TSMC ساخت چیپ A11 با معماری 10 نانومتری را برای آیفون های بعدی آغاز کرد

0

TSMC ساخت چیپ A11 با معماری 10 نانومتری را برای آیفون های بعدی آغاز کرد

سازندگان گوشی های هوشمند هر ساله پرچمداران خود را به چیپست های جدید و قدرتمندی مجهز میکنند و اپل نیز این قائده مستثنی نیست اما با نگاهی به چیپست های قرار گرفته درون آیفون ها تا به امروز میتوان این مسئله را فهمید که چیپست های آیفون ها همواره با یک نوآوری و انقلاب همراه بودند. پردازنده های آیفون ها در عین اینکه نسبت به رقبا روی کاغذ اصلا اعداد و ارقام چشمگیری نداشتند اما در عمل همیشه از بهترین ها بوده اند. اکنون هر روز به زمان معرفی آیفون بعدی نزدیک میشویم و شایعات این گوشی مهم داغ و داغ تر میشود. یکی از خبرهای جنجالی در مورد نسل بعد آیفون ها به چیپست پردازنده ی 10 نانومتری این گوشی هوشمند بر میگردد.

 

بر اساس منابع صنعتی، TSMC چیپست ساز بزرگ تایوانی، فرآیند طراحی چیپست A11 را که قرار است در آیفون نسل بعد که در سال 2017 معرفی خواهند شد آغاز کرده است. اگر روند معرفی گوشی های اپل مانند سال های اخیر باشد و اپل از یک سیکل دو ساله از یک پردازنده ی مشابه استفاده کند، چیپ A11 در قلب گوشی های آیفون 7اس و آیفون 7اس پلاس هم قرار خواهد گرفت.

چیپست پردازنده ی A11 بر اساس معماری 10 نانومتری FinFET توسعه داده خواهد شد. منابع صنعتی میگویند که TSMC کار طراحی و آغاز ساخت چیپ های 10 نانومتری خود را تا ربع چهارم 2016 به پایان خواهند رساند و نمونه های تولید شده در سه ماهه ی آغازین سال 2017 به دست مصرف کنندگان خواهد رسید. در صورت اینکه TSMC مسئولیت تولید چیپ های A11 را بر عهده نداشت مطمئنا این کمپانی چیپ های کمتری را در سه ماهه ی دوم 2017 به تولید میرساند. همچنین پیش بینی میشود درآمد های حاصل از فروش چیپ های A11 برای TSMC از ربع سوم سال آینده به کمپانی بازگردد.

در حالی که شایعه شده است TSMC تمامی چیپست های A10 را برای اپل خواهد ساخت، منابعی دیگر میگویند وظیفه ی تولید این چیپست ها بر دوش دو یا سه کمپانی مختلف خواهد بود. نام دیگر سازندگان چیپست آیفون های بعدی فاش نشده است اما احتمال دست داشتن سامسونگ در تولید این پردازنده ها بسیار زیاد است.

چیپست 10 نانومتری میتواند انقلاب خوبی برای آیفون های بعدی به شمار برود. با این معماری انتظار داریم چیپست های آیفون های جدید بیش از پیش خنک تر عمل کنند و همچنین مصرف انرژی بهینه تری هم به همراه داشته باشند. در کنار این بهبود های جزئی اما مهم انتظار میرود مانند همیشه قدرت پردازش آیفون های جدید کاربران را غافل گیر کند و شاهد یک چالش جدی بین این پردازنده و کوالکام اسنپدراگون 820 باشیم. نظر شما در این باره چیست؟  

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید