Nintendo NX چیست؟ شایعات و اطلاعات موجود درخصوص کنسول جدید نینتندو

0

گیگر :

کمپانی نینتندو همواره جزو پیشتازان نوآوری در صنعت بازی‌های رایانه‌ای بوده است. حال با نزدیک شدن به معرفی رسمی جدیدترین کنسول این کمپانی که با نام NX شناخته می‌شود اطلاعات و شایعات منتشر شده را بررسی می‌کنیم.

 

بخش اول | اطلاعات رسمی منتشر شده توسط نینتندو

نینتندو اولین بار در مارچ سال 2015 بود که اشاره‌ای به ساخت کنسول جدید خود با اسم رمز NX کرد و در آن زمان تنها به بیان اینکه این کنسول دارای یک کانسپت جدید نسبت به بقیه کنسول‌ها خواهد بود بسنده کرد. در همان زمان نینتندو شروع به معرفی اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهای مختلف برای سیستم‌ عامل‌ تلفن‌های هوشمند کرد و در این خصوص اضافه کرد نسل بعدی کنسول‌های این شرکت یعنی NXو سری بعدی بیش از پیش از راه‌های مختلف دیجیتالی با کاربران در تعامل خواهد بود. تاکنون اطلاعات زیادی از این کنسول منتشر نشده است و آنطور که بنظر می‌رسد نینتندو در حال تدارک یک مراسم بزرگ برای معرفی NX است، چرا که تاکنون در تاریخ این شرکت سابقه نداشته است از زمان انتشار اطلاعات اولیه تا زمان معرفی کامل کنسول فاصله زمانی به این اندازه به وجود آید. نینتندو در خصوص کنسول جدید خود اعلام کرده است این کنسول جانشینی برای کنسول دستی 3DS و Wii U نخواهد بود، بلکه روشی جدید برای بازی کردن را ایجاد خواهد کرد. NX با تکیه بر قدرت سخت‌افزاری زیاد نمی‌خواهد وارد رقابت با سایر کنسول‌ها شود بلکه همان “ایده” خاص در ساخت این کنسول است که مخاطب را به سمت آن جلب خواهد کرد. درواقع نکته مبهم درخصوص این کنسول همین ایده مهم آن است که تاکنون شایعات و استدلال‌های مختلفی درباره آن منتشر شده است. اما با توجه به معرفی شدن عنوان The Legend Of Zelda: Breath Of The Wild که گفته شده است برای دو کنسول Wii U و NX منتشر خواهد شد می‌توان نتیجه‌گیری کرد NXاز تکنولوژی صفحه دوم ( Second Screen ) و Amiibo پشتیبانی خواهد کرد.

 

بخش دوم | اطلاعات لو رفته، شایعات و حدس‌ها

و حالا به سراغ اطلاعات پراکنده و شایعات موجود در خصوص این کنسول می‌رویم تا با دیدی مو شکافانه به دنبال کشف حقایق موجود باشیم! در اکتبر سال 2015 شایعاتی مبنی بر عرضه کیت‌های کنسول جدید نینتندو برای بازی سازان به منظور تست آن منتشر شد، که نشان میداد کنسول آینده این شرکت یک کنسول هایبرید خواهد بود، یعنی هم بطور دستی و هم با متصل شدن به تلوزیون قابل بازی خواهد بود. این ماجرا به عنوان یک شایعه پس از مدتی از ذهن‌ها پاک شد تا این هفته که وبسایت خبری Eurogamer در مقاله خود با اشاره به این مسئله، بیان کرد این اطلاعات درواقع درست هستند و NX یک کنسول هایبرید با پردازنده تگرا خواهد بود که به شما این اجازه را می‌دهد تا هنگامی که خارج از خانه هستید از صفحه نمایش آن استفاده کرده و هنگامی که در خانه خود می‌خواهید از آن استفاده کنید، NX را به تلویزیون وصل کرده و سپس با جدا کردن کنترلر از بدنه اصلی کنسول! به بازی کردن بپردازید. همچنین در این مقاله ذکر شده است NX از دیسک‌های معمولی برای بازی‌های عرضه شده خود بهره نمی‌برد بلکه از نوع خاصی کارتریج استفاده خواهد کرد که باز هم به این موضوع طی یک شایعه در سال 2015 اشاره شده بود. درمورد هسته مرکزی این کنسول طبق اطلاعات منتشر شده توسط وبسایت‌ها و منابع گوناگون می‌توان گفت NX از پراسسور تگرا شرکت انویدیا استفاده می‌کند که دارای ابعادی کوچک اما قدرت فوق‌العاده زیاد است طوری که طبق ادعای وبسایت‌هایی همچون Digital Foundry دستگا‌ه‌های دارنده این چیپست می‌توانند عنوانی همچون Doom را بصورت 1080p و 60 فریم بر ثانیه اجرا کنند!

همچنین برخی شایعات دیگر مبنی بر قابلیت استریم برروی تمامی صفحه نمایش‌های موجود به وسیله یک دانگل HDMI یا اتصال بوسیله بلوتوث وجود دارد که با توجه به اهمیت استریم و روش‌های مختلف موجود برای این کار چندان دور از ذهن نخواهد بود تا در NX نیز شاهد این قابلیت باشیم. از دیگر شایعات موجود پیرامون NX می‌توان به داشتن صدای سه بعدی و پشتیبانی از هدست‌های واقعیت مجازی اشاره کرد که در بسیاری از منابع دلیل تاخیر بسیار زیاد نینتندو در معرفی NX را درواقع آماده‌سازی این کنسول برای پشتیبانی از تکنولوژی واقعیت مجازی ذکر شده است که هم‌اکنون به عنوان جدیدترین فناوری رایج در صنعت بازی‌های رایانه‌ای شناخته می‌شود.

 

بخش سوم | اطلاعات در خصوص عرضه و قیمت نهایی

با توجه به اینکه NX هنوز معرفی رسمی نشده است، تمامی اطلاعات این قسمت ممکن است در آینده تغییر کنند یا حتی خلاف آن‌ها عنوان شود. Nintendo NX تقریبا در ماه مارچ سال 2017 عرضه خواهد شد که به همراه آن شاهد عرضه تعداد زیادی از بازی‌های این کنسول نیز خواهیم بود. اما حدس و گمان درخصوص قیمت این کنسول بسیار سخت خواهد بود چرا که بدون شناخت قابلیت‌های آن نمی‌توان ارزش آن را مشخص کرد. اما با توجه به سوابق ننتندو در عرضه کنسول‌های خود می‌توان به طور تقریبی قیمت NX را مشخص کرد. در نوامبر سال 2006 کنسول Wii منتشر شد که تقریبا عرضه آن یکسال پس از انتشار اکس‌باکس 360 و همزمان با PS3 صورت گرفت. در آن زمان این کنسول با قیمت 250 دلاری خود ارزان‌تر از 360یی که با قیمت 300 الی 400 دلار و PS3یی که با قیمت 500 الی 600 دلاری عرضه می‌شدند بود. در سال 2012 نیز کنسول Wii U عرضه شد که از لحاظ زمان عرضه قابل قیاس با هیچ یک از نسل‌های کنسول‌های دیگر محسوب نمی‌شود، اما قیمت 300 دلاری آن تقریبا هم‌ اندازه یک مدل معمولی 360 یا PS3 محسوب میشد و در مقایسه با اکس‌باکس وان و PS4 که یک سال بعد با قیمت 300-400 دلاری عرضه شدند ارزان‌تر بود. نینتندو اعلام کرده است یکی از دلایل فروش نه چندان جالب Wii U قیمت بالای آن بوده است و بعید بنظر می‌رسد شاهد تکرار این اشتباه در خصوص NX باشیم. با توجه به تمامی این مسائل نمی‌توان انتظار قیمتی کمتر از اکس‌باکس وان یا PS4 داشت اما ممکن است شاهد تفاوت قیمت آن با مدل‌های خاصPS4 Neo یا Project Scorpio باشیم. درنهایت میتوان قیمتی حدودا 400 دلاری را برای NX تخمین زد که برای مشخص شدن رقم دقیق میبایست تا معرفی رسمی این کنسول صبر کنیم.

 

بخش چهارم | بازی‌های معرفی شده

با وجود اینکه NX هنوز معرفی نشده است، نینتندو اقدام به معرفی و نمایش برخی از عناوین در دست ساخت برای این کنسول کرده است که در ادامه نگاهی به اسامی این عناوین می‌اندازیم:

The Legend Of Zelda: Breath Of The Wild NX

Just Dance 2017 NX

Project Sonic

Mario (شاهد معرفی مدل متفاوتی از این شخصیت محبوب خواهیم بود)

Meteroid Prime

Dragon Quest 10 and Dragon Quest 11 NX

Beyond Good & Evill 2 NX Exclusive

منبع :مجله اینترنتی فوت و فن

پاسخ دهید