IP و MAC Address چه هستند و چه کار میکنند؟

0

IP و MAC Address چه هستند و چه کار میکنند؟

 

 

IP و MAC Address چه هستند و چه کار میکنند؟

 

 

اگر میخواهید به فردی یک نامه بفرستید، باید آدرس خانه آن فرد را بدانید. آدرس خانه فرد مشخص میکند که پستچی نامه را باید به چه جایی ببرد. آدرس باید بی مانند باشد تا پستچی سردرگم نشود و آن آدرس تنها به یک خانه منتهی شود. اینترنت نیز به مانند پست کار میکند. در اینترنت به جای ارسال نامه، کامپیوتر ها و دستگاه ها داده ها را ارسال میکنند و آدرس های IP و MAC نیز مشخص میکنند که این داده ها به کجا بروند.

 

آدرس IP چیست؟

 

آدرس IP یک ست از اعداد منحصر به فرد و بی مانند است که اتصال یک دستگاه به اینترنت را مشخص میکند. برای اینکه بدانید این آدرس از کجا آمده است، باید بدانید که اینترنت چگونه کار میکند.

 

اگر بخواهیم ساده و خلاصه بگوییم، اینترنت به معنای تعداد زیادی شبکه است که به هم متصل شده اند. هر شبکه یک “ISP” و یا همان “Internet Service Provider” به معنای ارائه دهنده سرویس اینترنت نامیده میشود. اگر شما یک سرویس از یک ISP خریداری کنید، شما میتوانید به شبکه آن ISP متصل شوید. تمامی دیگر شبکه ها نیز به ISP شما متصل هستند.

 

 

IP و MAC Address چه هستند و چه کار میکنند؟

 

 

هر ISP دارای تعداد زیادی آدرس IP است که آن ها را مدیریت میکند. زمانی که شما یک سرویس از یک ISP خریداری کنید یک آدرس IP به شما اختصاص میابد. زمانی که داده ها قرار است از طریق اینترنت به دست شما برسند، ISP شما که میبیند این داده میخواهند به آدرس IP شما که اختصاصی نیز میباشد برسند، بنابراین آن ها را به سوی شما سوق میدهد.

 

 

 

دو نوع آدرس IP وجود دارد:

 

1. IPv4: این نوع آدرس IP یک ست چهار تایی از اعداد است که با نقطه از هم جدا شده اند. هر عددد از بین این اعداد میتواند چیزی بین 0 تا 255 باشد. یک نمونه آدرس Ipv4:

 

54.221.192.241

 

 

2. Ipv6: هشت ست از رشته های چهار حرفی که با دو نقطه از هم جدا شده اند و هر رشته میتواند دارای اعداد و حروف کوچک باشد. یک نمونه آدرس Ipv6:

 

0:0:0:0:0:ffff:36dd:c0fr

 

 

با این وجود که میتوان 4.3 میلیارد آدرس متنوع با Ipv4 تولید کرد، همه این آدرس ها هم اکنون اختصاص یافته اند و در حال استفاده میباشند. به همین دلیل است که IPv6 به وجود آمده است. با استفاده از Ipv6 میتوان 320 دسیلیون آدرس ساخت. هر دسیلیون این مقدار است:

 

340,282,366,920,938,463,463,374,607,431,768,211,456

 

 

 

 

آدرس MAC چیست؟

 

یک آدرس MAC یک رابط شبکه منحصر به فرد را در یک دستگاهشناسایی میکند. آدرس های IP همانطور که در بالا ذکر کردیم توسط ISP ها اختصاص میبابند و تعیین میشوند و با هر بار اتصال و قطع اتصال کاربر از ISP تغییر میکنند. اما آدرس های MAC در سخت افزار دستگاه هستند و تولید کننده دستگاه آن ها را برای وسیله تعیین کرده است.

 

آدرس مک یک رشته 12 رقمی است و هر رقم میتواند یک عدد بین 0 الی 9 و یا A الی F باشد. برای راحت تر شدن خوانایی آدرس مک، این آدرس نیز به چند بخش تقسیم میشود. سه نوع آدرس مک داریم که اولین آن که در پایین ذکر شده بیشتر از دوتای دیگر مورد استفاده قرار میگیرد:

 

1. 68:7F:74:12:34:56

 

2. 68-7F-74-12-34-56

 

3. 687.F74.123.456

 

 

اولین رقم در آدرس مک که “Prefix” و یا همان پیشوند نامیده میشود تولید کننده وسیله را معرفی میکند. 6 رقم آخر شماره شناسایی منحصر به فرد آن دستگاه را معین میکنند. هیچ اطلاعاتی در آدرس MAC راجع به شبکه ای که وسیله به آن متصل شده نیست.

 

 

چگونه آدرس های IP و MAC با هم کار میکنند؟

 

از آدرس IP جهت انتقال داده ها از یک شبکه به یم شبکه دیگر با استفاده از پروتکل TCP/IP استفاده میشود. از آدرس MAC جهت رسیده داده ها به دستگاه صحیح و مورد نظر در یک شبکه استفاده میشود.

 

 

 

اینگونه فرض کنید:

 

فرض کنید نام شما “ویلیام اسمیت” است که منحصر به فرد نیست و نمیتوان از آن به عنوان یک آدرس شناسایی برای شما استفاده کرد. اما فکر کنید که نام اجدادتان را نیز با نام شما بیاوریم (این نام اجداد منظور همان نام کمپانی تولید کننده است که گفتیم در آدرس MAC موجود است). برای مثال: “ویلیام اسمیت فرزند جاناتان، فرزند جورج، فرزند مایکل”. تا حدی بروید تا کاملا منحصر به فرد شود. این آدرس MAC شما است.

 

اگر بخواهیم یک نتامه به شما بفرستیم نمیتوانیم به پستچی بگوییم که این نامه را به “ویلیام اسمیت فرزند جاناتان، فرزند جورج، فرزند مایکل” برسان! درست است که این نام بسیار منحصر به فرد است اما پیدا کردنش برای پستچی بسیار سخت و زمان بر است. به همین دلیل است که به آدرس خانه تان نیز نیاز داریم (آدرس IP در اینترنت).

 

IP و MAC Address چه هستند و چه کار میکنند؟

 

 

البته آدرس خانه نیز به تنهایی کافی نیست. ما به آدرس خانه شما و نام شما نیاز داریم. اگر نام شما را نداشته باشیم شما نمیتوانید متوجه شوید که نامه و یا بسته ای که به خانه شما ارسال شده برای شما و یا کدام یک از اعضای خانواده تان است. بنابراین آدرس IP جایی است که زندگی میکنید و آدرس MAC شما هستید.

 

 

این موضوع برای اینترنت چگونه است؟

 

مودم شما یک آدرس IP منحصر به فرد دارد که توسط ISP شما تعیین شده است. دستگاه هایی که به مودم متصل میشوند هر کدام یک آدرس MAC منحصر به فرد دارند. آدرس IP به انتقال داده ها به مودم شما کمک میکند و آدرس MAC به انتقال داده ها منتقل شده به مودم، به دستگاه شما.

 

 

مزایای آدرس MAC

 

برای همین است که قابلیت فیلتر کردن آدرس های MAC توسط مودم مفید و کارامد. شما میتوانید برای مودمتان تعیین کنید که دسترسی اینترنت به آدرس های MAC مورد نتظر شما را ندهد و یا تیین کنید که تنها به آدرس MAC شما دسترسی به اینترنت بدهد.

 

شما نمیتوانید این کار را با استفاده از آدرس IP انجام دهید زیرا هر دستگاه زمانی که به مودم متصل میشود یک آأرس IP به آن اختصاص خواهد یافت که در زمانی که دستگاه قطع میشود نیز آن آدرذس IP از بین خواهد رفت و دفعه بعدی که دستگاه متصل میشود آدرس IP متفاوت خواهد بود.

 

به همین دلیل است که صبح که از خواب بیدار میشوید میبینید که آدرس IP گوشی شما 192.168.0.1 است و عصر که از سر کار بازمیگردید و به مودم متصل میشوید میبینید که 192.168.0.3 است. بنابراین قطع دسترسی IP 192.168.0.1 بی فایده است.

 

یکی دیگر از مزایای فوق العاده آدرس MAC قابلیت ارسال “Wake-on-LAN” است. حتی زمانی که یک کامپیوتر خاموش است میتوانید با استفاده از آدرس MAC آن یک دستور Wake-on-LAN برایش بفرستید تا روشن شود.

 

موفق باشید.

 

 

( بدون کامنتاولین کامنت را شما بنویسید )

درباره گیگر نظر بدهید!

پاسخ دهید