80 درصد از مشکلات روانی با دارو درمان می‌شوند

0

رئیس انجمن روانپزشکی ایران گفت: 80 درصد از اختلالات روانی با درمانهای دارویی بر طرف می‌شوند.

احمد جلیلی رئیس انجمن روانپزشکی ایران در گفت‌و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی  با اشاره به پیوستگی روان و جسم بیان کرد: اقدامات درمانی در جهت سلامت روان شامل درمان های دارویی و غیر دارویی است. امروزه 80 درصد از درمان‌ها با داروهای جدید انجام می‌شود.درمان های غیر دارویی مانند افکار درمانی، بازی درمانی، تئاتر درمانی و … در کنار درمان‌های دارویی نیز گاهی ضروری است.

وی در پاسخ به این سوال که چند در صد از افراد جامعه مشکلات روانی دارند، گفت: معمولا در اکثر کشورهای جهان 25 درصد از افراد جامعه اختلالات روانی دارند به عبارت دیگر از هر 4 نفر یک نفر به خدمات روانپزشکی نیاز دارند. این آمار در ایران به طور متوسط 25 تا 30 درصد است.

جلیلی عنوان کرد: اثرات متقابل مغز بر سایر اندام‌ها بسیار حائز اهمیت است. به طور مثال اگر کبد به درستی فعالیت نکند ماده‌ای تولید و وارد خون می‌شود که فعالیت های مغزی را دچار مشکل کرده و حتی می‌تواند فرد را به اغما ببرد. همچنین بی قراری، هذیان و توهم از دیگر پیادمهای این معضل است.

وی ادامه داد: به طور کلی بیماری‌های مرتبط با مغز مانند اضطراب می‌تواند روی دستگاه‌های مختلف تاثیر بگذارد و باعث بروز بیماری‌هایی نظیر فشار خون، بیماری‌های گوارشی و … شود.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید