شوخی در بین اعضای خانواده باعث کارکرد مثبت در خانواده می شود و از سوی دیگر همدلی ها را نیز افزایش می دهد.

برقراری ارتباط و حمایت مولفه مهمی در راستای تقویت خانوه سالم و شکل گیری استحکام خانواده معرفی می شود زیرا خانواده های سالم توانایی بیان و صحبت در خصوص احساسات درونی شان را دارند.

معمولا خانواده های سالم به لحاظ اخلاقی و رفتاری نیز چارچوبی را تحت عنوان قوانین خانوادگی برای خود تعریف می کنند این قبیل خانواده ها دارای آیین و تشریفات خاص خود هستند. از این رو آداب و اصول خاصی مانند برپایی آیین های مذهبی، سر یک سفره با هم نشستن برای صرف شام و ناهار و حتی قصه های شبانه را دارند.مواردی که عنوان شد باعث شکل گیری خانواده ای سالم می شودو فرزندان در بهترین محیط آموزشی پرورش پیدا می کنند.

/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

منبع: آستان

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید