ARM و TSMC برای تولید چیپ های 7 نانومتری با هم همکاری خواهند کرد

0

ARM و TSMC برای تولید چیپ های 7 نانومتری با هم همکاری خواهند کرد

کمپانی بریتانیایی ARM از سال 1990 در عرصه ی الکترونیک فعالیت دارد و در زمینه ی صنعت نیمه رسانه ها و طراحی نرم افزار های رایانه ای در حال کار است. بخش تجارت اصلی این کمپانی در زمینه ی پردازنده ها است. TSMC نیز که یک کمپانی تایوانی است به عنوان بزرگترین تولید کننده ی مستقل نیمه هادی ها در دنیا به شمار میرود . حال این دو کمپانی با هم برای تولید چیپ های 7 نانومتری به توافق رسیده اند.

 

همان طور که گفته شد کمپانی های TSMC و ARM قصد دارند چیپ های 7 نانومتری تولید کنند. این اولین بار نیست که این چنین چیپی ساخته خواهد شد و ابر کمپانی IBM سال گذشته اولین چیپ 7 نانومتری را تولید کرد. اما TSMC و ARM قصد دارند که این چیپ را بع تولید انبوه برسانند و آن ها در بازار تجارت عرضه کنند.

مدت ها قبل، دو کمپانی IBM و اینتل به شدت با هم برای تولید چیپ 7 نانومتری رقابت میکردند و در نهایت IBM این ماراتن را از اینتل برد اما هزینه ی ساخت بالای این چیپ باعث شد تا هیچ امیدی برای اینکه این چیپ را در بازار تجارت حداقل تا سال 2018 یا حتی 2019 ببینیم نداشته باشیم. اینتل همچنان در حال تلاش برای ساخت چیپ 7 نانومتری است اما به نظر نمیرسد حتی تا سال 2020 هم شاهد این چیپ از سوی اینتل باشیم. حال TSMC و ARM قصد دارند مُچ هر دو کمپانی اینتل و IBM را بخوابانند اما مطمئنا رقابت با کمپانی بزرگی مانند IBM میتواند چالش سختی برای این دو کمپانی باشد.

این همبستگی به نوعی صمیمیتی بین این دو کمپانی بوجود میآورد که در حال حاظر نیز TSMC و ARM در حال کار بر روی چیپ های 16 و 10 نانومتری هستند. انتظار میرود چیپ های 10 نانومتری این دو کمپانی چند ماه زودتر از 10 نانومتری های اینتل، تا سه ماهه ی اول سال 2017 معرفی شوند. اگر وقفه ی اینتل طولانی تر از این شود، ممکن است موجب رهبری سه کمپانی IBM, TSMC و ARM برای مدتی طولانی در زمینه ی تولید چیپ ها شود.

زمانی که IBM، اولین چیپ 7 نانومتری را توسعه داد، دستاورد بزرگی برای این کمپانی به حساب میآمد زیرا از لیتوگرافی ماورا بنفش بسیار پیشرفته ای در این چیپ استفاده شده بود و این فناوری از طول موج 13.5 نانومتری بهره میبرد. قابل توجه است که به نظر میرسد TSMC قصد ندارد از این قابلیت برای تولید چیپ های 7 نانومتری استفاده کند شاید به این دلیل که لیتوگرافی فوق ماورای بنفش مانع اصلی برای تولید انبوه این محصولات است.

مطمئنا هیجان انگیز است که ببینیم نتیجه این کار چگونه خواهد شد. به نظر شما این چیپ ها چه تغییری در دنیای فناوری و دنیای گوشی های هوشمند ایجاد خواهد کرد؟

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید