75 درصد بار بیماری ها مربوط به بیماری های غیر واگیر است

0

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: 38 میلیون نفر در دنیا سالانه به علت بیماری های غیر واگیر فوت می کنند.

علی اکبر سیاری معاون بهداشت وزارت بهداشت در همایش ملی سلامت در یزد گفت: تمام بیماری های افراد شامل بیماری های واگیر؛ غیر واگیر و آسیب های اجتماعی است که نظام مراقبتی در ایران باید پاسخگوی تمامی اینها باشد.

وی افزود: 38 میلیون نفر در دنیا سالانه به علت بیماری های غیر واگیر فوت می کنند و 75 درصد بار بیماریها مربوط به بیماری های غیر واگیر است؛ بیماری های غیر واگیر ریشه در رفتار ما دارد.

سیاری با اشاره به اینکه 8 عامل خطر در زمینه بیماری های غیرواگیر وجود دارد که 4 مورد آن مربوط به رفتار خود ماست، تصریح کرد: رژیم غذایی ناسالم: ما روزانه 10تا 12 گرم نمک مصرف می کنیم درحالیکه استاندارد مصرف آن 5 گرم است، در خصوص مصرف قند نیز آمار بالای مصرف نگران کننده است درحالی که استاندارد این ماده غذایی 25 گرم یعنی 6 حبه قند یا 5 قاشق مربا خوری باید مصرف شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت اظهار کرد: عامل بعدی کم تحرکی و مصرف دخانیات است که مشکلی جهانی است.

وی گفت: 422 میلیون نفر در جهان به دیابت مبتلا هستند که 5 میلیون آنها در ایران هستند.

با دو شرط مدیریت سلامت میتوان حتی با ابتلا به دیابت زندگی مفیدی داشت، خوردن غذای سالم و کامل از جمله 5 وعده غذایی که 2 بار اصلی و 3بار میان وعده است و حداقل 30 دقیقه پیاده روی در روز بصورتی که ضربان قلب بالا برود و بدن عرق کند.

وی افزود: کنترل وزن و جلوگیری از چاقی از  جمله عوامل جلوگیری از دیابت است بطوری که شاخص بدنی 19 تا 25 شاخصی طبیعی است که با تقسیم وزن به اندازه قد به توان 2 محاسبه می شود.

سیاری به نظام مراقبت در کشور اشاره کرد و گفت: خانه های بهداشت و مراکز بهداشت در اکثر شهرهای کشور تجهیز شده اند و مردم باید خودشان مثلا اگر دیابت دارند سالی 4 بار به این سیستم های درمانی برای معاینه کامل مراجعه کنند.

وی با بیان کرد: با رعایت عوامل ساده به راحتی می توان از دیابت پیشگیری کرد.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید