Verizon سراغ شبکه 5G می رود

0

Verizon سراغ شبکه 5G می رود

نسل چهارم شبکه های موبایل هنوز آنچنان در سرتاسر دنیا فراگیر نشده اند اما اپراتور های موبایل سودای نسل جدید را در سر می پرورانند. Verizon که یکی از اپراتور های مطرح موبایل در آمریکا است ، پیش دستی کرده و به سراغ تست این نسل جدید از ارتباطات رفته است.

به عقیده بسیاری از فعالان این حوزه ، صحبت کردن از 5G در حال حاضر به خودی خود بزرگ و دور از ذهن می رسد و سرمایه گذاری روی این نسل جدید نیز با در نظر گرفتن محدودیت هایی که هنوز حل نشده اند ، لقمه ای بزرگ تر از دهان برای اپراتور های موبایل است. اما این حرف ها در بازار داغ رقابت هیچ معنایی ندارند و ریسک پذیری در چنین شرایطی برای شرکت های بزرگ می تواند در آینده تبدیل به موقعیتی ویژه و برتری نسبت به رقبا شود. به همین خاطر است که با وجود اینکه هنوز نسل پنجم بسیار با واقعیت و آنچیزی که باید باشد فاصله دارد اما اپراتور های موبایل فرصت را از دست نداده و بی صبرانه برای توسعه آن تلاش می کنند. اپراتور Verizon یکی از آنهایی است که زودتر از رقبا دست به کار شده و با اعلام رسمی در نمایشگاه MWC امسال ، شروع به تست نسل جدید شبکه های موبایل کرده است .البته اپراتور AT&T نیز به عنوان یکی از رقبای اصلی این شرکت از حریف خود عقب نمانده و گفته است که او هم در سال جاری میلادی نسل جدید از شبکه های خود را آزمایش خواهد کرد.Verizon با همکاری شرکت هایی مانند Ericsson ، Intel ،Nokia  ، Samsung و Qualcomm که تامین کننده تجهیزات مخابراتی برای اپراتور های سرتاسر دنیا هستند ، هم اکنون در حال تست و توسعه شبکه 5G است. مشخصات دقیق و توانایی های نسل پنجم هنوز به طور دقیق مشخص نیست زیرا همان گونه که ذکر شد ، محدودیت های بسیاری پیش روی این تکنولوژی جدید است که آنرا از آنچه باید در واقعیت باشد بسیار دور می کند.

حتی شبکه های 4G کنونی در ابتدا و به صورت تئوریک ظرفیتی بسیار بالاتر از آن چیزی دارند که ما اکنون تجربه می کنیم. به عنوان مثال شبکه نسل چهارم به صورت آزمایشگاهی قادر است پهنای باند دانلود 150 مگابیتی و آپلود 50 مگابیتی را فراهم سازد که در واقعیت این مقدار هیچ گاه به 100 مگابیت هم نمی رسد بنا بر این نسل پنجم نیز در واقعیت آن چیزی نخواهد بود که انتظارش را داریم اما قطعا نسبت به نسل قبلی خود برتری قابل توجهی را خواهد داشت.آن چیزی که Verzion تا کنون وعده اش را داده است ، سرعت های گیگابیتی و تاخیر زمانی کمتر از 10 میلی ثانیه در شبکه های نسل جدید است که در حقیقت مزیت های ارتباطات فیبر نوری را به شبکه های بی سیم خواهد آورد. این شرکت در تست های اخیر ، تا کنون توانسته است به حد اکثر سرعت 3.77 گیگابیت بر ثانیه دست پیدا کند که تقریبا 4 برابر سریع تر از سرویس اینترنت فوق سریع گوگل با سرعت 1 گیگابیت بر ثانیه است. اما این سرعت در بهترین شرایط موجود به دست می آید. شبکه 5G برای جابجایی سریع اطلاعات از طیف فرکانسی بالا استفاده می کند که قادر است سرعت بسیار بالا را در محدوده بسیار کم(حدود 300 متر) فراهم کند که همین پوشش کم یکی از مشکلات اصلی شبکه 5G است. هر چه فرکانس امواج رادیویی بالاتر می رود ، پهنای باند و قابلیت جابجایی دیتا در آنها افزایش پیدا می کند اما به همان نسبت نیز برد و نفوذ پذیری آنها در اشیا و موانع طبیعی مانند دیوار ها کاهش پیدا می کند. همین امر در مورد شبکه های 3G/4G کنونی نیز صادق است و هر چه فاصله با دکل و مبدا سیگنال افزایش پیدا کند حداکثر سرعت دریافتی نیز کمتر و کمتر می شود. به همین دلیل با شرایط کنونی ، بسیاری از کارشناسان امر نسل پنجم را هنوز دور و غیر قابل دسترس می دانند و پیش بینی می کنند که تا سال 2020 میلادی نیز نمی توان انتظار ظهور 5G را داشت. اما Verizon  معتقد است که این فاصله بسیار نزدیک تر است و می توان نسل پنجم را تا سال 2017 میلادی به مرحله تجاری سازی رساند.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید