IBM با فناوری انقلابی حافظه های نوری، حافظه های رم و فلش گوشی های هوشمند را بازنشسته میکند

0

IBM با فناوری انقلابی حافظه های نوری، حافظه های رم و فلش گوشی های هوشمند را بازنشسته میکند

اگر بخواهیم چندی از تاثیرگذار ترین کمپانی های فعال در عرصه ی تکنولوژی را نام ببریم بی شک کمپانی آمریکایی IBM یکی از این کمپانی ها خواهد بود. ابر کمپانی IBM بیش از 100 سال است که در قسمت های محتلف دنیای فناوری فعالیت میکند و نوآوری های بسیاری را در این زمینه ایجاد کرده است. با اینکه در سال های اخیر افت IBM مشهود بوده است با این حال ابتکار و ابداعات این کمپانی همیشه به بهتر شدن دنیای فناوری کمک شایانی کرده است. حال IBM دستاوردی دیگر و این بار در زمینه ی حافظه را کسب کرده است که میتواند جایگزین حافظه هاش فلش و حافظه های رم فعلی در گوشی های هوشمند شود و سرعت بالاتری را برای کاربران به ارمغان بیاورد.

 

طبق گزارشی که روز گذشته منتشر شده است، بخش تحقیقات IBM موفق به توسعه ی فناوری حافظه ی نوری شده اند که ممکن است جایگزین حافظه های فلش و رم در آینده ی گوشی های هوشمند شوند. این فناوری تغییر فاز حافظه یا به اختصار PCM نام دارد و در گذشته برای در نظر گرفتن آن برای استفاده در گوشی های هوشمند بسیار گران بوده است. PCM از جریان الکتریسیته برای خواندن و نوشتن اطلاعات از روی شیشه ی غیر شفاف استفاده میکند.

این فناوری در دیسک های نوری و و در دیگر فناوری ها بیش از 15 سال مورد استفاده قرار گرفته است. حال IBM نه تنها راه کاهش هزینه ی این فناوری را دریافته است بلکه روشی را برای ذخیره ی 3 بیت اطلاعات بر روی هر سلول حتی در شرایطی با دمای بیشتر از محیط ابداع کرده است. همچنین در گردهمایی بین المللی کارگاه حافظه روز سه شنبه در پاریس نشان داده شد این روش، هزینه ی استفاده از PCM ها را کاهش میدهد و استفاده از این حافظه ها از حافظه های فلش و DRAM نیز ارزان تر تمام خواهد شد. بر خلاف حافظه ی رم، اطلاعات از روی PCM پس از خاموش شدن دستگاه پاک نمیشود. در صورت ادغام حافظه های فلش و PCM میتوان به سرعت رعد آسایی دست پیدا کرد. طبق گفته ی IBM، در صوتی که سیستم عامل بر روی حافظه ی PCM نصب شود موجب میشود تا دستگاه در چند ثانیه ی کوتاه بوت شود.  

بخش تحقیقات IBM در این مورد گفته است: ” مواد استفاده شده در PCM از دو بخش مختلف و پایدار تشکیل شده است، قسمت غیر شفاف که ساختمان مشخص و واضحی ندارد و قسمت کریستالی با ساختمان کاملا مشخص. که به ترتیب الکتریسیته های با مقدار رسانه ی کم و زیاد را با عنوان صفر و یک که همان بیت ها شناخته میشوند بر روی هر سلول PCM ذخیره میکند. بخش A ‘0’ میتواند طوری برنامه نویسی شود که بر روی فاز غیر شفاف نوشته شود یا بخش a ‘1’ در بخش کریستالی یا بالعکس. سپس برای فرا خواندن یک بیت یک جریان الکتریسیته ی کم وارد کار میشود. این نحوه ی ساخت دیسک های بلوری است که در فروشگاه های فیلم قرار دارند.  

در حال حاضر نمیتوانیم آینده ی فناوریPCM را پیش بینی کنیم اما بر اساس اطلاعاتی که اکنون به دست آورده ایم، این فناوری میتواند انقلاب عظیمی را در بخش حافظه ی گجت های قابل حمل به خصوص گوشی های هوشمند ایجاد کند و با سرعت بیشتری اطلاعات مورد نیاز کاربر را فرا بخواند که این باعث بالا رفتن سرعت کلی گوشی های هوشمند میشود. درست است که سرعت گوشی های هوشمند فعلی بسیار بالاست اما همان طور که خواندید نواقصی در فناوری حافظه سازی فعلی وجود دارد که با PCM میتوان آنها را رفع کرد. نظر خود را درباره ی فناوری PCM با ما به اشتراک بگذارید.

 

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید