G5 چگونه می‌تواند ناجی ال‌جی باشد؟!

0

LG-G5-fan-concept-by-Nxtphone-1024x576

در رابطه با LG G5 امروزه خبرهای زیادی می‌شنویم، از دوربین دوگانه و نمایشگر ثانویه گرفته تا بدنه فلزی و سنسور اثر انگشت؛ اما واقعا G5 می‌تواند ناجی ال‌جی باشد؟ تقریبا پس از معرفی G2 ال‌جی دیگر نتوانست آن‌طور که باید با پرچم‌دارانش موفقیت کسب کند. G3 با وجود این‌که یک گوشی همه چیز تمام بود در بخش باتری دچار مشکلات زیادی بود و از نظر سخت‌افزاری با وجود اینکه روی کاغذ خوب به نظر می‌رسید اما در عمل چندان موفق نبود، از نظر امکاناتی هم‌چون ضد آب بودن و یا سنسور اثر انگشت نیز نتوانست مقابل رقیب هم‌میهنی خود سامسونگ که در آن زمان پرچم خود را به دست گلکسی S5 داده بود، بایستد.

تجربه تلخ عقب افتادن از سایرین در G4 نیز تکرار شد و گویی این‌بار ال‌جی محصولی را تولید کرد که مربوط به یک نسل قبل بود، G4 بدنه‌ای پلاستیکی داشت ( هرچند با زیرکی، ال‌جی بعدا روکشی چرم بر روی آن قرار داد) و از نظر سخت‌افزاری ترجیح داد از پرچم‌دار کوالکام استفاده نکند و به‌راستی خود را شبیه به یک میان‌رده خوب کرد؛ البته دلیل این امر مشکلات زیاد اسنپدراگون 810 بود و از آنجا که ال‌جی تجربه تلخ استفاده از آن را در One M9 دیده بود، ترجیح داد به جای یک کوره یک اسمارت‌فون ضعیف‌تر بسازد که بر پایه دوربین خودنمایی کند. در ابتدای معرفی کاربران چنان غرق در (یا جوگیر!) تبلیغات دوربین این گوشی شده بودند که آن را بهترین اسمارت‌فون تاریخ در زمینه دوربین می‌پنداشتند چیزی که در واقعیت وجود نداشت، البته نمی‌گویم ال‌جی G4 در بخش دوربین بد بود اما بهترین هم نبود! خصوصا پس از معرفی اسمارت‌فون‌های دیگر که به راحتی G4 را در بخش دوربین جا گذاشتند.

G4 تجربه‌ای تلخ برای ال‌جی بود، مشکلات باتری حل نشده بودند و کاربران هم تمایل زیادی به خرید آن نداشتند! حالا نگاه‌ها به سمت G5 است، اسمارت‌فونی که می‌توان آن را پروژه صفر خواند! اما ال‌جی برای موفقیت با G5 به چه چیزهایی نیاز دارد؟!

1- طراحی جدید و متریال جدید

LG-G3-Quick-Circle-case-Review-06

شاید در بخش طراحی، بسیاری از کاربران بر این عقیده باشند که ال‌جی در نسل‌های قبلی پرچم دارانش اسمارت‌فونی با طراحی بسیار عالی را روانه بازار کرد، تجربه در دست گرفتن یک پرچم‌دار ال‌جی واقعا لذت‌بخش است اما هر لذتی بالاخره تکراری می‌شود. ال‌جی سال‌های پیش با انتقال دکمه‌های پاور و ولوم به پشت دستگاه کلاس جدیدی در طراحی تلفن‌همراه ایجاد کرد. این سبک از طراحی تا پیش از 2015 مخصوص پرچم‌داران ا‌ل‌جی بود اما در سال 2015 شاهد استفاده از این نوع طراحی در گوشی‌های میان‌رده و حتی پایین‌رده ال‌جی هم بودیم. شاید استفاده از این طراحی برای دیگر گوشی‌ها نشان از تغییرات عمده ال‌جی در بخش طراحی پرچم‌دارش باشد. در بخش متریال نیز برای همگان مشخص است که استفاده از فلز حس بهتری را به کاربر می‌دهد تا پلاستیک و این موضوع در سال‌های گذشته که به تدریج شاهد افزایش قیمت گوشی‌ها بودیم اهمیت بیش‌تری پیدا کرده است. هرچند ال‌جی در نسل قبل با استفاده از چرم سعی در متمایزکردن خود داشت اما واقعا فلز چیز دیگریست!

2- سخت‌افزار قدرتمندتر

Cruzerlite-Bugdroid-Circuit-Case-for-LG-G3-12

همان‌طور که پیش‌تر گفتم ال‌جی نه در G3 و نه در G4 نتوانست آن‌طور که باید از سخت‌افزار قدرتمند استفاده کند، هرچند در G3 بر روی کاغذ شاهد سخت‌افزاری خوب بودیم اما در G4 این اتفاق حتی در تئوری هم رخ نداد و عملا شاهد پرچمداری ضعیف بودیم. اسنپدراگون 808 برای یک پرچم‌دار ساخته نشده بود و ال‌جی این را می‌دانست اما از طرفی تجربه تلخ استفاده از اسنپدراگون 810 در جی فلکس باعث شد ال‌جی عطای 810 را به لقایش ببخشد و از یک نسل قبل استفاده کند، شاید اگر ال‌جی و حتی سونی از چند سال پیش به فکر استقلال بیش‌تر و ساخت پردازنده اختصاصی خود بودند هم‌چون سامسونگ می‌توانستند خود را از زیر یوغ کوالکام بیرون بکشند. مطمئنا G5 برای همه چیز تمام شدن به چیزی فراتر از بدنه‌ای زیبا و دکمه‌ای در پشت نیاز دارد، چیزی که آن را سخت‌افزار قدرتمند می‌نامند.

3- نرم‌افزاری پربارتر

رابط‌کاربری ال‌جی یکی از اولین رابط‌های‌کاربری بود که بر پایه متریال پایه‌گذاری شد و به خوبی با نسل جدید اندروید هماهنگ شد اما در یک نگاه ساده به رابط کاربری ال‌جی می‌توان دریافت که بیش از حد ساده و خالی از امکانات است! مطمئنا شماری از کاربران به من خرده خواهند گرفت که چگونه تاچ‌ویز پر از امکانات را سنگین و ال‌جی سبک را خوب نمی‌دانیم! خب بهتر است بگویم رابط‌کاربری خوب باید چیزی میان تاچ‌ویز و LGUI باشد! البته اگر قرار است ال‌جی G5 هم‌چون V10 نمایشگر ثانویه داشته باشد بهتر است ال‌جی کاربردهای بیش‌تری برایش در نظر بگیرد و از این پتانسیل بالقوه به‌خوبی استفاده کند.

samsung-galaxy-note-5-vs-lg-g4-quick-look

4- قیمت کم‌تر!

مطمئنا ال‌جی و محصولاتش بسیار بهتر از کمپانی‌های چینی هستند اما چرا این کمپانی کره‌ای نمی‌تواند هم‌چون آنها فروش داشته باشد؟! تنها یک دلیل دارد: قیمت! ال‌جی باید برای قیمت‌گذاری محصولاتش که بیش‌تر در کشورهای درحال توسعه عرضه می‌شوند، سیاست جدیدی را انتخاب کند و محصولاتی مناسب با همه اقشار جامعه عرضه کند. شمار محصولات سالانه ال‌جی بسیار کم است که البته بهتر است بیش‌تر شود و تنوع مدل‌های معرفی شده تسط ال‌جی در طی یک‌سال محدود به تعداد انگشتان یک دست نباشد. G5 نیز باید با قیمتی کم‌تر از سایر پرچم‌داران عرضه شود تا بتواند شانسی برای موفقیت داشته باشد.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید