GTX1080M همان کارت گرافیک GTX1080 نسخه دسکتاپ است!

0

GTX1080M همان کارت گرافیک GTX1080 نسخه دسکتاپ است!

چندی پیش تصاویری از یک بنچمارک ساده منتشر گردید که ظاهرا از منبع ایسوس به دست آمده بود.در آن مشخص شده بود که یک کارت گرافیک نسخه لپ تاپ با نام احتمالی GTX1080M،موفق به شکست کارت گرافیک های پرچمدار نسل گذشته،مانند تایتان شده بود.

 

این خبر به سرعت و تنها در عرض 2 ساعت درون وب سایت و خبرگذاری ها جنجال به پا کرد. در بنچمارک 3DMark 11 نام کارت گرافیک و پردازنده پوشانده شده بود.اما به احتمال بسیار زیاد این کارت گرافیک از سیلیکون GP104 برخوردار است.علاوه بر آن،نام احتمالی این کارت گرافیک نیز GTX1080M بود.این کارت گرافیک از تراشه های حافظه GDDR5X بهره برده و فرکانس موثر در حافظه نیز به 8 گیگاهرتز می رسد.دیگر اطلاعات داغ در این خبر حکایت از آن دارد که این کارت گرافیک به ظاهر اورکلاک نشده است و می تواند در صورت اورکلاک،نتایجی بهتر را از خود به نمایش بگذارد.این بدان معنی است که کارت گرافیک GTX TITAN-X شانس چندانی در برابر این کارت گرافیک ندارد!

اما ساعتی پیش یک خبر جنجالی از منابع وابسته به انویدیا و همچنین PC Gamer منتشر شد که پرده از حقایقی جالب توجه بر داشته است.این اطلاعات حاکی از آن است که انویدیا در حال حاضر برنامه برای تولید کارت گرافیک های GTX1000M ندارد.به عبارت ساده تر،کارت گرافیک GTX1080M در حال حاضر تولید نشده و یا برنامه ای برای تولید آن وجود ندارد!

پس تکلیف بنچمارکهای ارائه شده و همچنین خبر یک کارت گرافیک فوق قدرتمند چیست؟

این اخبار نشان می دهد که این کارت گرافیک چیزی نیست به جز GTX1080 نسخه دسکتاپ.بله انویدیا در تراشه GP104 را به ماندد کارت گرافیک GTX980 به درون لپ تاپ ها کشانده است.یعنی کارت گرافیک GTX1080 جایگزین کارت گرافیک GTX980 نسخه دسکتاپ درون لپ تاپ ها می شود.اما این بدان معنی نیست که به طور کلی خبری از کارت گرافیک های GTX1000M وجود ندارد؛چرا که انویدیا به طور حتم،و به زودی تولید تراشه های لپ تاپ را نیز دگرگون خواهد کرد.GTX1080 تنها به عنوان یک کارت گرافیک حرفه ای به درون لپ تاپ های High-End خواهد رفت و به عنوان یک سیلیکون تکامل یافته شناخته می شود.در ادامه آمده است که انویدیا و شرکای تجاری اش،احتمالا قادر به تثبیت فرکانس بر روی محدوده غیر اورکلاک هستند.دلیل آن هم کنترل توان حرارتی (TDP) است.

یکی دیگر از مشکلات پیش رو،فاصله گرفتن از استاندارد MXM است.استاندارد MXM هم اکنون در حال تغییر و دور خوردن است.در ادامه اطلاعات و مشخصات فنی در این خبر بسیار محدود است اما حداقل آینده کارت گرافیک های لپ تاپ،مقداری روشن می گردد.

نکته:درج و انتشار این خبر،به منزله تائید و یا تکذیب آن توسط “سخت افزار” نیست.ما به عنوان یک رسانه،تنها اخبار روز را ارائه می دهیم.تحلیل های خبری و علمی تنها با مطالبی همراه است که کمپانی های تولید کننده،آنها را مورد تائید قرار داده باشند.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید