Ben Bajarin: سامسونگ تا پنج سال آینده بازار گوشی‌های هوشمند را ترک می‌کند!

0

iPhone-Galaxy-640x320

سامسونگ هم‌اکنون بزرگترین تولید کننده گوشی‌های هوشمند در دنیا است، اما تا پنج سال آینده با این بازار خداحافظی خواهد کرد!

Ben Bajarin این موضوع را پیش‌بینی کرده و دلیل آن را تئوری Innovators Dilemma می‌داند.

( توضیح: Innovators Dilemma که در فارسی از آن به عنوان “قضیه نادرست مدیریت ” یا “ استدلال مدیران “ یاد می‌شود بر اساس کتابی به همین نام نوشته Clayton M. Christensen شکل گرفته است که در آن می‌گوید: سازمان‌های بزرگ به دلیل این که همه چیز را به درستی انجام می‌دهند، شکست خواهند خورد!)

این موضوع درزمانی رخ می‌دهد که یک تولید کننده پیشرو مانند سامسونگ، باید در بازار با رقیبانی روبرو شود که محصولاتی با امکانات مشابه با محصولات این کمپانی، اما با برچسب قیمتی ارزان‌تر تولید می‌کنند.

Ben Bajarin می نویسد: وقتی که سیستم عامل یکی بوده و رقابتی بر سر آن نباشد، قیمت کمتر، یک عامل تعیین کننده است و سرانجام، گوشی‌هایی که به اندازه کافی خوب باشند بیشتر به فروش می‌روند و تولید کننده پیشرو با کاهش فروش، جایگاه اولیه خود را از دست می‌دهد.

در حال حاضر، تحلیل ‌گران عقیده دارند، تولید کنندگان نوظهور محصولات اندرویدی، محصولاتی در حد گوشی‌های سامسونگ ولی با قیمتی مقرون به صرفه‌تر عرضه می‌کنند و Bajarin هم می‌گوید: سامسونگ نخواهد توانست این وضعیت را تغییر دهد چون ذهنیت “ارزش خرید نسبت به قیمت“ در بازار اندروید به وضوح دیده می‌شود و سامسونگ هم این خطر را احساس کرده که  به فکر توسعه سیستم عامل Tizen افتاده است.

تئوری  Innovators Dilemma  بیان می‌کند که چطور یک تولید کننده با سابقه، در برابر رقیبانی تازه ‌کار که محصولاتی با مشخصات یکسان اما با قیمت پایین‌تر تولید می‌کنند از هم پاشیده می‌شود؛ وقتی که محصولات با کیفیت مطلوب در بازار موجود باشند وذهنیت “ارزش خرید نسبت به قیمت“ بین مشتریان رواج پیدا کند، تولید کننده با سابقه نمی‌تواند محصولاتش را با قیمت بالاتر به فروش برساند. در اکوسیستم اندروید، گوشی‌های هوشمندی با قیمت ۲۰۰ تا ۴۰۰ دلار وجود دارند که به همان خوبی گوشی‌های ۶۰۰ دلاری سامسونگ، یا حتی بهتر از آنها هستند.

اگر از امنیت اپل در برابر این تئوری تعجب می‌کنید، باید بدانید که این کمپانی وضعیتی کاملا متفاوت با سامسونگ دارد؛ اپل تنها تولید کننده گوشی هوشمند با سیستم عامل iOS است و رقیبانی که باقیمت پایین‌تر این گوشی را تولید کنند وجود ندارند، بنابراین همانطور که می‌بینیم، گوشی‌های هوشمند خود را با قیمت بالا به خوبی به فروش می‌رساند.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید