IDC: کاهش فروش PC در سه‌ ماهه اول 2016

0

gsmarena_001pppIDC آمار فروش PC برای سه‌ ماهه اول 2016 را منتشر کرد و این آمار باز هم خبر از کاهش فروش PC می‌دهد. فروش جهانی PC در این بازه زمانی، 60.6 میلیون عدد بوده است که کاهش 11.5 درصدی نسبت به سال قبل داشته است. IDC علت این کاهش را در عرضه زودهنگام ویندوز 10 تجاری و کاهش مشتریان می‌داند. بر اساس تحقیقات اولیه گارتنر، فروش جهانی PC، 64.8 میلیون عدد بوده است که کاهش 9.6 درصدی نسبت به سال 2015 دارد. این سال ششمین سال پیاپی کاهش فروش PC است و اولین سال بعد از 2007 است که فروش PC به زیر 65 میلیون عدد می‌رسد.

میکاکو کیتاگاوا، تحلیلگر ارشد گارتنر می‌گوید:

کاهش ارزش ارز محلی در برابر دلار آمریکا نقش اصلی در کاهش فروش PC را داشته است. آمار اولیه ما خبر از افزایش موجودی در نیمه چهارم سال 2015 دارد. تمام مناطق مهم خبر از کاهش فروش ‌PC می‌دهند و آمریکای لاتین با 32.4 درصد، بیشترین کاهش را داشته است. بازار آمریکای لاتین بشدت تحت تاثیر منفی ناپایداری سیاسی در برزیل و کاهش رشد اقتصادی این کشور قرار دارد. کاهش در ایالات متحده نشان از انقباض این بازار دارد. قیمت پایین نفت در آمریکای لاتین و روسیه آنها را از پیشگامان بازار PC تبدیل به از قافله‌افتادگان بازار کرده است.

پی‌سی، بخصوص در بازارهای در حال توسعه، دیگر مورد استقبال قرار نمی‌گیرد و جای خود را به گوشی‌های هوشمند داده است. تحلیلگران گارتنر معتقدند که در بخش تجاری، اثر ویندوز 10 بر بازار پی‌سی در پایان سال 2016 معلوم می‌شود.

gsmarena_002ححححلنوو با وجود کاهش 7.2 درصدی فروش ‌پی‌سی‌اش، کماکان رتبه نخست را در این بازار به خود اختصاص داده است. بجز آمریکای شمالی با افزایش 14.6 درصدی، لنوو در تمام مناطق دیگر کاهش فروش داشته است. در چهار فصل گذشته، بر خلاف وضعیت کلی بازار، فروش لنوو در بازار آمریکای شمالی افزایشی دو رقمی داشته است. اچ‌پی در پایان سال 2015 به دو شرکت تقسیم شد و این آمار چالش‌های پیش روی اچ‌پی را نشان می‌دهد. اچ‌پی اعلام کرد که خواهان خروج از بخش کم‌سود بازار است و این تمرکز بر قسمت پرسود بازار، به کاهش فروش این شرکت منجر شده است. فروش دل کاهش 0.4 درصدی را نشان می‌دهد که نسبت به وضعیت کلی چندان بد نیست. فروش دل در آمریکای شمالی و ژاپن افزایش و در آمریکای لاتین و آسیا کاهش داشته است.

در ایلات متحده، فروش پی‌سی 13.1 میلیون واحد بوده است که کاهش 6.6 درصدی نسبت به سال قبل را نشان می‌دهد. این فروش، کمترین مقدار در سه سال گذشته بوده است. خانم میتیکاگاوا می‌گوید:

فروشندگانی که تمرکز قدرتمندی روی مشتریان داشتند، شاهد کاهش فروش بوده‌اند. در میان مصرف‌کنندگان آمریکایی، انگیزه‌ خاصی برای خرید پی‌سی وجود ندارد. البته فروش پی‌سی‌های 2 در 1 افزایش داشته است، اما این افزایش به اندازه‌ای نبوده که کاهش فروش دسکتاپ و نوت‌بوک‌ها را جبران کند.

دل با پشت سر گذاشتن اچ‌پی به فروشنده اول در ایالات متحده تبدیل شد. فروش این شرکت در این بازار، 3.6 درصد افزایش داشته است، در حالیکه فروش اچ‌پی 17.3 درصد کم شده است. علت اصلی موفقیت دل در بازار، توجه بیشتر به بخش تجاری به جای بخش مصرف‌کنندگان بوده است.

منطقه آسیا پاسیفیک شاهد فروش 23.3 میلیون واحدی پی‌سی بوده است که کاهش 5.5 درصدی نسبت به سال 2015 دارد. اقتصاد شکننده چین و کاهش تقاضای جهانی، مصرف‌کنندگان در این بازار را بی‌انگیزه کرده است. نفوذ بالای پی‌سی در این بازار و تکنولوژی‌های جدید انگیزه کمی برای تعویض پی‌سی ایجاد می‌کند. به دلیل اینکه بیشتر افراد منتظر می‌مانند تا پی‌سی آنها کاملا خراب شود،‌ بازه عمر پی‌سی نیز زیاد شده است.

در اروپا، فروش پی‌سی 19.5 میلیون واحد بوده که کاهشی 10 درصدی نسبت به سال گذشته دارد. در اروپای غربی، تقاضا برای آلمان و انگلیس ثابت بوده است و در فرانسه، به دلیل استقبال از تلویزیون‌های پیشرفته، بازار پی‌سی تحت تاثیر قرار گرفته است. خیلی از مصرف‌کنندگان ترجیح می‌دهند که تلویزیون جدید یا جعبه تلویزیون اینترنتی برای خود بخرند. در بخش تجاری، شرکت‌ها در حال آزمایش ویندوز 10 هستند و بکارگیری گسترده از آن،‌ پایان 2016 آغاز می‌شود.

اگر این پیش‌بینی‌ها درست باشد، آینده ممکن است چندان برای پی‌سی بد نباشد. شاید ویندوز 10، خیلی‌ها را ترغیب به استفاده و آپگرید پی‌سی خود کند.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید